راهنمای کامل خرید خانه در تهران

راهنمای کامل خرید خانه در تهران

خرید و فروش امروزه جنبه اقتصادی پیدا کرده است و یکی از روش های سرمایه گذاری در ایران و حتی در دنیا محسوب می شود. تهران پایتخت ایران، شهری قابل قبول در راستای خرید ملک است شناسایی موقعیت ملک در تهران، نحوه خرید ملک، بررسی مناطق بالا و پایین در راستای قیمت ملک و ارزیابی مکان های رو به رشد در خصوص خرید ملک از اهداف اصلی خرید خانه در تهران محسوب می شود.

شناسایی موقعیت خرید خانه در تهران

پیش از اینکه سرمایه گذاری در املاک آغاز شود می بایست موقعیت ملک مورد نظر ارزیابی شود. به هر صورت شما قرار است ملک را با تعرفه بالایی خریداری کنید و می بایست عوامل زیادی از جمله سیستم حمل و نقل، مراکز خرید، مراکز درمانی و همینطور دسترسی به فضای تفریحی را ارزیابی نمایید.

ابعاد مختلف موقعیت یک ملک

1-      خرید ملک در فضای دانشگاهی:  ملکی که در محیط دانشگاهی خریداری شود از روز اول با سودآوری همراه است. این ملک به سرعت به دانشجویان اجاره داده می شود و با توجه به اعتبار دانشگاه موقعیت اقتصادی ملک نیز رشد زیادی خواهد داشت.

2-      خرید ملک در محیط امن: انتخاب محله ای که جرم و جنایت در آن وجود دارد نمی تواند منطقه مناسبی برای سرمایه گذاری در ملک باشد بنابراین در راستای خرید خانه در تهران می بایست در ابتدا مناطقی که از نظر امنیت در حد متوسط و بالاتر هستند مدنظر قرار بگیرد.

3-      اهمیت محیط شهری و تحولات اجتماعی:  اگر قرار است با خرید خانه در تهران رویکرد سرمایه گذاری داشته باشید از یاد نبرید که مناطقی که دارای تحولات اجتماعی هستند و آینده گردشگری بالایی دارند محیط مناسبی برای خرید ملک محسوب می شوند.

4-      خرید ملک کلنگی: اگر نگاه اقتصادی شما در راستای خرید خانه در تهران قوی باشد، قطعاً این حدس را می زنید واحدهای کلنگی گزینه بهترین برای انتخاب هستند و از نظر هینه نیز مقرون به صرفه تر هستند. در حال حاضر طبق آخرین اطلاعات موجود مناطق شرق تهران در این انتخاب گنجانده شده اند و گزینه بهترین هستند این ملک ها به سادگی بازسازی می شوند و سود فروش از آن بسیار خوب است.

بهترین مناطق خرید خانه در تهران در سال 99

اگر بخواهید پروسه خرید خانه در تهران را دسته بندی کنیم، سه دسته بزرگ پیش روی ما قرار خواهد گرفت:

1-      افرادی که قرار است سرمایه گذار باشند.

2-      افرادی که به دنبال خرید آپارتمان هستند.

3-      افرادی که اجاره نشین هستند.

سرمایه گذاری در منطقه غرب تهران: عوامل زیادی وجود دارد که منطقه غرب تهران را بهترین گزینه برای ساخت و ساز محسوب می کند. این منطقه دارای بافت نوساز است و خیابان های عریض و قابل توسعه دارد. غرب تهران در دسترسی به اتوبان ها و بزرگراه های اصلی بسیار ارزشمند است و بهترین گزینه سرمایه گذاری محسوب می شود.

ده منطقه فرسوده در تهران نیز موقعیت خوبی برای سرمایه گذاری برای ملک فرسوده محسوب می شود و افرادی که به دنبال خرید ملک کلنگی هستند می توانند این منطقه را انتخاب نمایند.

آپارتمان های نوساز در مناطق چهار و پنج و هفت و هشت تهران نیز رو به رشد است و از نظر قیمت نیز شرایط با میانگین قیمت ملک در تهران سنجیده می شود.  منطقه چهار در بخش شرقی تهران و منطقه پنج که در غرب تهران قرار دارد از نظر میانگین قیمت در شرایط بهتری قرار گرفته است.

مناطق دو و سه تهران گران ترین رویکرد سرمایه گذاری در راستای خرید خانه در تهران محسوب می شوند.

 

راهنمای کامل خرید خانه در تهران2

پرمعامله ترین مناطق خرید خانه در تهران

منطقه 5 جذاب ترین انتخاب در سال 99: بر اساس گزارش مرکز آمار ایران در سال 99، پرمعامله ترین منطقه برای خرید خانه در تهران مربوط به منطقه 5 است. منطقه 5 تهران در سه سال گذشته نیز جذاب ترین منطقه برای خرید ملک محسوب شده است. منطقه 5 تهران شامل بلوار فردوس و اشرق اصفهانی، حصارک، سولقان، مهران، شهران، شهرک اکباتان، جنت آباد، آریاشهر، پیامبر و سردار جنگل است. این منطقه دسترسی خوبی به مراکز تفریحی مانند باغ فیض، پارک ارم، مجتمع کوروش و … دارد.

 

پونک از گذشته تا امروز: در غرب تهران منطقه پونک یکی از پرمعامله ترین گزینه ها محسوب می شود. این محله از سمت غرب به پونک، از سمت شرق با جنت آباد و از سمت دیگر به منطقه 2 دسترسی دارد. پونک یکی از محله های قدیمی در تهران است و با آب و هوای مطلوب و دسترسی به نقاط مختلف شهری شناخته و مشهور است. مراکز خرید منطقه پونک برگ برنده محسوب می شود.

 

منطقه 4 برای علاقمندان به شرق تهران: منطقه 4 بعد از منطقه 5 انتخاب خوبی محسوب می شود. این منطقه شامل تهرانپارس، ده نارمک، ضرابخانه، قلعه سردار، شهرک ولیعصر، پارک جنگلی، شیان، شمس آباد و … منطقه ای مناسب برای افرادی است که علاقه به سرمایه گذاری و سودآوری دارند.

راهنمای کامل خرید خانه در تهران3

آمار خرید خانه در تهران بر اساس متراژ

آمارها نشان می دهد که در سال 98 و ابتدای سال 99، در حدود 61 درصد از معاملات خرید خانه در تهران مربوط به واحدهای 50 الی 100 متری بوده است. این آمار نشان می دهد که در زمستان سال 98 12 درصد از معاملات برای خانه های متراژ کمتر از 50 اعلام شده است. در حدود 21 درصد از معاملات مربوط ملک با متراژ 100 الی 150 متر اعلام شده است و تنها 1 درصد از معاملات خرید خانه در تهران مربوط به متراژ بالای 250 متر است.

وضعیت خرید و فروش ملک از شیوع کرونا با کاهش 11 الی 13 درصدی روبرو شد به طوری که در فروردین 99 شاهد رکود بازار در راستای خرید خانه در تهران بودیم.

ارزان ترین مناطق خرید خانه در تهران

شوش یکی از مناطق قدیمی تهران محسوب می شود و امروزه رونق قبل را ندارد و در لیست مناطق منزوی تهران محسوب می شود و می تواند برای کسانی که قصد خرید ارزان ملک در تهران دارند یک منطقه پیشنهادی باشد.

قیامدشت از منطقه های 15 تهران است که اگر دقت کنید اغلب ساکنان این منطقه مهاجرانی هستند که برای یافتن کار وارد تهران شده اند. اگر حساسیت زیادی بر روی منطقه مورد نظر ندارید قیامدشت انتخاب خوب و مقرون به صرفه ای محسوب می شود.

یاخچی آباد نیز منطقه 16 شهرداری تهران است و در بخش جنوب پایتخت محسوب می شود و ساکنان این منطقه اغلب ترک زبان هستند خرید خانه در محله باربری و راسه آهن فروشان این منطقه انتخاب خوبی است و قیمت مناسبی دارد.

برای خرید خانه در تهران با قیمت ارزان می توانید به سراغ مناطقی از قبیل کهریزک، عبدل آباد، خانی آباد و شکوفه و یافت آباد و همینطور زمزم بروید. خیابان جوانمرد قصاب یکی از محله های بسیار محبوب در جنوب تهران محسوب می شود.

مراحل خرید خانه در تهران

 •     اولویت بندی مناطق جغرافیایی: در راستای خرید خانه در تهران اولین موضوع موقعیت جغرافیایی است. هر یک از مناطق تهران از نظر جغرافیایی دارای مزایا و معایب مربوط به خود هستند که می بایست بر اساس نیاز کاربر و میزان بودجه ای که دارد بررسی شود.
 •     بررسی امکانات رفاهی و خدماتی: در راستای خرید خانه در تهران زمانی که موقعیت ملک از نظر جغرافیایی مشخص شود می بایست دسترسی ملک به مکان های رفاهی و خدماتی، درمانگاه ها و بیمارستان ها، فروشگاه موادغذایی و داروخانه و بانک ارزیابی شود.
 •     میزان ازدحام شلوغی محله مورد نظر:  بهتر است که ساعات اوج ترافیک و میزان ازدحام و شلوغی نیز بررسی شود به عنوان مثال آپارتمان هایی که به اتوبان ها نزدیک هستند و یا در مناطقی قرار دارند که رفت و آمد در آن منطقه زیاد است و آلودگی صوتی دیده می شود، مشکل ساز خواهد بود.
 •     میزان آلودگی هوا در منطقه: اگر قصد خرید خانه در تهران دارید و خودتان می خواهید در آن زندگی کنید بهتر است دقت ویژه ای در خصوص میزان آلودگی هوا داشته باشید. مشخص است که شما و اعضای خانواده شما می بایست در راستای مشکلات تنفسی ارزیابی دقیق تری داشته باشید این موضوع برای افراد مسن اهمیت بیشتری دارد.
 •     بررسی امتیازات آپارتمان: در زمان خرید خانه در تهران بهتر است امتیازاتی مانند برق و آب و گاز برای واحد می بایست بررسی شود و در صورت جدا بودن این امتیاز قطعاً موقعیت خرید ملک بهتر خواهد بود.
 •     سن آپارتمان: سن واقعی یک ملک ممکن است سن واقعی خانه که در پایان کار یا سند قید شده است نباشد، مثلاً صاحب ملک سند یا پایان کار را چندین سال بعد تهیه کرده است سال ساخت در خرید خانه در تهران مهم است.

 

راهنمای کامل خرید خانه در تهران4

جمع بندی

 

در این مقاله در خصوص خرید خانه در تهران، موقعیت منطقه، شرایط منطقه، بهترین و پرفروش ترین منطقه و مراحل خرید خانه در تهران اطلاعاتی داده شد همینطور آماری در خصوص خرید و فروش ملک در سال 99 بر اساس متراژ ارائه شد در پایان نکاتی در خصوص خرید خانه در تهران را متذکر می شویم:

 •     آپارتمان را از نظر طبقه و موقعیت قرار گیری درب ورودی ارزیابی کنید.
 •     میزان دسترس پذیری ملک به مکان های خدماتی و فروشگاهی را بسنجید.
 •     محل قرارگیری پارکینگ و انباری را بسنجید.
 •     طبقات میانی برای سکونت گزینه بهتری هستند.
 •     نمای آپارتمان از نظر زیبایی و استحکام را ارزیابی کنید.
 •     میزان نورگیر بودن آپارتمان را بسنجید.
 •     عایق صوت و رطوبت و حرارتی را ارزیابی کنید.
امیدوارم که مطلب راهنمای کامل خرید خانه در تهران مورد پسندتون بوده باشه.

اگر سوال یا نظری دارید حتما در بخش نظرات برامون بنویسید.

برای مشاهده مطالب بیشتر وارد وبلاگ هومیز شوید.

خبرنامه پیامکی

با عضویت در خبرنامه پیامکی هومیز از آخرین خبر ها و اطلاعیه های هومیز مطلع شوید.

ثبت نظر :