راهنمای خرید خانه در اراک

راهنمای خرید خانه در اراک

اراک پایتخت یک شهر صنعتی است و در لیست کلانشهرهای ایران قرار دارد. خرید خانه در اراک بازار داغی دارد. این شهر به نسبت سایر شهرها در لیست شهرهای جوان قرار گرفته است و به نوعی از نظر تاریخی به دوران قاجار باز می گردد. اراک به دلیل نزدیکی به پایتخت و صنعت و اقتصاد توانسته یک شهر مهاجرپذیر باشد و به طور کلی در راستای مسکن یک شهر گران قیمت محسوب می شود. شناخت بهترین محله های اراک سبب می شود با توجه به بودجه ای که دارید بهترین خرید را داشته باشید.

 

اراک در یک نگاه

اراک مرکز استان مرکزی است و مساحت آن معادل با 29530 کیلومتر مربع است به طوری که یک درصد از مساحت کل کشور را تشکیل می دهد. اراک قطب صنعتی ایران بوده و اینطور که مشخص است وضعیت آب و هوایی این شهر در زمستان ها سرد و مرطوب و در تابستان ها گرم و خشک است. مردم اراک اغلب مسلمان و پیرو مذهب شیعه هستند اما گروه های مسیحی نیز در این شهر زندگی می کنند. مردم این شهر به زبان فارسی با لهجه اراکی صحبت می کنند.

اراک یکی از شهرهای صنعتی ایران است و در آن صنایع مادر زیادی وجود دارد که سبب شده است خرید خانه در اراک با امتیازات بالا همراه باشد. اولین و بزرگترین کارخانه واگن سازی در این شهر تاسیس و راه اندازی شده است اما در لیست آلوده ترین شهرهای ایران قرار دارد. دانشگاه اراک و دانشگاه صنعتی اراک دو دانشگاه معروف و مهم این شهر محسوب می شوند که تقاضای خرید خانه در اراک نزدیک به دانشگاه ها بیشتر است.

راهنمای کامل خرید خانه در اراک2

 

دیدنی های جذاب اراک

 • مجموعه تاریخی بازار اراک
 • حمام چهارفصل
 • کلیسای مسروپ مقدس
 • خانه حسن‌پور
 • ارگ حکومتی اراک
 • مدرسه سپهدار
 • کاروانسرای شاه عباسی
 • خانه آقا محسن عراقی
 • خانه خاکباز
 • موزه چهار فصل
 • موزه حسن پور
 • موزه مفاخر
 • تالاب میقان
 • منطقه نمونه گردشگری تخت‌سادات
 • منطقه نمونه گردشگری گردو در زمستان
 • پوشش گیاهی قره‌داغ در کویر میقان
 • روستای انجدان

 

علت گرانی قیمت خرید خانه در اراک

یکی از دلایل گرانی مسکن در اراک این است که نزدیک به شاهراه ارتباطی غرب به جنوب کشور است و به نوعی هزینه پروانه ساخت و عوارض شهرداری در این شهر بالا است. از سوی دیگر این شهر صنعتی و مهاجرپذیر بوده و در لیست شهرهای مناسب در استان مرکزی است. استان مرکزی در لیست 5 استان اول کشور از نظر گرانی قرار گرفته است و در لیست شهرهای درجه دوم محسوب می شود. قیمت مسکن و قیمت واحدهای تجاری در این شهر به نسبت شهرهایی که با آن هم رتبه اند بالا است. از سوی دیگر محله ای که برای خرید خانه در اراک انتخاب می کنید تاثیر زیادی بر قیمت تمام شده آن دارد. اینطور که مشخص است خرید خانه در اراک بر اساس بافت شهری دسته بندی می شود.

راهنمای کامل خرید خانه در اراک3

 

بافت محله های اراک

برای خرید خانه در اراک در ابتدا باید محله مورد نظر خود را انتخاب کنید. اراک از نظر بافت شهری به دو بخش بالای شهر و پایین شهر تقسیم می شود. یک سری مناطق میانی نیز وجود دارد که شامل ساختمان های تجاری و مهمترین مراکز خرید است. اراک از نظر منطقه بندی به 8 منطقه تقسیم شده است و شرایط خرید خانه در اراک در هر یک از مناطق با مناطق دیگر متفاوت است.

یکی از محله های خوب خرید خانه در اراک می توان به اندیشه اشاره کرد. اندیشه در لیست محله های قیمت مناسب برای خرید خانه در اراک محسوب می شود و از نظر دسترسی به شهر و سایر بخش ها وضعیت خوبی دارد.

شهدای صفری از دیگر محله های اراک است و البته که سطح گردشگری آن بسیار خوب است. این بخش برای کسانی که دوست دارند دسترسی خوبی به سایر بخش های اراک داشته باشند یک انتخاب بسیار جالب خواهد بود.

محله های شهرک هجرت در اراک با انبوه سازی بی نظیری که دارد توانسته بهترین موقعیت گردشگری را فراهم سازد. این شهرک به طور کلی دارای رویکرد خرید و فروش ملک در سطح کلان است و برای سرمایه گذاری گزینه بسیار خوبی محسوب می شود.

عباس آباد اراک از نظر قیمت خرید ملک در وضعیت ثابت تری به نسبت سایر بخش ها قرار گرفته است. عباس آباد در لیست محله هایی است که مردمانی بسیار دوست داشتنی و خونگرم دارد. این محله به طور کلی توانسته سطح گردشگری خوبی را شکل دهد و مردم محله نیز مهربان و دوست داشتنی هستند.

محله دیگری به نام راه آهن در اراک وجود دارد که بیشتر بومیان این شهر اقدام به خرید خانه در آن می کنند. این محله شامل دو بافت شمالی و جنوبی است و هر یک از بخش های شمالی و جنوبی سطح گردشگری مخصوص به خود دارند.

دقت کنید که خیابان امام و قائم مقام دو محله خوب گردشگری در اراک هستند و هر یک از نظر گردشگری به رتبه خوبی رسیده اند. مناطق خوب اراک به طور کلی دارای سیاست های منطقه ای مخصوصی بوده و شرایط خرید ملک در آنها بالا است.

 

محله های بالای خرید خانه در اراک

بخش های جنوبی و میانی اراک را می توان محله های بالای آن در نظر گرفت. اینطور که مشخص است بخش های جنوبی و میانی در لیست بخش هایی قرار دارند که با وجود برج های مختلف و معروفی که دارند به رشد خوبی رسیده اند. مثلاً برج های دو قلوی ایران زمین و کوروش یکی از دلایل گرانی خانه در بخش های میانی اراک است. در صورتی که بخواهید خرید خانه در اراک در مناطق لوکس را داشته باشید باید از نظر بودجه وضعیت خوبی داشته باشید و شرایط را مورد بررسی قرار دهید. دقت کنید که ملک خریداری شده در اراک باید شامل امکانات مخصوصی باشد. محله های زیر در لیست موارد پر اهمیت در اراک هستند:

 • خیابان خرم
 • عباس آباد
 • راه آهن
 • جهان پناه
 • ولی عصر

 

محله های پایین خرید خانه در اراک

در صورتی که بودجه کمی دارید و قصد خرید خانه در اراک دارید باید به سراغ محله های پایین بروید. بافت سرسبز بیشتر و آلودگی کمتری که در محله های پایین اراک دیده می شود خود یک امتیاز عالی برای خرید ملک محسوب می شود. به طور کلی آلودگی صنعتی و ترافیک کمتری در این محدوده ها وجود دارد. محله های کوی علی بن ابی طالب، کشتارگاه و محله امام خمینی در لیست محله های خوب برای خرید خانه در اراک محسوب می شوند و از نظر قیمت گذاری نیز مناسب هستند.

راهنمای کامل خرید خانه در اراک4

 

شهرک های خوب خرید خانه در اراک

اگر زندگی در شهرک را دوست داشته باشید می توانید به سراغ خرید خانه در اراک در شهرک های مشهوری بروید که هم دسترسی به مغازه ها را دقیق تر ارزیابی کرده است و هم برای کودکان یک مکان ایمن محسوب می شود. شهرک گردو یکی از شهرک های خوب خرید خانه در اراک محسوب می شود که هم مردمانی آرام دارد و هم دور از شلوغی های شهر است.

محله الهیه در لیست محله هایی قرار دارد که مردمی بسیار دوست داشتنی دارد به طوری که مردم این بخش به زندگی آرام عادت دارند و وضعیت زندگی آرام و مناسب در این محله به خوبی دیده می شود. این شهرک از نظر گردشگری در شرایط خوبی است و سطح گردشگری آن نیز به صورت جدی دنبال می شود.

منطقه الهیه در لیست مناطقی قرار دارد که مردمان آنها بسیار علاقه به فضای امن برای زندگی دارند و امنیت بخش مهمی از رویکرد زندگی در بین مردم این منطقه است.

شهرک پردیس و امیر کبیر دو شهرک خوب برای خرید خانه در اراک محسوب می شود. اینطور که بررسی ها نشان می دهد این شهرک دارای بافت نو است و توانسته برای کسانی که علاقه به زندگی در یک فضای شهری نو دارند انتخاب خوبی باشد. از یاد نبرید که هر یک از شهرک های پردیس و امیر کبیر دارای وضعیت منطقه ای مخصوصی هستند و سطح گردشگری نیز در این محله ها بالاتر از سایر بخش ها ارزیابی شده است.

 

نتیجه گیری

اراک یک شهر صنعتی است که به واسطه کارخانجات پیشرفته صنعتی که دارد به یک شهر صنعتی خوب تبدیل شده است. این موضوع سبب شده تا قیمت مسکن و ملک در اراک پیشرفت داشته باشد و نسبت به سایر شهرستان های استان مرکزی امتیاز بهتری بگیرد. از سوی دیگر برای خرید خانه در اراک بودجه ای که در نظر گرفته می شود بسیار مهم است.

افزایش قیمت ملک در اراک وابسته به سطح گردشگری بی نظیری که دارد تعیین می شود. برخی از املاک در اراک هستند که نیاز به بودجه بالایی برای خرید ندارند و موقعیت خوبی برای سرمایه گذاری محسوب می شوند. شیوه زندگی افراد و نوع زندگی که دارند برای خرید ملک اهمیت زیادی خواهد داشت. البته که وضعیت ملک خریداری شده در اراک متفاوت از سایر بخش ها بررسی شده است. بودجه و سطح اقتصادی خود را برای خرید خانه در اراک بسنجید و سپس اقدام به خرید داشته باشید. در این زمینه می توانید گزینه ای را به نتیجه برسانید که برای شما امتیازات بهتری دارد. شیوه زندگی افراد در هر کدام از محله های اراک با هم متفاوت است و این موضوع بستگی به روحیات شما دارد و بهتر است انتخاب درستی داشته باشید.

امیدوارم که مطلب راهنمای خرید خانه در اراک مورد پسندتون بوده باشه.

اگر سوال یا نظری دارید حتما در بخش نظرات برامون بنویسید.

برای مشاهده مطالب بیشتر وارد وبلاگ هومیز شوید.

خبرنامه پیامکی

با عضویت در خبرنامه پیامکی هومیز از آخرین خبر ها و اطلاعیه های هومیز مطلع شوید.

ثبت نظر :