استانداردهای کلی برای طراحی اتاق خواب کودک

استانداردهای کلی برای طراحی اتاق خواب کودک

اتاق خواب کودک یکی از مهمترین بخش های خانه به شمار می رود که والدین باید به طراحی و نکاتی که در مورد چیدمان آن وجود دارد اهمیت بسیار زیادی دهند. در واقع اینکه شما چه وسیله ها و تجهیزاتی را برای اتاق خواب فرزند خود خریداری می کنید اهمیت بسیار زیادی دارد. ولی یکی از مهمترین نکاتی که در مورد طراحی و چیدمان این اتاق باید بدانید و از آن اطلاع داشته باشید این است که به ویژگی های تجهیزات برای اتاق توجه نمایید.

ریزه کاری ها و نکات بسیار زیادی برای طراحی و چیدمان اتاق خواب کودک وجود دارد که شما اگر به آنها توجه داشته باشید می توانید بهترین چیدمان و طراحی را در اتاق کودک خود انجام دهید. شما با توجه به نیاز و خواست کودک خود باید دیزاین اتاق را انجام دهید و همچنین به جنسیت و سن او توجه بسیار زیادی داشته باشید. می توانید با طراحانی که در این زمینه تخصص بیشتری دارند مشورت کنید تا بهترین ایده های طراحی را به شما ارائه دهند.

 

اتاق خواب کودک باید چگونه باشد ؟

به طور کلی جدا از این مسئله که اتاق خواب کودک دخترانه و یا پسرانه باید چه طرح هایی داشته باشد، شما باید به ویژگی های اصلی این اتاق توجه داشته باشید. برخی از مهمترین و اصلی ترین ویژگی هایی که این اتاق باید داشته باشد عبارت است از :

طراحی اتاق خواب کودک و نوجوان

 

  1. تقویت رشد کودک :

یکی از مهمترین و اصلی ترین ویژگی هایی که  اتاق خواب کودک باید داشته باشد این است که موجب رشد او شود. تقویت کردن رشد کودک اهمیت بسیار زیادی دارد که شما به عنوان والدین باید به تمامی مواردی که روی آن تاثیر می گذارد توجه داشته باشید. نیمی از روز را کودک در اتاق خود می گذراند و وسایل و چیدمان اتاق او باید به گونه ای باشد که رشد او را در بهترین حالت فراهم نماید. اینکه او به چه وسایلی علاقه دارد دارای اهمیت زیادی است که همین وسایل موجب می شود رشد ذهنی او پیشرفت نماید.

 

  1. توجه به سرگرمی و تفریح :

اینکه شما در اتاق کودک خود تنها بتوانید شرایطی را جهت خواب و یا درس خواندن فراهم کنید اصلا درست و اصولی نمی باشد. در واقع شما باید قادر باشید که طراحی اتاق را به گونه ای انجام دهید تا او بتواند در آن اتاق بازی کند و برای گذراندن اوقات فراغتش ترجیح بدهد که در آن اتاق حضور داشته باشد. شما به عنوان والدین بهتر است به سرگرمی و تفریح او توجه بسیار زیادی داشته باشید. در واقع کودک به بازی کردن و تفریح نیاز دارد که بهتر است این شرایط را والدین برای او فراهم کنند.

 

  1. اتاقی آرام برای خواب :

در عین اینکه ویژگی های دیگر بیان شده را اتاق خواب کودک باید داشته باشد، بهتر است به این ویژگی آن هم توجه زیادی نشان دهید. اینکه کودک بتواند به آرامی بخوابد و خواب آرامی داشته باشد اهمیت بسیار زیادی دارد. در واقع باید بدانید اگر خواب کودک تنظیم نباشد و او به راحتی در ساعت های مشخص شده ای نخوابد، روز خوبی را نمی تواند سپری کند و این انرژی منفی را هم به شما تلقین می کند. بهتر است به خوبی شرایط خواب راحت فرزند خود را فراهم کنید تا بتوانید بهترین اتاق را برای او طراحی نمایید.

استانداردهای کلی برای طراحی اتاق خواب کودک3

 

  1. انعطاف پذیر :

یکی از دیگر ویژگی هایی که اتاق کودک باید داشته باشد این است که شما بتوانید طراحی و چیدمان آن را هر زمان که مایل بودید تغییر دهید. انعطاف پذیری اتاق کودک از جمله مهمترین نکاتی است که باید شما همراه با رشد کودک خود به آن توجه داشته باشید. در واقع زمانی که کودک رشد می کند باید اتاق او را هم از نظر طراحی و چیدمان تغییر دهید تا مناسب سن او باشد. بنابراین بیشتر وسایلی را که برای اتاق کودک خریداری می کنید را باید از بین انواع مدل هایی که  انعطاف پذیری بیشتری دارند انتخاب کنید. در این صورت شما نیازی نیست هزینه بالایی را برای خرید آنها پرداخت نمایید.

 

  1. امن بودن اتاق :

امن بودن اتاق خواب کودک یکی از ویژگی های دیگری می باشد که شما باید به آن توجه بسیار زیادی داشته باشید. وسایل و اسباب بازی هایی که در اتاق وجود دارد باید به گونه ای انتخاب شود که خطری برای سلامت کودک نداشته باشد. اگر کودک شما سن کمی دارد باید تنها اسباب بازی هایی را که کم خطر هستند و سلامتی کودک را تهدید نمی کنند خریداری کنید. زمانی هم که سن کودک بالاتر می رود باید اسباب بازی هایی را خریداری کنید که موجب هوش بیشتر کودک شود.

 

انتخاب رنگ مناسب برای اتاق خواب کودک :

یکی از مهمترین نکاتی که شما باید برای طراحی اتاق خواب کودک در نظر داشته باشید و به آن توجه نمایید رنگ مناسب می باشد. شما باید رنگ اتاق کودک را بر اساس سلیقه اش انتخاب کنید. اما به طور کلی باید بدانید رنگ های نارنجی، آبی، قرمز و … می توانند ترکیب رنگی زیبایی را در اتاق ایجاد کنند. رنگ های خنثی هم انتخاب مناسبی برای اتاق کودک به شمار می روند که این رنگ ها هم آرامش بیشتری به اتاق کودک می دهد.

استانداردهای کلی برای طراحی اتاق خواب کودک4

 

البته که برای رنگ کردن اتاق کودکان شما باید توجه بسیار زیادی به جنسیت او داشته باشید. به رنگ وسیله های دیگر اتاق مانند مبلمان، تختخواب و … هم باید توجه داشته باشید تا دیوار را بر آن اساس رنگ کنید. در واقع هر یک از رنگ های این وسیله ها باید با یکدیگر مطابقت داشته باشند تا زیبایی زیادی در اتاق ایجاد نماید. شما با توجه کردن به تمامی این رنگ ها می توانید بهترین دکوراسیون و ترکیب رنگی را در اتاق ایجاد کنید.

اگر اتاق کودک شما رنگ دیوارهایش سفید است می توانید رنگ دیگر وسیله ها را از بین رنگ های شاد و پر انرژی انتخاب کرده تا فضای اتاق زیباتر شود. دکوری های زیادی که رنگ شاد دارند و و مناسب با روحیه کودک شما است را می توانید انتخاب کنید و از آنها برای طراحی دکوراسیون اتاق استفاده کنید. اینکه فضایی شادتر در اتاق کودک ایجاد کنید گزینه بسیار عالی می باشد که باید آن را در نظر داشته باشید.

 

انتخاب طرح مناسب برای اتاق خواب کودک :

طراحی اتاق خواب کودک را شما می توانید بر اساس سلیقه و یا جنسیت کودک خود انتخاب کنید. اگر طراحی اسپرت را می پسندید می توانید در بین طرح های متنوع این طرح را انتخاب کنید و برای اتاق دخترانه و پسرانه آن را به کار ببرید. جنسیت کودک هم در طراحی اتاق اهمیت بسیار زیادی دارد. برخی از والدین برای اتاق کودکان دختر از رنگ صورتی و یا رنگ های دیگری که شاد هستند استفاده می کنند. تم عروسکی بهترین انتخاب برای اتاق خواب دخترانه می باشد و شما می توانید از بین عروسک های متنوع یکی را که دختر شما علاقه بیشتری به آن دارد را انتخاب کنید.

استانداردهای کلی برای طراحی اتاق خواب کودک5

 

اگر کودک شما پسر است باید از تم های متنوع ماشین، فوتبال و عروسک های پسرانه استفاده کنید. اینکه فرزند شما به کدام یک از آن تم ها علاقه دارد اهمیت بسیار زیادی دارد. بنابراین بهتر است به خوبی این مورد را در نظر داشته باشید و به سلیقه کودک خود اهمیت دهید. اگر شما می خواهید از طراحی های خاص و منحصر به فرد برای اتاق خواب استفاده کنید، می توانید با طراحانی که در این زمینه تخصص بیشتری دارند مشورت کنید. طرح های متنوع و زیبای بسیار زیادی وجود دارد که شما می توانید از آنها استفاده کنید ولی در کنار آنها باید به دیگر تجهیزات درونی اتاق و همچنین سلیقه کودک خود توجه داشته باشید.

 

ویژگی های وسایل اتاق خواب کودک :

از دیگر موارد بسیار مهمی که زمان طراحی و چیدمان اتاق خواب کودک باید به آن توجه داشته باشید نوع وسایل و تجهیزات درون اتاق می باشد. هر یک از وسایل و مبلمانی که شما در این اتاق به کار می برید باید با دیگر بخش های اتاق هماهنگی لازم را داشته باشد. در واقع شما برای انتخاب کردن این وسایل بهتر است به خوبی سلیقه کودک خود را در نظر داشته باشید تا بتوانید بهترین نمونه را برای اتاق او انتخاب و خریداری کنید. اگر کودک شما دختر است بدون شک به طرح های دخترانه علاقه بیشتری دارد و باید از بین آنها یکی را که زیبایی بیشتر دارد و با نوع دکوراسیون اتاق هماهنگی بیشتری دارد خریداری کنید.

استانداردهای کلی برای طراحی اتاق خواب کودک6

 

اگر کودک شما پسر است باید دکوراسیون و نوع مبلمان اتاق او را از بین طرح ها و مدل های پسرانه انتخاب کنید. دقت داشته باشید زمان خرید هر یک از این وسایل و تجهیزات درونی اتاق باید به کیفیت آنها توجه بسیار زیادی نشان دهید تا بتوانید بهترین نمونه آن را خریداری کنید. ایمن بودن وسایل و ضد حساسیت بودن آنها از جمله مهمترین نکاتی است که شما باید به آنها توجه زیادی داشته باشید. شما می توانید زمان خرید آنها به خوبی هر یک را مورد بررسی قرار دهید تا بتوانید بهترین نمونه و مدل آن را خریداری کنید. رنگ بندی آنها را هم باید زمان خرید تعیین کنید که با دیگر بخش های اتاق هماهنگی داشته باشد.

امیدوارم که مطلب استانداردهای کلی برای طراحی اتاق خواب کودک مورد پسندتون بوده باشه.

اگر سوال یا نظری دارید حتما در بخش نظرات برامون بنویسید.

برای مشاهده مطالب بیشتر وارد وبلاگ هومیز شوید.

خبرنامه پیامکی

با عضویت در خبرنامه پیامکی هومیز از آخرین خبر ها و اطلاعیه های هومیز مطلع شوید.

ثبت نظر :