دکوراسیون اتاق خواب کودک همراه با رعایت کردن 8 نکته مهم

دکوراسیون-اتاق-خواب-کودک-همراه-با-رعایت-کردن-8-نکته-مهم1

شما برای طراحی و دکوراسیون  اتاق خواب کودک باید به خوبی برخی از نکات مهم را در نظر داشته باشید تا بتوانید به بهترین نحو ممکن اتاق را طراحی و چیدمان کنید. اتاق کودک یکی از مهمترین بخش های خانه به شمار می رود که باید به طراحی آن اهمیت بسیار زیادی دهید. در واقع باید بدانید که کودک در آن اتاق می خواهد رشد کند به همین دلیل بهتر است شرایط اتاق را به بهترین حالت درآورید تا رشد خوب و سالمی داشته باشد.

شاید باورتان نشود ولی نحوه چیدمان و نوع وسایلی که برای اتاق خواب کودک خود خریداری می کنید در خوابیدن، استراحت و درس خواندن او تاثیر بسیار زیادی دارد. به همین دلیل بهتر است به خوبی این موارد را در نظر داشته باشید تا بتوانید به بهترین نحو ممکن اتاق را طراحی کرده و از دکوراسیون آن لذت ببرید. بسیاری از والدین امکان دارد به نحوه چیدمان اتاق کودک اهمیت زیادی ندهند، ولی باید بدانید که این امر اهمیت بسیار زیادی دارد و باید به آن توجه داشته باشید.

 

اشاره به نکاتی در مورد طراحی اتاق خواب کودک :

برخی از نکات بسیار مهمی که شما باید برای طراحی اتاق خواب کودک در نظر داشته باشید و به آن عمل کنید عبارت است از :

دکوراسیون اتاق خواب کودک همراه با رعایت کردن 8 نکته مهم2

 

  1. قرار دادن قاب عکس در اتاق :

قاب عکسی را که می خواهید در اتاق خواب کودک بگذارید باید تصاویر والدین کودک باشد. اینکه شما تنها بخواهید عکس های کودک خود را درون قاب عکس بگذارید اشتباه است و باید از عکس هایی استفاده کنید که والدین در آنها حضور دارند. این کار شما موجب می شود که کودک همیشه احساس کند والدین او کنارش هستند و بسیاری از مشکلات روحی و عاطفی اش از همین طریق درمان می شود. در بزرگسالی امکان دارد خطرات بسیار زیادی کودک شما را تهدید کند که همین یک مورد و نکته کوچک می تواند او را از خطرات ایمن نگه دارد.

همچنین باید بدانید قاب عکسی که در آن عکس های والدین وجود داشته باشد موجب می گردد کودک هر زمان چشم های خود را باز کند تصاویر آنها را مشاهده کند. خانواده از ارکان اصلی زندگی کودک به شمار می رود که مشاهده کردن آنها بدون شک لطف بسیار زیادی دارد. شاید در نظر شما این نکته چندان مهم نیاید ولی باید بدانید تاثیر زیادی روی روحیه کودک می گذارد و به همین دلیل بهتر است آن را انجام دهید.

 

  1. تکیه تخت به عریض ترین دیوار اتاق :

یکی از دیگر نکات بسیار مهمی که در طراحی و چیدمان اتاق خواب کودک باید به آن توجه داشته باشید این است که تخت را به عریض ترین دیوار اتاق تکیه دهید. این نکته اهمیت بسیار زیادی دارد که کودک از روی تخت خود بتواند درب اتاقش را مشاهده کند. بنابراین تخت را در یکی از بهترین قسمت های اتاق قرار دهید تا کودک نسبت به بسیاری از جنبه های اتاق دید داشته باشد. یکی از دیگر نکات بسیار مهمی که بهتر است به آن هم توجه داشته باشید این است که تخت کودک را مقابل درب حمام و دستشویی قرار ندهید. در این صورت امکان دارد سلامت آنها به خطر بیفتد و به همین دلیل هرگز تخت آنها را مقابل درب حمام و دستشویی قرار ندهید.

دکوراسیون اتاق خواب کودک همراه با رعایت کردن 8 نکته مهم3

 

اگر شما دو فرزند دارید و تعداد اتاق های درون خانه تان کم است، بهتر است از تخت هایی که دو نفره هستند استفاده کنید. البته تا می توانید از این گزینه دوری کنید، چرا که کودکان مایل هستند بالای سرشان فضای آزاد و بازی وجود داشته باشد. زمانی که کودکان بالای سرشان باز نباشد امکان دارد فشار عصبی زیادی داشته باشند، به همین دلیل تا حد امکان از این تخت ها استفاده نکنید.

 

  1. گوشه ای از اتاق را برای مطالعه قرار دهید :

یکی از دیگر نکات بسیار مهمی که شما بهتر است به آن توجه داشته باشید این است که یکی از گوشه های اتاق خواب کودک را به درس خواندن او اختصاص دهید. زمانی که کودک حس کند یکی از بخش های اتاق برای درس خواندن است برای مطالعه کردن اقدام می نماید. شما باید بتوانید به کودک خود این مسئله را بفهمانید که تنها آن بخش محل درس خواندن می باشد و نباید در قسمت های دیگر درس خود را بخواند. شما با این اقدام می توانید به کودک خود بفهمانید که درس خواندن امر بسیار مهمی است و باید به آن توجه داشته باشید.

 

  1. سالم کردن محیط اتاق :

یکی از دیگر نکات بسیار مهمی که شما زمان دکوراسیون اتاق کودک باید به آن توجه زیادی داشته باشید این است که از عناصر مختلفی مانند آکواریوم، تصاویر آب و دریا و … در اتاق کودک استفاده نکنید. شما با ایجاد کردن محیط ناسالم در اتاق کودک موجب می شوید که او دچار بیماری های مختلفی مانند آسم شود. به همین دلیل هر یک از تجهیزات و عناصر اتاق را با دقت بسیار زیادی خریداری کنید و در جای مناسبی آنها را قرار دهید. اتاق خواب کودک باید شرایطی داشته باشد که بتواند به راحتی در آن شرایط بازی کرده و بخوابد. شما هرگز نباید آن شرایط را در وضعیت نامطلوبی قرار دهید.

دکوراسیون اتاق خواب کودک همراه با رعایت کردن 8 نکته مهم4

 

  1. تمیز و جمع و جور بودن اتاق :

از دیگر نکات بسیار مهمی که در طراحی اتاق خواب کودک باید به آن توجه بسیار زیادی داشته باشید این است که اتاق را همیشه تمیز و جمع و جور کنید. وجود کمد با کشوهای متنوع بهترین نکته ای می باشد که در طراحی اتاق کودک باید به آن توجه زیادی داشته باشید. هرچه که فضای درون اتاق باز باشد و بهم ریختگی درون آن وجود نداشته باشد، بدون شک کودک احساس آرامش بیشتری خواهد داشت. شما باید به کودک خود زمان تربیت کردن آموزش دهید همیشه بهتر است اتاق خود را بعد از بازی کردن مرتب کند. در این صورت او خودش هم آرامش بیشتری می تواند در آن اتاق به دست آورد.

اگر می خواهید خلاقیت و قدرت تخیل کودک شما رشد بهتری داشته باشد بدون شک باید همیشه اتاق را تمیز نگه دارید. اگر کودک شما از آن دسته کودکانی است که به طور دائم اتاق را بهم میریزد باید به او گوشزد کنید که این روش اشتباه است و باید آن را کنار بگذارد. برخی از وسایل و اسباب بازی هایی را که کودک شما زیاد از آن استفاده نمی کند را بهتر است از جلوی چشم بردارید تا از این طریق چشمان کودک استراحت کند. زمانی که یک بار دیگر آنها را مشاهده کند بدون شک علاقه بیشتری به آنها پیدا خواهد کرد. برخی از کودکان فعالیت و انرژی زیادی دارند که اتاق را هم به زودی کثیف می کنند، شما باید به آنها آموزش دهید که اتاق را به خوبی تمیز کنند.

دکوراسیون اتاق خواب کودک همراه با رعایت کردن 8 نکته مهم5

 

  1. استفاده از رنگ، نور و آثار هنری :

اگر شما می خواهید محیطی شاد و پرانرژی برای کودکان خود فراهم کنید بهتر است در طراحی اتاق خواب کودک خود از رنگ های شاد، نور و آثار هنری متفاوتی استفاده کنید. اتاق خوابی که کودک دارد باید به او روحیه شادابی ببخشد، به همین دلیل بهتر است شما این فضا را در اتاق به وجود بیاورید. شما باید مطمئن شوید که نور درون اتاق برای بازی کردن، درس خواندن و دیگر فعالیت های کودک کافی باشد. اگر نور طبیعی زیادی درون اتاق کودک وجود ندارد بهتر است از نورهای مصنوعی استفاده کنید.

 

  1. استفاده نکردن از رنگ آبی :

یکی از نکات بسیار مهمی که باید به آن دقت داشته باشید این است که رنگ اتاق کودک را آبی نکنید. رنگ آبی یکی از رنگ هایی است که بعد از مدتی کودک با مشاهده آن احساس افسردگی می کند، به همین دلیل هرگز از آن استفاده نکنید. در واقع انرژی کودک بعد از مدتی در اتاقی که آبی رنگ باشد به تحلیل می رود. برخی از والدین این اشتباه را انجام می دهند و از رنگ آبی و یا کاغذ دیواری آبی استفاده می کنند که آنها گزینه مناسبی به شمار نمی روند.

دکوراسیون اتاق خواب کودک همراه با رعایت کردن 8 نکته مهم6

 

  1. استفاده از رنگ های روشن و تصاویری که خلاقیت را افزایش می دهد :

برخی از رنگ های روشن مانند رنگ های سبز، زرد، صورتی، سفید و … که روشن هستند انتخاب مناسبی برای طراحی اتاق به شمار می روند. از دیگر نکاتی که شما زمان طراحی اتاق کودک باید آن را در نظر داشته باشید این است که از تصاویر حیوانات وحشی و درنده استفاده نکنید. شما باید از عکس هایی درون اتاق کودک استفاده کنید که خلاقیت او را تا حد بسیار زیادی بالاتر ببرند. شما می توانید بسته به جنسیت فرزند خود در بین انواع طرح ها یکی را که با روحیه دختر و یا پسر شما سازگاری بیشتری دارد خریداری کنید و در اتاق مورد استفاده قرار دهید.

 

کلام آخر

شما برای طراحی اتاق خواب کودک باید بهترین رنگ ها و بهترین تجهیزات را بسته به جنسیتی که دارند انتخاب کنید. دقت داشته باشید در بین انواع آنها به سلامت محور بودنشان هم توجه داشته باشید. برعکس باور بسیاری از افراد شما باید به دکوراسیون و نحوه چیدمان اتاق کودک توجه ویژه ای نشان دهید تا بتوانید آرامش و سلامت کودک خود را در آن اتاق تا حد بسیار زیادی افزایش دهید.

امیدوارم که مطلب دکوراسیون اتاق خواب کودک همراه با رعایت کردن 8 نکته مهم مورد پسندتون بوده باشه.

اگر سوال یا نظری دارید حتما در بخش نظرات برامون بنویسید.

برای مشاهده مطالب بیشتر وارد وبلاگ هومیز شوید.

خبرنامه پیامکی

با عضویت در خبرنامه پیامکی هومیز از آخرین خبر ها و اطلاعیه های هومیز مطلع شوید.

ثبت نظر :