تأثیر نور در طراحی داخلی منزل

تأثیر نور در طراحی داخلی منزل

بیشتر ما به ندرت به نورپردازی خانه فکر میکنیم اما باید بدانیم نحوه ی انجام نورپردازی در زیبایی دکوراسیون خانه بسیار حائز اهمیت است و نورپردازی خوب علاوه بر کارکردهای اساسی ای که دارد باعث می‌شود افرد از رنگها و محیط پیرامون خود لذت ببرند و همچنین این نورپردازی این امکان را به فرد میدهد تا شخصیت و سلیقه ی شخصی خود را بیان کند. جالب است بدانید که مردم کشور سوئد به این موضوع خیلی اهمیت میدهند. در واقع موقعیت جغرافیایی آنها این فن را به بهترین نحو به آنها آموخته است زیرا همان طور که میدانید آنها کمتر از نور طبیعی بهره می برند به همین دلیل به زیباترین نحو ممکن آن را انجام می‌دهند و برای هر مکان خاصی شیوه ی مختص به آن را دارند.

آنها بر این باورند که عملکرد نور میتواند نمای اتاق را به صورت متفاوتی تغییر دهد تا چشم فرد در هنگام مطالعه یا تماشای تلوزیون خسته نشود.

راههای استفاده از نور

سوئدی‌ها در طراحی نورپردازی خانه سه روش دارند که تا کنون در سراسر دنیا امتحان خود را پس داده است و الان بیشتر کارشناسان از این سه روش پیروی میکنند.

  1. نورپردازی کلی: این نوع نورپردازی بیشتر در طراحی خانه کاربرد دارد و باعث میشود که فضای خانه زیبایی و جلوه ی منحصر به فردی داشته باشد.
  2. نورپردازی عملکردی: این نوع نورپردازی همان طور که از نامش می توان فهمید بیشتر برای محیط های کاری و رسمی به کار گرفته میشود و به گونه ای طراحی میشود که با نوع کار هماهنگ باشد.
  3. روشنایی عاطفی: این نوع نورپردازی به شکلی انجام می شود که محیط اتاق را گرمتر، صمیمی تر، راحت و هیجان انگیزتر میکند و همچنین به ما کمک میکند تا بتوانیم تاثیر بیشتری بر روی مخاطب بگذاریم. در نورپرداری شاعرانه یا عاطفی علاوه بر استفاده از از انواع لامپ‌های تزئینی میتوان از شمع هم استفاده کرد.

تأثیر نور در طراحی داخلی منزل1

 

اصول نورپردازی خانه

در این بخش سعی داریم برای راهنمایی بهتر شما نکاتی را یادآور شویم:

در خانه هایی که پنجره های زیادی دارند باید این موضوع در پروسه ی نورپردازی لحاظ شود چرا که همانطور که میدانید پنجره هایی که رو به شمال هستند نور را به داخل خانه انتقال میدهند و پنجره‌های که رو به جنوب هستند در بیشتر مواقع نور را بدون افزایش گرما به شکل مستقیم به داخل خانه انتقال میدهند و شایان ذکر است که نورگیرهایی که به شکل مناسب طراحی میشوند در تابستان بدون افزایش گرما و در زمستان بدون از دست دادن گرما نو را به نحوی استاندارد به داخل خانه هدایت می‌کنند. همچنین برای روشنایی خانه به طور کلی فقط دو نوع نور داریم، نور افکن و نور پراکنده. تمرکز نور افکن فقط برروی یک سطح میباشد و آن نقطه را به طور کامل روشن میکند اما در نوع نور پراکنده یک منطقه ی بزرگ هدف قرار داده میشود. همان طور که از توضیحات مشخص است نور پراکنده برای محیطهای بزرگ و نور افکن برای محیطهای کوچکتر استفاده میشود.

تأثیر نور در طراحی داخلی منزل2

امیدوارم که مطلب تأثیر نور در طراحی داخلی منزل مورد پسندتون بوده باشه.

اگر سوال یا نظری دارید حتما در بخش نظرات برامون بنویسید.

برای مشاهده مطالب بیشتر وارد وبلاگ هومیز شوید.

خبرنامه پیامکی

با عضویت در خبرنامه پیامکی هومیز از آخرین خبر ها و اطلاعیه های هومیز مطلع شوید.

ثبت نظر :