7 نکته مهم در اصول چیدمان سالن پذیرایی

7 نکته مهم در اصول چیدمان سالن پذیرایی

امروزه بسیاری از افراد تمایل دارند که سالن پذیرایی شیک و مدرنی داشته باشند و برای اینکه آن را طراحی کنند به  تغییرات بسیار زیادی نیاز دارند.  اصولی طراحی کردن اتاق نشیمن اهمیت بسیار زیادی دارد و باید شما به این مورد توجه داشته باشید تا از نشستن در این فضا لذت بسیاری ببرید. اینکه شما یک خانه بزرگ داشته باشید و یا اینکه دارای یک آپارتمان کوچک باشید، اهمیت زیادی ندارد، بلکه مهم این است اتاق نشیمن آن را به بهترین نحو ممکن چیدمان نمایید.

آرامش خود و خانواده تان باید یکی از اولویت هایی باشد که در نظر قرار می دهد و به همین دلیل سالن پذیرایی را به بهترین بخش خانه تبدیل کنید. شما تنها در این بخش خانه می توانید دور هم جمع شوید و از اینکه کنار یکدیگر هستید لذت ببرید. برخی از اصولی ترین نکاتی که باید برای طراحی این بخش از خانه در نظر داشته باشید را در ادامه معرفی می کنیم تا اطلاعات شما در این زمینه بیشتر شود.

 اصول چیدمان و طراحی سالن پذیرایی :

برخی از مهمترین وسیله هایی که در اتاق نشیمن وجود دارد و شما می توانید آنها را به بهترین نحو ممکن طراحی کنید عبارت می باشد از :

  1. مبلمان :

امروزه هر خانواده ای در خانه خود مبلمانی در رنگ بندی و مدل های متنوعی دارد که باید آن را با دیگر وسایل درون اتاق نشیمن هماهنگ سازد. در واقع باید بدانید یکی از اولین و مهمترین اصولی که در یک سالن پذیرایی وجود دارد این است که مبلمان درون آن را به بهترین نحو ممکن کنار یکدیگر قرار دهید. چیدمان مبلمان درون اتاق نشیمن باید به گونه ای باشد که مانعی برای رسیدن به فضاهای دیگر خانه ایجاد نکند. این مسیر حرکتی که در سالن و بین مبلمان وجود دارد بهتر است بین 70 الی 90 سانتی متر باشد.

دومین اصل هم که در مورد چیدمان مبلمان در اتاق نشیمن وجود دارد این است که به وسیله مبلمان یک قوس گفتگو در اتاق ایجاد کنید و مبلمان به گونه ای باید کنار یکدیگر قرار گیرند که مهمانان به خوبی بتوانند با یکدیگر گپ بزنند و صدای هم را بشنوند. اینکه آنها در کنار یکدیگر احساسات راحتی داشته باشند اهمیت بسیار زیادی دارد و شما هم باید زمان چیدمان مبلمان به این اصل مهم دقت زیادی داشته باشید.

  1. کاناپه :

 اگر سالن پذیرایی شما فضای کوچکی دارد و مساحت آن زیاد نیست بهتر است از یک عدد کاناپه تکی درون سالن استفاده کنید. در واقع باید بدانید برخی از کاناپه های تکی هم شیک تر و هم مدرن تر می باشد که اتاق نشیمن شما را زیباتر می نمایند. کاناپه یکی از مهمترین و پرمصرف ترین وسیله هایی می باشد که در اتاق نشیمن قرار می گیرد بنابراین بهتر است با کیفیت ترین نوع آن را خریداری کنید تا برای همیشه از آن استفاده کنید و طول عمر بالایی داشته باشد.

کاناپه شما باید به گونه ای باشد که اگر شما روی آن لم دادید بعد از مدتی تغییر شکل ندهد و فوم آن حالت اولیه خود را داشته باشد. اگر آپارتمان شما بسیار کوچک است و مساحت زیادی ندارد، باید کاناپه ای را خریداری کنید که اندازه آن حدود 180 سانتیمتر باشد، چرا که از این طریق می توانید دیگر فضاهای اتاق نشیمن را هم مورد استفاده قرار دهید.  

سالن پذیرایی2

  1. میز :

میزهایی که در سالن پذیرایی قرار می گیرند به طور معمول به عنوان نقطه کانونی اتاق نشیمن به شمار می روند. زیبا و کاربردی بودن این میزها اهمیت بسیار زیادی دارد و شما باید به این مورد دقت زیادی داشته باشید. اگر فضای اتاق نشیمن شما کوچک است و مساحت زیادی ندارد، باید از میزهایی که بیضی شکل و یا گرد هستند استفاده کنید. اما اگر فضای اتاق نشیمن بزرگ تر است میز مربع انتخاب مناسب تری برای شما شمار می رود.

یکی از مهمترین نکاتی که در مورد میزها باید به آن توجه داشته باشید این است که آنها را خیلی دورتر از مبل ها قرار ندهید. بیشترین فاصله ای که بین مبل ها و یا کاناپه باید وجود داشته باشد 45 تا 50 سانتیمتر است که بیشتر از این زیبایی فضای سالن شما زیر سوال می رود. افرادی که روی مبل نشسته اند باید به راحتی بتوانند به خوراکی هایی که روی میز وجود دارد دسترسی داشته باشند.

  1. تلویزیون :

اینکه در سالن پذیرایی تلویزیون را در کدام ناحیه قرار دهید از دیگر نکات بسیار ضروری می باشد که باید به آن توجه داشته باشید. بسیاری از افراد علاقه دارند زمانی که شب به خانه می آیند روی مبل لم داده و فیلم های مورد علاقه خود را تماشا کنند. یکی از نکاتی که در مورد خرید تلویزیون باید به آن دقت زیادی داشته باشید این است که ابعاد آن را با ابعاد و اندازه های مبلمان خود مطابقت دهید. از آنجایی که بیشتر تلویزیون ها در برندهای مختلف ابعادشان بالاتر از 42 اینچ می باشد باید فاصله ای که با مبلمان دارند هم حدود سه متر باشد.

دقت نمودن به ارتفاع تلویزیون یکی از مهمترین نکاتی است که شما باید به آن توجه داشته باشید. برخی از افراد تلویزیون خود را روی میز قرار می دهند که فاصله میز با دیوار باید بسیار کم بوده و آن را در مرکز اتاق نشیمن قرار دهید. برخی از افراد هم علاقه دارند که برای زیبایی دکوراسیون فضای اتاق نشیمن خود آن را به دیوار نصب کنند که فاصله تلویزیون تا زمان بیشتر از 150 سانتی متر اصلا نباید باشد.

سالن پذیرایی3

  1. لوازم دکوری :

هر فردی در سالن پذیرایی خود بسته به نوع مبلمان و مدل اتاق نشیمن، لوازم دکوری بسیار زیادی را قرار می دهد تا زیبایی فضا را چندین برابر سازد. تابلوها یکی از مهمترین لوازم دکوری می باشد که شما باید رنگ بندی و مدل آن را بر اساس طراحی دکوراسیون منزل خود انتخاب کنید. اگر اتاق نشیمن شما فضای کوچکی دارد بهتر است از تابلوهایی که چند تکه هستند استفاده کنید، البته که دقت داشته باشید رنگ بندی آنها با رنگ مبلمانی که در سالن دارید هماهنگی های لازم را داشته باشد.

اگر فضای سالن پذیرایی شما مساحت بیشتری دارد زیبایی یک تابلوی بزرگ برای این فضا بسیار بیشتر است. گلدان ها و اکسسوری های زیادی را می توانید روی میز و یا کنار میز تلویزیون خود قرار دهید تا زیبایی فضای اتاق نشیمن را افزایش دهد. گزینه های زیادی برای دلپذیرتر کردن فضای اتاق نشیمن وجود دارد که شما می توانید با انتخاب آنها بر اساس سلیقه شخصی خود خانه تان را به زیباترین شکل ممکن طراحی کنید. در کنار تمامی این موارد آباژور را هرگز فراموش نکنید، چرا که به وسیله آن می توانید پرتی فضای اتاق نشیمن را به طور کلی از بین ببرید و هم اینکه با ایجاد نور بیشتر فضای بهتری را رد سالن ایجاد نمایید.

سالن پذیرایی4

  1. صندلی تکی و یا نیمکت :

اگر شما علاوه بر مبلمانی که در سالن پذیرایی خود قرار داده اید به فضای بیشتری نیاز دارید می توانید بر اساس الگو و رنگ بندی مبلمان خود از چندین صندلی تکی و یا نیمکت هم در اتاق نشیمن تان استفاده کنید. هر یک از انواع صندلی ها و نیمکت هایی را که خریداری کرده اید را باید در نزدیک مبلمان اصلی منزل خود قرار دهید تا از این طریق قوس گفت و گویی که در سالن ایجاد شده است از بین نرود.

نحوه قرار گرفتن صندلی های تکی و یا نیمکت ها در سالن باید به گونه ای باشد که به راحتی از فردی که روی آن نشسته است پذیرایی کنید. در انتخاب کردن رنگ رویه صندلی ها باید دقت بیشتری به خرج دهید تا هماهنگی لازم را با دیگر مبلمان شما داشته باشد. اگر می خواهید تنها هماهنگی کوچکی بین آنها وجود داشته باشد بهتر است رنگ آنها را با کوسن هایی که روی مبل خود قرار داده اید هماهنگ سازید.

سالن پذیرایی5

  1. میز ناهارخوری :

بسیار از افراد مایل هستند که در سالن پذیرایی خود میز ناهار خوری خود را قرار دهند که برای قرار دادن میز باید به سبک سالن توجه زیادی داشته باشند. یکی از مهمترین نکاتی که در مورد میز ناهارخوری وجود دارد و شما باید به آن توجه داشته باشید این است که صندلی های آن و رنگ بندی که دارند با نوع مبلمان هماهنگی داشته باشد. ست بودن این دو عنصر یکی از بهترین مواردی است که با توجه کردن به آن می توانید سالن بسیار زیبایی را طراحی کرده و از زیبایی آن لذت ببرید. اینکه اندازه میز چه میزان است اهمیت بسیار زیادی دارد و باید توجه داشته باشید که بیشتر از فضای سالن شما نباشد.

در صورتی که اندازه میز ناهارخوری مورد نظر شما با سالن پذیرایی تان هماهنگی لازم را نداشته باشد جای آن بسیار تنگ می گردد و افراد به راحتی نمی توانند در سالن حرکت کنند. به تعداد صندلی هایی که می خواهید برای میز ناهارخوری خود سفارش دهید باید توجه داشته باشید که اندازه میز زیاد نشود. در واقع باید بدانید اگر مساحت اتاق نشیمن شما زیاد است می توانید از میزهای ناهارخوری ده نفره استفاده کنید، اما اگر مساحت اتاق نشیمن شما زیاد نیست می توانید انواع میز ناهارخوری که تعداد صندلی های آن کمتر است استفاده کنید تا فضای آزادتری در منزل داشته باشید.

امیدوارم که مطلب 7 نکته مهم در اصول چیدمان سالن پذیرایی مورد پسندتون بوده باشه.

اگر سوال یا نظری دارید حتما در بخش نظرات برامون بنویسید.

برای مشاهده مطالب بیشتر وارد وبلاگ هومیز شوید.

خبرنامه پیامکی

با عضویت در خبرنامه پیامکی هومیز از آخرین خبر ها و اطلاعیه های هومیز مطلع شوید.

ثبت نظر :