اصول طراحی روف گاردن

اصول طراحی روف گاردن

معمولا افرادی که سطح مالی خوبی دارند تصمیم به ایجاد یک باغچه کوچک در پشت بام خود می گیرند تا بتوانند اوقات خوشی را در پشت بام خود سپری کنند. از مزایای ایجاد روف گاردن می توان به صرفه جویی در وقت برای رفتن به پارک یا طبیعت اشاره کرد؛ چرا که با این کار شما قطعه دنجی از طبیعت را در پشت بام خود قرار داده اید و می توانید هر وقت که دلتان می‌خواهد به آنجا مراجعه کرده و از آن لذت ببرید.

در هر روف گاردن چندین المان وجود دارد که افراد مختلف با توجه به فضای در دسترس و علایق شخصی خود از آنها استفاده می‌کنند. از میان آن ها می توان به آبنما، استخر، پارک آبی، زمین گلف، باغچه ، زمین چمن و…اشاره کرد.

اگر در پشت بامتان فضای زیادی دارید، بهتر است که از همه مواردی که نام برده شد، در کنار یکدیگر استفاده کنید تا بتوانید اوقات بسیار خوشی را  در گوشه‌ای از ساختمان خود سپری  کنید چرا که استفاده از یک مورد آنها ممکن است کمی رخوت انگیز باشد، اما اگر از همه آن ها در کنار یکدیگر استفاده کنید می تواند شادابی و نشاط را به خانه شما هدیه کند. پس بهتر است با هوشمندی زیاد و با استفاده از اصول طراحی روف گاردن، یک باغچه کوچک و مناسب را در فضایی که تقریباً کاربرد بسیار زیادی در ساختمان ندارد و یک فضای مرده محسوب می شود ایجاد کرده و از آن لذت ببرید.

محاصره

هنگامی که قرار است در پشت بام خانه یک روف گاردن را به وجود آورید، لزوماً باید اطراف آن یک دیوار کوچک بکشید  تا مانع افتادن وسایل و اشخاص به پایین شود؛ در واقع برای محافظت از افرادی که در آنجا رفت و آمد می کنند و همچنین برای پیشگیری از خسارات مالی حتماً باید با دیواری پشت بام محاصره شود، اما تهیه این دیوار قوانین خاص خود را دارد، یکی از مهمترین قوانین آن، این است که باید طول  دیوار یک سوم بخش افقی که به موازات آن قرار دارد باشد، یعنی اگر 5 متر بخش افقی دیوار است، بخش عمودی آن بهتر است که 1 متر باشد.

بعد از اینکه با استفاده از دیوار محاصره روف گاردن خود را انجام دادید، برای اینکه نمای زیباتری داشته باشد، از گیاهان مختلف برای پوشش دادن دیوار استفاده کنید تا دیواری طبیعی داشته باشید، برای این منظور می توانید از گیاهان چسبنده به دیوار و بالا رونده استفاده کنید؛ چرا که این گیاهان می توانند کل دیوار را پوشش داده و باعث شوند که شما در مقابلتان چیزی به جز طبیعت و زیبایی را نبینید، اگر شما بتوانید این اصول را رعایت کنید، مسلماً باغچه کوچک زیبایی را در اختیار خواهید داشت.

اصول طراحی روف گاردن2

 

خط دید

خط دید یکی از مهم ترین چیزهایی است که باید در هر مکان تفریحی رعایت شود.  منظور از خط دید این است که شما باید بتوانید هنگامی که در بخشی از  روف گاردن خود نشسته اید، از چندین بعد شاهد زیبایی هایی که به وجود آورده اید، باشید.

اگر درون آلاچیق کوچک خود نشسته اید باید بتوانید استخر، آبنما و…را ببینید و به طور همزمان از همه آنها لذت ببرید، پس بهتر است با توجه به  المان هایی که در باغچه خود به کار می برید، خط دید مناسبی را در نظر بگیرید که بتواند به شما  بهترین بازدید از روف گاردنتان را بدهد.

نسبت فضای سبز

هنگامی که در رابطه با روف گاردن صحبت می‌کنیم کاملا مشخص است که منظورمان این است که یک فضای سبز باشد، چراکه گاردن به معنای باغ  است و باید به گونه ای از گیاهان مختلف درآن استفاده کنید، که بتواند حس بودن در یک باغ یا پارک را به شما القا کند، پس  بهتر است با کمک افرادی که در زمینه گیاهان تخصص دارند، گیاهانی که برای یک باغچه خانگی می توان از آن ها استفاده کرد را انتخاب کرده و با هوشمندی کامل آنها را به کار ببرید.

یکی از مواردی که باید حتماً از آن بهره مند شوید این است که شما می‌توانید بیشتر فضای روف گاردنتان را با زمین چمن پوشش داده، تا بتوانید احساس بهتری را در خود و اطرافیانتان به وجود آورید، البته اگر تصمیم به استفاده از چمن برای پوشش زمین را گرفته اید، باید به این موضوع توجه ویژه داشته باشید که چمن رسیدگی زیادی می خواهد و هر چند مدت یک بار باید آنها را کوتاه کرده و در آبیاری آن ها دقت شود، همچنین اگر قسمت زیادی از کف باغچه تان را می خواهید با چمن بپوشانید  باید حتماً راه‌های عبوری را در میان آن در نظر بگیرید که با قدم زدن بر روی چمن ها باعث نابودی آن ها نشوید.

اصول طراحی روف گاردن3

نحوه کاشت گیاهان

همانطور که گفتیم باید به گیاهان توجه ویژه ای شود؛ چراکه عضو اصلی یک باغچه گیاهانی است که در آن به کار می رود، پس باید در استفاده از آن نهایت دقت را به کار برد، همچنین توصیه ما این است که حتماً از افرادی که در زمینه کاشت گیاهان تجربه و دانش کافی دارند استفاده کنید، تا مشکلی در پرورش گیاهان مد نظرتان به وجود نیاید.

شاید یکی از نکاتی که در کاشت گیاهان باید به آن توجه شود ترتیب و کاشت آن ها باشد، ابتدا گیاهان بوته‌ای با ارتفاع کم باید کاشته شوند، سپس گیاهانی با ارتفاع بیشتر و بعد از آن درخت ها و گیاهانی که احتمال می رود ارتفاع بیشتری پیدا کنند؛ چرا که این ترتیب در کاشت گیاهان باعث می شود همه آنها به چشم  بیایند و ارزش همه آنها حفظ شود. از این رو اگر فرض کنیم که ابتدا گیاهانی با ارتفاع بلند تر کاشته و سپس بوته ها و گیاهانی که ارتفاع کوچکتری دارند، آن وقت دیگر بوته های کوچک قابل دیدن نخواهند بود و عملاً کاربرد اصلی خود را از دست خواهند داد و تنها فضایی را اشغال می کنند، درحالیکه دیده نمی شوند و نمیتوان از آنها به اندازه کافی لذت ببرد.

غشای ضد آب

هنگامی که قرار است یک باغچه کوچک در پشت بام خانه خود ایجاد کنید باید به عایق کردن کف آن دقت کنید؛ چرا که اگر در عایق سازی کف باغچه تان سهل انگاری کنید، ممکن است سقف خانه شما  آسیب ببیند و اگر به موقع به آن رسیدگی نکنید، مجبور می شوید کل سقف را ترمیم کرده و هزینه زیادی را برای آن صرف کنید؛ در واقع سقفی که قرار است در روی آن یک باغچه ایجاد شود، باید از نظر نفوذ ریشه گیاهان، نفوذ آب و همچنین تحمل وزن گیاهان و وسایلی که قرار است بر سقف خانه قرار بگیرد بررسی شود تا مشکلی برای ساختمان ایجاد نشود.

گاهی پیش می آید که به دلیل اینکه سقف ساختمان مقاومت کافی ندارد و نمی تواند وزن افزوده شده به ساختمان به واسطه ایجاد روف گاردن را تحمل کند، آسیب دیده و خراب شود؛ همچنین به دلیل نفوذ ریشه گیاهان باید گیاهان را به منطقه دیگری انتقال داده تا بتوانید سقف را ترمیم و باز سازی کنید.

اصول طراحی روف گاردن4

 

مسلما بازسازی سقف هزینه و زحمت زیادی را برای شما به وجود خواهد آورد، پس بهتر است که از همان ابتدا با کمک کارشناسان مختلف در حوزه ساختمان سازی  و همچنین افرادی که در حوزه گیاهان آن تخصص کافی دارند، سقف را به خوبی عایق بندی و مقاوم سازی کنید تا مشکلی برای ساختمانتان به وجود نیاید.

امیدوارم که مطلب اصول طراحی روف گاردن مورد پسندتون بوده باشه.

اگر سوال یا نظری دارید حتما در بخش نظرات برامون بنویسید.

برای مشاهده مطالب بیشتر وارد وبلاگ هومیز شوید.

خبرنامه پیامکی

با عضویت در خبرنامه پیامکی هومیز از آخرین خبر ها و اطلاعیه های هومیز مطلع شوید.

ثبت نظر :