نحوه طراحی و چیدمان آشپزخانه

نحوه طراحی و چیدمان آشپزخانه

در زندگی هر موجودی غذا یکی از مهمترین چیزهایی است که باید به آن توجه شود. انسان می تواند دو هفته بدون غذا زنده بماند و پس از آن اگر مقاومت کافی و یا ذخیره غذایی زیادی در بدنشان نداشته باشد، می میرد‌ این موضوع اهمیت زیاد غذا را نشان می دهد، یعنی همه ما انسان ها باید به میزان نیاز به غذایمان توجه داشته باشیم.

توجه به غذا تنها به این معنا نیست که از مواد مقوی و مغذی در وعده های اصلی و میان وعده های خود استفاده کنید، بلکه محیطی که قرار است در آن غذا پخته شود نیز مهم است، این اهمیت از چندین بعد به وجود آمده است، یکی اینکه هنگامی که غذایی در آشپزخانه پخته می شود، باید نیازهای روحی شخصی که در حال آشپزی در آن جا است را نیز تامین کند.

باید به یک آشپز به چشم یک هنرمند نگاه کرد، آشپزی یک وظیفه برای رفع گرسنگی نیست، پس نباید برای زنده ماندن آن را انجام داد؛ در واقع طراحی آشپزخانه باید به گونه ای باشد، که آشپز به راحتی بتواند غذا را پخته و آماده سرو کند و باید به حدی لذت بخش باشد که بتواند در اشتهای خانواده هایی که در این قسمت از خانه غذای خود را مصرف می کنند نیز تاثیر مثبت بگذارد، پس با توجه به تمامی نکاتی که ذکر کردیم، لازم است هر فردی در رابطه با اصول دکوراسیون آشپزخانه اطلاعات مفیدی داشته باشد . شما هم می‌توانید در ادامه همراه ما باشید و در این رابطه اطلاعات مفیدی را کسب کنید.

متناسب با سبک آشپزیتان آشپزخانه را طراحی کنید

مسلما هیچ کس به اندازه خود شما نمی تواند یک دکوراسیون مناسب برای آشپزخانه پیشنهاد کند؛ چرا که این شما هستید که می دانید به چه شکل آشپزی می کنید، غذاهای شما اغلب چه چیزهایی را شامل می شود، تعداد افراد خانواده شما چند نفر است، غذایتان را در آشپزخانه سرو می کنید یا خارج از آن، دوست دارید در دیزاین آشپزخانه تان چه رنگ هایی به کار رود، از به کار رفتن جزیره در آشپزخانه لذت می برید یا خیر و هزاران موضوع دیگر که تنها شما می توانید در رابطه با آنها نظر داده و آشپزخانه تان را بر اساس آنها طراحی  کنید، پس حالا که به اهمیت شناخت نیازهای زندگی و به خصوص آشپزخانه ایده آل تان پی بردید، پس بهتر است لیستی از نیازهایتان را یادداشت کرده و در رابطه با آنها با یک طراح داخلی مشورت کنید.

نحوه طراحی و چیدمان آشپزخانه2

مثلث کار ایجاد کنید

سه عضو مهم در آشپزخانه یخچال، فریزر و گاز است، که تقریباً پخت تمامی غذاها به آن ها بستگی دارد، در یک آشپزخانه معقولانه حتماً باید این سه با یکدیگر رابطه بسیار خوبی داشته باشند.  دسترسی به این قبیل وسایل باید به گونه ای باشد که سرعت عمل شما را بالا ببرد و با افزایش سرعت پخت غذا، آشپزی را برای شما لذت بخش تر کند.

فضای کافی برای پیاده روی به خود اختصاص دهید

آشپزخانه شما باید به گونه ای ساخته شود که فضای کافی برای پیاده روی در آن وجود داشته باشد، یعنی همواره باید راهی برای عبور شخصی به غیر از کسی که در حال آشپزی است نیز وجود داشته باشد، پس بهتر است اگر هم فضای کمی در خانه تان وجود دارد از طراحی آشپزخانه هوشمندانه استفاده کنید تا با وجود فضای کمی که در اختیار دارید بهترین دکوراسیون ممکن را با بیشترین کارایی به دست بیاورید، پس بهتر است در این زمینه حتماً با یک طراح داخلی خوب ارتباط برقرار کرده و از راهنماییشان در این زمینه بهره مند شوید.

از پیشخوان ها به اندازه کافی استفاده کنید

باید در اطراف وسایل مانند یخچال، فریزر، گاز و سینک ظرفشویی به میزان کافی پیشخوان در دسترستان داشته باشید؛ چرا که مثلاً فرض کنید که شما قرار است مقدار زیادی غذا های بسته بندی شده را در فریزر قرار دهید و حتماً باید در کنار فریزر قسمتی وجود داشته باشد، که بتوانید وسایل مد نظرتان را بر روی آن گذاشته و به ترتیب در فریزر قرار دهید، این موضوع در رابطه با سینک ظرفشویی، گازو یخچال هم صدق می کند و در واقع باعث افزایش سرعت و بهره‌ وری در آشپزخانه می شود.

برای خودتان نمای دلپذیر ایجاد کنید

یکی از اصولی که باید حتماً از آن در طراحی داخلی منزلتان استفاده کنید، این است که هیچگاه نباید لذتتان را در زندگی نادیده بگیرید، از مهم ترین چیزهایی که باید به آن دقت کنید، این است که به بهترین نحو ممکن باید از تمامی قسمتهای خانه تان لذت ببرید؛ چرا که خانه محل زندگی است و شما باید در آن زندگی کنید و نه شبه زندگی! پس هیچ گاه نباید حتی جزئیات زندگی را نادیده بگیرید.

نکات بسیار با اهمیتی وجود دارد که می‌توانید از آن ها استفاده کرده و گذران زندگی در آشپزخانه را برای خودتان لذت بخش تر کنید. برای اینکه بتوانید این کار را انجام دهید، می‌توانید اجاق گاز را در مقابل پنجره قرار داده، تا علاوه بر اینکه مشغول لذت بردن از آشپزی هستید از فضای بیرون نیز به اندازه کافی لذت ببرید، هم چنین می توانید با باز کردن پنجره باعث ایجاد جریان هوای مطبوع در آشپزخانه شوید، شما می توانید با استفاده از رنگ های مورد علاقه تان در آشپزخانه فضایی گرم و صمیمی را برای خود و خانواده تان ایجاد کنید.

اگر تصمیم گرفته اید محل سرو غذا نیز آشپزخانه باشد، باید از سلیقه سایر افراد خانواده نیز در دیزاین آشپزخانه استفاده کنید، تا بتوانید اوقاتی خوش را در کنار خانواده تان به سرو غذا بپردازید.

نحوه طراحی و چیدمان آشپزخانه3

از جزیره تنها اگر برایتان کاربرد دارد استفاده کنید

جزیره یکی از از مواردی است که  در بسیاری از آشپزخانه های مدرن به کار می رود و گاهی ممکن است استفاده از آن عاقلانه به نظر نرسد، معمولاً در آشپزخانه‌هایی که فضای کوچکی دارند  باید به  طراحی‌های فشرده اهمیت داده شود؛ در واقع در حال حاضر تلاش شده است طراحی آشپزخانه ها به گونه‌ای باشد که بیشترین فضا در آشپزخانه وجود داشته باشد.

امروزه استفاده از کابینت ها در فضاهای فوقانی آشپزخانه، تبدیل اپن به مجموعه ای از کابینت ها، قرار دادن وسایلی مانند یخچال، فریزر و غیره درون جای مخصوص از مواردی هستند که باعث بزرگتر نشان دادن آشپزخانه می شود و در واقع رعایت آنها بسیار مهم است.

معمولاً در آشپزخانه های کوچک از جزیره استفاده نمی‌شود، چراکه باعث محدود کردن فضا می شود و این موضوع  می تواند زیبایی آشپزخانه و کاربری آن را تحت تاثیر قرار دهد.

نحوه طراحی و چیدمان آشپزخانه5

در طراحی داخلی یک آشپزخانه بهتر است از چه کسانی کمک بگیریم؟

همانطور که گفتیم، اولین کسی که می تواند در طراحی داخلی یک آشپزخانه خوب به شما کمک کند، خودتان هستید؛ چراکه این شما هستید که نیازهایتان را می شناسید و با سبک زندگی خود آشنایی دارید.

شما به دلیل این که اطلاعات کاملی در رابطه با دانش طراحی داخلی خانه یا همان معماری داخلی ندارید، ممکن است با مشکل روبرو شوید، زیرا در حال حاضر طراحی داخلی هر ساختمانی این را می طلبد که شما بر طبق اصول و قوانین خاصی که در این زمینه وجود دارد پیش بروید و هیچگونه تضمینی وجود ندارد که شما بتوانید کار حرفه ای انجام دهید و ممکن است پس از هزینه بسیاری که کرده اید پشیمان شده و مجبور به تحمل آن فضا و یا پرداخت هزینه های بیشتر بابت تعویض دکوراسیون داخلی خود ساخته خود بشوید، پس بهتر است از همان ابتدا گام به گام با مشورت طراحان داخلی حاذق پیش بروید.

امیدوارم که مطلب نحوه طراحی و چیدمان آشپزخانه مورد پسندتون بوده باشه.

اگر سوال یا نظری دارید حتما در بخش نظرات برامون بنویسید.

برای مشاهده مطالب بیشتر وارد وبلاگ هومیز شوید.

خبرنامه پیامکی

با عضویت در خبرنامه پیامکی هومیز از آخرین خبر ها و اطلاعیه های هومیز مطلع شوید.

ثبت نظر :