اصول دکوراسیون اتاق کودک

اصول دکوراسیون اتاق کودک

هر خانواده‌ای معمولاً از پدر، مادر و فرزند تشکیل شده است و پدر و مادر همیشه سعی می کنند بهترین شرایط زندگی را برای فرزندان خود ایجاد کنند. یکی از مهمترین قسمت های شرایط زندگی خوب، این است که فرزندان اتاق مناسب با خود داشته باشند. داشتن یک اتاق مناسب می‌تواند  احساس آرامش زیادی را در فرد ایجاد کند و این احساس آرامش بسیار دل انگیز است و در زندگی فرد می تواند تاثیر مثبتی ایجاد کند؛ چرا که بسیاری از کودکان هستند  که به دلیل اینکه اتاق به صورت مجزا نداشتند و یا اتاقشان بر اساس سلیقه خودشان چیده نشده است ناراحت بوده اند و این ناراحتی را تا بزرگسالی همراه خود حمل می کنند. بنابراین داشتن یک اتاق زیبا می تواند تاثیر بسیار مثبتی در روحیات هر فردی داشته باشد، پس باید به آن توجه ویژه شود.

یکی از چیزهایی که باید درباره آن فکر شود این است که هیچگاه نباید اصول طراحی دکوراسیون اتاق کودک نادیده گرفته شود و نباید تصور کنید که  به دلیل اینکه کودکان، بچه هستند نیازی نیست که اتاقشان با توجه به اصول طراحی شود، در حالی که به هیچ وجه اینگونه نیست و باید اتاق کودکان بر اساس اصول طراحی داخلی اتاق کودک چیده شود، پس باید به آن اهمیت ویژه ای داده شود، اما اگر بخواهیم به طور کلی در رابطه با مسائلی که باید درباره اتاق کودک بدانید توضیحاتی را ارائه کنیم، باید در چند تیتر بعدی همراه ما باشید تا اطلاعات مختصری در این رابطه به دست آورید.

 

اتاق شخصی بچه ها

هنگامی که قرار است اتاقی متناسب با یک کودک طراحی شود، باید سلیقه او در طراحی آن موثر باشد، بنابراین نباید طراحی داخلی اتاق کودک را با اتاق بزرگسالان مقایسه کرد، چرا که این طراحی باید به گونه ای باشد که کودک در آن لذت ببرد و حس خوبی در آن داشته باشد، پس در اولین مرحله باید به چیزهایی که او را خوشحال می کند توجه ویژه داشته باشید.

ممکن است کودک شما به کتاب علاقه زیادی داشته باشد، پس بهتر است در دکوراسیون اتاق آن  فضای بیشتری برای کتابخانه در نظر گرفته شود، یا ممکن است کودکتان از شخصیت کارتونی سیندرلا خوشش بیاید، پس بهتر است یک پوستر دیواری در ابعاد مناسب اتاق با تصویر سیندرلا در اتاق کودکتان در نظر گرفته شود، یا حتی ممکن است فرزند شما علاقه زیادی به فوتبال داشته باشد، پس بهتراست از وسایلی متناسب با همین سلیقه استفاده کنید. امروزه حتی تخت خواب هایی با  طرح توپ فوتبال وجود دارد که می تواند محیط شادی را برای کودک دلبندتان ایجاد کند.

اصول دکوراسیون اتاق کودک2

 

اتاق مناسب سن بچه ها

اتاقی که قصد طراحی داخلی آن را دارید باید متناسب با سن کودکتان باشد، هیچگاه نمی توان وسایل و سلیقه یک کودک ده ساله را با یک نوجوان ۱۷ ساله مقایسه کرد و باید در رده های سنی مختلف دکوراسیون متناسب با سلیقه آن بازه سنی در هر اتاق پیاده شود.

برای مثال اگر قرار است اقدام به خرید تخت خواب برای یک کودک پنج ساله کنید، بهتر است از تخت های محافظ دار استفاده کنید؛ چرا که معمولاً کودک پنج ساله تحرک زیادی در خواب دارد که می تواند باعث افتادن  و آسیب به بدن شود. پس عقل این را ایجاب می‌کند که از تخت های با ایمنی بالا استفاده کنید، اما اگر بخواهید تختی متناسب با یک کودک ۱۱ ساله تهیه کنید، بهتر است با توجه به سلیقه او یک تخت با سایز بزرگ سال تهیه کنید که کودکتان بتواند در سال‌های بعدی نیز از آن استفاده کند. چراکه میزان رشد کودکان بسیار زیاد است و به همین دلیل ممکن است در این سن جهش قدی داشته باشد، پس بهتر است این موضوعات را در نظر داشته باشید تا بتوانید به نحو بهتری وسایل مورد نیاز برای چیدمان کودک دلبندتان را انتخاب کنید.

 

تحقق ایده های شاد برای بچه ها

متاسفانه گاهی بزرگترها فکر می کنند که باید در اتاق کودکان نیز مانند اتاق خودشان از رنگ های خنثی و بدون طرح و نقش جذاب استفاده کنند، در حالی که اینگونه نیست، کودکان نیاز دارند که در محیطی شاد اوقات خودشان را سپری کنند؛ بنابراین باید به روحیات آنها اهمیت ویژه ای داده شود. منظور از این اهمیت این است که باید در انتخاب نوع رنگ و کاغذ دیواری که قرار است بر روی دیوارها قرار بگیرد، دقت کافی شود، تا به بهترین شکل ممکن اتاقی ایجاد شود که در خور کودک شما باشد.

شما باید به رنگ های مورد علاقه کودکتان اهمیت ویژه دهید، تا بتوان اتاقی سرشار از طرح ها و رنگ های دلخواه او ایجاد کرد، البته مسائل دیگری نیز وجود دارد که در شادی کودک تاثیر بسزایی دارد، از جمله آنها می‌توانیم به اسباب بازی و وسایلی که قرار است در اتاق قرار بگیرد اشاره کنیم.

ممکن است در جهان امروز بسیاری از خانواده‌ها کودکانشان را به موبایل و تبلت محدود کنند و دیگر جایی برای بازی های فکری و خلاقیتی وجود نداشته باشد، در حالیکه تنها چیزی که می تواند  کودکان را آماده ورود به جامعه ی پر پیچ و خم کنونی کند، این است که از همان کودکی با بسیاری از بازی های فکری و خلاقیتی آشنا شوند، تا بتوانند این دو قوه خود را پرورش داده و در آینده از آنها استفاده کنند‌.

اصول دکوراسیون اتاق کودک3

 

سبک شخصی

یک اتاق خواب کودک باید کاملا متناسب با سلیقه کودکی که قرار است امورات خود را در آن بگذراند طراحی شود، بنابراین مهمترین چیزی که در انتخاب دکوراسیون یک اتاق مهم است این است که باید به سلیقه کودک مورد نظر توجه ویژه شود، پیشنهاد می کنیم به دنبال طرح های آماده ای که در اینترنت وجود دارد و هیچگونه شخصی ‌سازی در آنها وجود ندارد، نباشید، یعنی به دنبال این باشید که طرح هایی را ایجاد کنید که هیچ کس تا به حال ندیده و از وسایلی که با خلاقیت همپوشانی بسیاری دارد استفاده کنید.

شما باید سلایق کودکتان را دسته بندی کرده و از آن ها برای پیاده سازی یک دکوراسیون مناسب استفاده کنید، البته این موضوع را فراموش نکنید که در طراحی داخلی یک اتاق خواب کودک، اشخاصی که تجربه کافی دارند می توانند بسیار به شما کمک کنند، پس بهتراست به صورت خودسر تلاشی برای ایجاد این دکوراسیون نکنید، چرا که ممکن است هزینه ای را بیهوده تلف کرده و تا مدت ها مجبور به تحمل نارضایتی فرزندتان شوید.

اصول دکوراسیون اتاق کودک6

 

طراحی جالب وایمن

یکی از نکاتی که باید در طراحی داخلی اتاق کودکان به آن اشاره شود امنیت کودک است. یک اتاق کودک باید علاوه بر قسمت های مناسب برای خواب، مطالعه و… یک پارک کوچک برای تفریح فرزند دلبندتان باشد، در واقع شما باید بتوانید با استفاده از وسایلی که ایمنی کافی دارند یک اتاق برای فرزندتان ایجاد کنید. کاربری مناسب نیز بسیار مهم است، مثلاً اگر شما کمدی با ارتفاع دو متر را برای کودکی که قدش یک متر و بیست سانت است قرار دهید، این کودک ممکن است برای برداشتن وسایل از طبقات بالایی کمد دچار آسیب شود، پس حتماً باید به تناسب موقعیت کودک با وسایلی که برای آن خریداری می شود نیز توجه کافی شود.

اصول دکوراسیون اتاق کودک4

 

موضوع قابل بحث دیگر کفپوشی است که باید در اتاق کودک استفاده شود، ممکن است بسیاری از شما علاقه زیادی به سرامیک یا پارکت داشته باشید و برای اتاق خود از فرشی کوچک تنها در گوشه ای از اتاق خواب استفاده کنید، در حالی که درباره کودکان این گونه نیست و بهتر است در همان ابتدا بیشتر فضای اتاق را با پوششی بپوشانید تا در صورت برخورد، کودک دچار آسیب نشود .

امیدوارم که مطلب اصول دکوراسیون اتاق کودک مورد پسندتون بوده باشه.

اگر سوال یا نظری دارید حتما در بخش نظرات برامون بنویسید.

برای مشاهده مطالب بیشتر وارد وبلاگ هومیز شوید.

خبرنامه پیامکی

با عضویت در خبرنامه پیامکی هومیز از آخرین خبر ها و اطلاعیه های هومیز مطلع شوید.

ثبت نظر :