نقش پنجره ها در طراحی داخلی

نقش پنجره ها در طراحی داخلی

پنجره نقش زیادی در طراحی داخلی دارد، زیرا پنجره ها نه تنها برای نور و تهویه استفاده می شوند بلکه به عنوان عنصر اصلی در طراحی دیوار داخلی عمل می کنند، پنجره های بزرگ با پرده های باشکوه و زیبا و یا پنجره های چوبی با کنده کاری های ظریف، از نظر زیبایی مطبوع به نظر می رسند و حس عظمت و شکوه را به فضا هدیه می دهند.

پنجره ها در قاب های مختلفی مانند استیل ضد زنگ، چوب، آلومینیوم و یو پی وی سی ساخته شده و روانه بازار می شوند، قاب این پنجره ها هنگام نقاشی با رنگ های جسورانه و روشن می تواند جلوه ای چشمگیر ایجاد کرده و به دیواره های کسل کننده جان ببخشد.

امروزه با توجه به روند رشد استفاده از رنگ ها و سایه های پاستلی، شاهد قاب پنجره هایی با سایه هایی از رنگهای آبی، صورتی و زرد رنگ هستیم، همه این سایه ها بسیار دلپذیر به نظر می رسند، بنابراین می توانند در پنجره های مهد کودک یا اتاق خواب کودکان مورد استفاده قرار گیرند.

نقش پنجره ها در طراحی داخلی2

 

نه تنها قاب های پنجره بلکه شیشه های پنجره را نیز می توان رنگ آمیزی کرد! بله درست متوجه شدید؛ با ایجاد الگوهای جالبی مانند اشکال هندسی یا ترکیب گل ها یا برخی از چهره های دیگر، می توان شیشه پنجره را با رنگهای زیبا رنگ آمیزی کرد، مانند هنر زیبای ویترای!

زیباترین پنجره های رنگی را می توان در کلیساهای فرانسه شاهد بود، به طور کلی پنجره های گوتیکی در کلیساهای قدیمی و آثار تاریخی کشورهای اروپایی به ویژه فرانسه از این نوع سبک بی نظیر هستند.

برای بدست آوردن الگوهای جالب در فضای داخلی، می توان از طاقچه های پنجره ای با طرح های مختلف حکاکی استفاده کرد؛ طبق نیاز، پنجره های متفاوتی ساخته می شوند مانند پنجره های کشویی که باعث صرفه جویی زیادی در فضای داخلی می شوند و جای کمتری را به هنگام بازکردن اشغال می کنند.

پنجره های تزئینی که در جهت بیرونی نیز باز می شوند، در شکل های متنوعی عرضه می شوند که برای رفع نیازهای عملی در زیبایی خانه نقش یه سزایی دارند.

 

نور طبیعی منبع زندگی سالم

نقش پنجره ها در طراحی داخلی3

 

انسان ها هیچ تفاوتی با گیاهان سبز ندارند؛ هنگامی که در روشنایی طبیعی قرار می گیرند، به زیبایی رشد می کنند و وقتی در تاریکی نگه داشته می شوند، پژمرده شده و سرانجام خواهند مرد؛ نور طبیعی منبع بدن، ذهن ، روح و اتصال ما به بیرون از منزل است و منبع اصلی زندگی سالم می باشد، صرف نظر از ظاهر پنجره، اطمینان حاصل کنید که خانه شما در صورت امکان منبع نور طبیعی در هر اتاق را داشته باشد.

می توان برای سقف های بلند و اتاق های بزرگ از پنجره های شفاف و بلند از سطح زمین یا پنجره های چند طبقه که معمولی هستند بهره برد، پنجره ها به شما کمک می کنند فضای بیرون از خانه را تصرف کنید و آنها را به خانه خود بیاورید.

بعضی از فضاها در خانه مانند اتاق خواب و حمام علاوه بر اینکه نیاز به نور طبیعی دارند، جزو حریم های  خصوصی هستند، پنجره هایی با شیشه های مات انتخاب مناسبی برای اینگونه فضاها است.

اگر در مرحله برنامه ریزی ساخت منزل خود هستید، موقعیت جغرافیایی خانه خود و اینکه خانه شما مطابق با خورشید چگونه در آن قرار خواهد گرفت حتما در نظر بگیرید، به نفعتان است که کل یک دیوار اتاق خواب را کلا پنجره نکیند زیرا خورشید زود هنگام شما را بدموقع از خواب بیدار خواهد کرد!

به همین ترتیب به تغییرات آب و هوایی و تغییرات فصلی در منطقه خود نگاهی بیندازید تا حداکثر تغییرات درجه حرارت گرم و سرد هنگام انتخاب پنجره مناسب را به حداکثر برساند.

 

از انواع شکل ها و اندازه های پنجره برای زیبایی بصری استفاده کنید

نقش پنجره ها در طراحی داخلی4

 

در مورد انتخاب اشکال و اندازه های پنجره، قوانین خاصی برای طراحی وجود ندارد، بنابراین به راحتی می توانید سلایق و علایق خود را به کار ببندید، بسیاری از معماران دوست دارند با دیوارهای خالی و فضای جامد روی دیوارها بازی کنند و پنجره ها را در پیکربندی های جالبی قرار دهند تا علاوه بر جذابیت بصری، از منظره های زیبا نیز استفاده شود، از انواع مستطیلی و خمیده تا انواع پنجره های سفارشی گرفته، تولید کنندگان پنجره ها همه گزینه های موجود را در اختیار شما قرار می دهند.

 

از دیوار پنجره خود به عنوان “اثر هنری” برای فضای داخلی خود استفاده کنید

هیچ اثر هنری به اندازه زیبایی طبیعت خیره کننده نیست، آشپزخانه ای که از طریق پنجره هایش قاب عکسی زنده و مشرف به یک باغ دلگشاست، ممکن است برای رقابت با نماهای دیگر به رنگ های مصنوعی زیادی احتیاج نداشته باشد.

امیدوارم که مطلب نقش پنجره ها در طراحی داخلی مورد پسندتون بوده باشه.

اگر سوال یا نظری دارید حتما در بخش نظرات برامون بنویسید.

برای مشاهده مطالب بیشتر وارد وبلاگ هومیز شوید.

خبرنامه پیامکی

با عضویت در خبرنامه پیامکی هومیز از آخرین خبر ها و اطلاعیه های هومیز مطلع شوید.

ثبت نظر :