معرفی انواع نمای ساختمان

معرفی انواع نمای ساختمان

اصطلاح نمای ساختمان از کلمه ایتالیایی Facciata به معنای نما گرفته شده است و از آن به عنوان تمام نمای بیرونی یا نمای خارجی یک ساختمان یاد می­شود. این اصطلاح غالباً به چهره اصلی یک ساختمان یا قسمت جلوی خانه اشاره دارد.

نمای بیرونی ساختمان در کنار سقف جزء مهم­ترین عناصر تشکیل دهنده یک ساختمان به شمار می­ آید زیرا در واقع این نما سد اصلی یک ساختمان محسوب می­شود که آن را از بلایای عناصر هوای خارجی نظیر برف، باران، یخبندان، خورشید و …. در امان نگه می­دارد.

به همین دلیل باید یک سیستم نمای ساختمان انتخاب کنید که توانایی حفظ ساختمان را در برابر این خطرات داشته باشد. علاوه بر آن باعث کاهش انرژی مصرفی و کاهش هزینه تعمیرات ساختمان شود و بتواند آسایش را برای ساکنان ساختمان فراهم کند.

انواع مختلف نمای ساختمان

در ادامه چند نمونه از نما یا دیوارهای بیرونی ساختمان و ویژگی­های آنها که امروزه در معماری مورد استفاده قرار می­گیرند را مورد بررسی قرار می­دهیم.

  1. نمای سبک

این نوع نما در اصل به سازه اصلی ساختمان می­چسبد اما قسمتی از آن محسوب نمی­شود. مواد مورد استفاده در این نما نیز شامل شیشه و فلز می­شود.

معرفی انواع نمای ساختمان1

نمای سبک وزن به دو شکل نمای پرده و نما پانل ساخته می­شود. در نمای پرده، نما به صورت مستمر در اطراف چارچوب قرار می­گیرد ولی در نمای پانلی، نما به وسیله چارچوب قطع می­شود.

از مزایای نمای سبک می­توان به راحتی نصب و افزایش میزان ورود نور به داخل ساختمان اشاره کرد.

از معایب نمای سبک نیز نسبت به سایر نماهای بیرونی ساختمان می­توان به عایق حرارتی نبودن و افزایش هزینه ­های نگهداری از آن در دراز مدت اشاره کرد.

بیشترین کاربرد و استفاده نمای سبک در ساختمان­های اداری تجاری متوسط و مرتفع می­باشد.

  1. نمای سنگین وزن

از نامگذاری این نما می­توان متوجه شد که این نوع نما تمایل زیادی به کاربرد مصالح ساختمانی با وزن بالا دارد. برای اینکه یک نما سنگین وزن محسوب شود باید وزن تمامی عناصر جامد و تو خالی آن در هر متر مربع به صورت تقریبی بالای 100 کیلوگرم باشد.

در این سبک از نمای ساختمان می­توان تعدادی از نماهای متنوع را مشاهده کرد که از عایق بندی حرارتی و یا بار و خود پشتیبانی متفاوتی برخوردارند.

  1. نمای از پیش ساخته

این نوع نمای بیرونی به صورت معمول از ماژول­های از پیش ساخته شده ایجاد می­شود که در کنار یکدگیر قرار می­گیرند یا بر روی نمای بیرونی ساختمان منتاژ می­شوند. در اجرای این نما اغلب پانل­های چوبی و بتنی مورد استفاده قرار می­گیرند.

معرفی انواع نمای ساختمان2

از مزایای استفاده از این نما می­توان به سرعت و راحتی نصب و هزینه پایین اجرای آن نسبت به دیگر سیستم­ها اشاره کرد.

از معایب آن نیز می­توان به محدود بودن گزینه­های طراحی و کاربردی بودن آن در حداقل حجم کار اشاره کرد.

بیشترین کاربرد و استفاده از نماهای از پیش ساخته شده در مراکز فروشگاهی بزرگ و کارخانه­های صنعتی است.

  1. نمای سنتی

این طبقه­ بندی از نمای ساختمان شامل نماهایی می­شود که در ساخت آنها از مصالح ساختمانی سنتی نظیر چوب، سنگ، رندر، سرامیک و …. استفاده می­شود.

معرفی انواع نمای ساختمان3

از ویژگی­های اصلی این نما می­توان به ساخت پیچیده، نصب سریع و آسان و هزینه کم این سیستم اشاره کرد.

از طرف دیگر نماهای کلاسیک از عایق کاری و یا محفظه هوا برخودار نیستند که این امر به معنای صرفه جویی کمتر در انرژی­های مصرفی ساختمان است.

  1. سیستم­های ETI

سیستم­های ETI دارای عایق حرارتی خارجی هستند که در اطراف ساختمان توسط ملات محافظت و به دیوار ساختمان چسبیده می­شود. بعد از آن نیز به وسیله استفاده از یک روکش فلزی، متناسب با اصول زیبا­شناسی نمای ساختمان را تکمیل می­کنند.

امیدوارم که مطلب معرفی انواع نمای ساختمان مورد پسندتون بوده باشه.

اگر سوال یا نظری دارید حتما در بخش نظرات برامون بنویسید.

برای مشاهده مطالب بیشتر وارد وبلاگ هومیز شوید.

خبرنامه پیامکی

با عضویت در خبرنامه پیامکی هومیز از آخرین خبر ها و اطلاعیه های هومیز مطلع شوید.

ثبت نظر :