اصول دکوراسیون تراس و بالکن

اصول دکوراسیون تراس و بالکن

در ساختمان های امروزی دیگر حیاط وجود ندارد و به دلیل اینکه ساختمان ها تبدیل به برج های آسمان خراش شده‌اند دیگر کسی نمی تواند اوقاتی را در داخل حیاط مانند گذشته ها بگذراند. در دهه های پیش افراد می توانستند در حیاط دور یکدیگر جمع شده و ساعاتی را در کنار یکدیگر گفت و گو کرده و از طبیعت لذت ببرند، اما اکنون این موضوع بسیار دور از ذهن است، چراکه حتی اگر بخواهید هم دیگر ساختمان های تک واحدی کمتر پیدا می شوند و شاید بهترین مکانی که بشود از آن استفاده کرد، تراس باشد.

در حال حاضر در بسیاری از خانه ها مکانی تحت عنوان تراس یا بالکن تعبیه شده است تا افراد بتوانند از آن برای داشتن یک گلخانه، حیاط کوچک و یا مکانی برای داشتن دورهمی های چند نفره استفاده کنند، پس برای داشتن یک تراس خوب که بتواند نیازهای شما را برآورده کند، باید به این نکات توجه داشته باشید، تا بتوانید بهترین طراحی داخلی ممکن را برای آن ایجاد کنید، به همین علت به شما پیشنهاد می کنیم در ادامه همراه ما بوده و از نکاتی که در رابطه با طراحی داخلی یک بالکن خوب مطرح می‌کنیم استفاده کرده و بالکنی زیبا را برای خود طراحی کنید.

اصول دکوراسیون تراس و بالکن1

 

نور

هنگامی که شما می خواهید از یک بالکن استفاده کنید، باید به نور دریافتی آن توجه ویژه داشته باشید، غالباً در روز بالکن ها به خوبی نور خورشید را جذب می کند و از این نظر مشکلی در روشنایی آنها به وجود نمی آید، اما کم کم  که به غروب می رسیم باید به وسیله چشمه های نور مصنوعی روشنایی مورد نیاز خود را تامین کنید.

برای چراغ هایی که قرار است در بالکن استفاده شود پیشنهاد ما چراغ‌های قابل حمل است، به گونه‌ای که هر موقع نیاز داشتید آن ها را به بالکن برده و از آن استفاده کنید، این گونه در اثر بارش برف و باران نیز خساراتی به آنها وارد نمی شود، اما اگر مایل هستید که از لامپ های قابل نصب استفاده کنید، بهتر است بر روی آن یکی از محافظ های ویژه‌ای که در بازار به فروش می‌رسد را قرار دهید تا دچار نقص الکتریکی نشود.

نور مناسب می تواند در داشتن اوقاتی خوب در کنار خانواده تان به شما کمک کند، چرا که نور یکی از مهمترین بخش های هر ساختمان است که باید به آن توجه ویژه شود، زیرا اگر نور نباشد عملاً زندگی مختل می شود، پس باید در به کار بردن چراغ های مناسب در هر قسمت از ساختمان دقت کافی به عمل بیاید تا مشکلی برای شما ایجاد نشود و در هر ساعت از شبانه روز بتوانید از مکان مورد نظر استفاده کنید.

 

فضا

اکثر بالکن های امروزی فضای بسیار کوچکی دارند و باید شما بتوانید با مدیریت مناسب از کمترین فضا بهترین بهره را برداشت کنید، بنابراین باید تمامی خلاقیت خود را در آن به کار برده تا بتوانید یک بالکن ایده آل را برای خود ایجاد کنید.

برای داشتن یک بالکن خوب باید بتوانید فضا را به گونه‌ای که کاملاً به آن تمایل دارید طراحی کنید، برای مثال برخی ممکن است علاقه بسیار زیادی به گیاهان داشته باشند، پس می توانند از آنها استفاده کنند و برخی ممکن است به آبنما علاقه داشته باشند و می‌توانند در گوشه‌ای از تراس خود یک آبنمای کوچک قراردهند، تا در زمانی که نیاز به آرامش دارند آن را فعال کرده و از صدایش لذت ببرند.

 

حریم شخصی

در خانه هر ایرانی حریم شخصی بسیار اهمیت دارد و معمولاً به آن اهمیت بسیار زیادی می دهند، چرا که هیچگاه دوست ندارند که جریانات زندگیشان در دید سایر مردم قرار بگیرد و به دلیل این که بالکن ها معمولاً در دید سایر افراد قرار دارند، باید در رابطه با آنها دقت زیادی شود، تا بتوانید محیطی را ایجاد کنید که حریم شخصیتان به خطر نیفتد، پس بهتر است که در رابطه با آن فکر و ایده های جدیدی را به کار ببرید.

یکی از ایده های بسیار زیبا و جذاب استفاده از چوب های بامبو برای پوشاندن قسمت جلوی بالکن است، البته بهتر است که ارتفاع آنها خیلی زیاد نباشد تا جلوی عبور نور را نگیرد و فقط در حدی باشد که همسایه های روبرویی نتوانند به داخل بالکن شما تسلط داشته باشند، همچنین می‌توانید از گیاهانی با ارتفاع بلند برای گذاشتن در لبه آن استفاده کنید، تا این مشکل برطرف شود و از نظر رعایت حریم شخصی برای شما مشکلی پیش نیاید.

اصول دکوراسیون تراس و بالکن2

 

گیاهان بالارونده

اگر مایل هستید که بالکن شما طبیعت بسیار نابی را داشته باشد، به شما پیشنهاد می کنیم از گیاهان بالا رونده که بر روی دیوار قرار می گیرند، استفاده کنید تا حس بودن در یک فضای سبز و طبیعت را در شما القا کند، چرا که این گیاهان به دلیل اینکه می توانند فضای گسترده ای را پوشش دهند، می تواند احساس بسیار خوبی را در شما ایجاد کنند، به همین علت اگر علاقه بسیار زیادی به داشتن قطعه کوچکی از طبیعت در بالکن خود هستید، هیچگاه گیاهان بالا رونده را فراموش نکنید.

 

سایه بان

هنگامی که شما قرار است در طول روز اوقاتتان را در بالکن سپری کنید، باید به آفتاب نیز بیاندیشید، آفتاب معمولاً در طول روز از ساعت ۱۲ تا ۳ بعد از ظهر به صورت عمود می تابد، به همین علت می‌تواند برای شما مشکلاتی را ایجاد کند، پس بهتر است که از سایه بانی مناسب استفاده کنید تا بتواند شما را از استفاده کردن از عینک، کلاه و کرم ضد آفتاب آب مصون نگه دارند، پس بهتر است که در خرید سایه بان مناسب بالکن دقت به عمل بیاورید، تا در سالهای بعد مجبور به تعویض آن نشوید و بتوانید سال ها از آن استفاده کنید.

 

مبلمان

مبلمان تقریباً مهمترین قسمت هر بالکنی است، چرا که قرار است شما از بالکنتان به عنوان یک پیک نیک کوچک استفاده کنید، بنابراین باید بتوانید مبلمانی مناسب با اندازه بالکنتان انتخاب کرده و از آنها استفاده کنید، پیشنهاد ما استفاده از مبلمان تاشو است، چرا که استفاده از آنها باعث می‌شود که شما هر موقع که به آن نیاز داشتید آنها را باز کرده و هر موقع نیاز نداشتید، آن را تا کرده و به گوشه ای منتقل کنید.

اکثر افراد ترجیح می دهند که از صندلی های چوبی، پلاستیکی و یا فلزی استفاده کنند و کمتراز مبلمان استفاده می کنند، چرا که معمولاً حمل صندلی  راحت تر از مبلمان است، پس به همین دلیل افراد ترجیح می دهند بیشتر از صندلی هایی که یک بالش متحرک بر روی آن قرار می گیرد، استفاده کنند. این صندلی ها چون جای کمی اشغال می کنند و به راحتی جابه جا می شوند، قیمت مناسبی داشته و در مقابل نور خورشید و بارش برف و باران نیز مقاومت دارند.

اصول دکوراسیون تراس و بالکن4

 

گیاهان

برای این که بتوانید گیاهان مناسب با بالکن خود را انتخاب کنید، باید با یک فرد متخصص در حوزه گل ها و گیاهان مشورت کنید تا بتواند به شما راهنمایی های لازم برای خرید گیاهان مناسب برای فضای ساختمانتان را ارائه کند.

در شهر های مختلف و با توجه به میزان نور ورودی به بالکن گیاهان مختلفی به خوبی رشد می کنند، پس بهتر است که از گیاهانی که تناسب بیشتری با محیط زندگی شما دارند استفاده کنید تا زندگی آنها به خطر نیفتد و شما نیز بتوانید به راحتی از زیبایی آنها لذت برده و اوقات خوشی را در کنار خانوادتان رقم بزنید، چرا که وجود گل ها و گیاهان در هر خانه بدون شک می تواند احساس شادابی و سرزندگی را در آن ایجاد کند، پس بهتر است به آن توجه ویژه داشته باشید.

اصول دکوراسیون تراس و بالکن5

امیدوارم که مطلب اصول دکوراسیون تراس و بالکن مورد پسندتون بوده باشه.

اگر سوال یا نظری دارید حتما در بخش نظرات برامون بنویسید.

برای مشاهده مطالب بیشتر وارد وبلاگ هومیز شوید.

خبرنامه پیامکی

با عضویت در خبرنامه پیامکی هومیز از آخرین خبر ها و اطلاعیه های هومیز مطلع شوید.

ثبت نظر :