ویژگی های سبک مدیترانه ای در دکوراسیون منزل

ویژگی های سبک مدیترانه ای در دکوراسیون منزل

دریای مدیترانه با بسیاری از کشورها و فرهنگهای مختلف هم مرز است و سبک طراحی خانه های آنها غالباً شبیه به هم می باشد، خانه های اسپانیایی، ایتالیایی، یونانی و مدیترانه آفریقای شمالی، همه طرح ها و عناصر مشترکی دارند و برای تمایز آنها از یکدیگر و مشخص کردن موقعیت جغرافیایی تنها لوازم جانبی ویژه ای را اضافه می کنند.

سبک مدیترانه ای به شما این امکان را می دهد که در آپارتمان های کوچک و بزرگ خود فضایی عاشقانه ایجاد کنید.

ویژگی های سبک مدیترانه ای در دکوراسیون منزل6

 

در این سبک عناصر عتیقه ای چون سرامیک، مرمر و چوب در رنگ های مختلف با مبلمان فرفورژه ترکیب می شود، همچنین لوازم جانبی مکمل که در پایین ترین سطح تجمل هستند؛ مانند منسوجات با رنگهای شطرنجی سفید و آبی، نقوش تزئین شده از دریا، رنگ های خاکی و روشنایی زیاد به کار می روند.

این سبک چشم انداز محلی را تداعی می کند زیرا مبتنی بر بافت ها و پرداخت های روستیک در فرم ها و خطوط کلاسیک اروپایی است.

در واقع سبک مدیترانه ای در فضای منزل انعکاس دهنده کیفیت و شیوه زندگی صاحبان اقامتگاه ها است و تمایل به پوشش گیاهی را ابراز می کند که با استفاده از پارچه های طبیعی، چوب و مصالح سرامیکی و طبیعی در طراحی مورد تاکید قرار می گیرد و همانطور که پیش تر گفته شد، سبک مدیترانه ای ارتباط نزدیکی با سبک روستایی دارد.

 

ویژگی های بارز سبک مدیترانه ای به قرار زیر است:

تقریباً تمام خانه های مدیترانه ای دارای یک طرح، شکل و شمایل مشابه شامل یک اتاق مجلل مجزا با راهرو ورودی، یک سالن بزرگ برای اتاق نشیمن، یک آشپزخانه بزرگ در پشت خانه، یک اتاق غذاخوری بزرگ در خارج از سالن و اتاق خواب های دنج است، ساکنین خانه های مدیترانه ای اغلب طبقه دومی دارند که بیشتر اوقاتشان را در آنجا می گذرانند.

برخی از خانه ها به سبک مدیترانه اسپانیایی، یونانی و آفریقای شمالی دارای حیاط داخلی روباز با اتاقهایی هستند که از این نقطه کانونی و  مرکزی جوانه می زنند.

 

پوشش دیوار و کف

تقریباً تمام خانه های مدیترانه دارای دیوارهای گچ کاری و کف کاشی کاری شده اند و دیواره های گچ کاری شده معمولا بسیار مرتب، صاف و تمیز با گچ ونیزی هستند.

بیشتر طبقات خانه های مدیترانه ای با کاشی های مربع شکل بزرگ، سنگ مرمر و آهک جلا زینت داده می شوند.

کف پوش هایی از جنس پشم و ابریشم به ویژه در مدیترانه آفریقای شمالی گرمای مورد نیاز را تامین می کند و سردی کاشی های کف را پوشش می دهد، اما در طراحی مدیترانه ای اسپانیایی استفاده از فرش هایی از جنس پنبه معمول تر است.

ویژگی های سبک مدیترانه ای در دکوراسیون منزل2

 

رنگها

رنگ های غالب در سبک مدیترانه ای به شدت به تن های رنگی زمین مانند قهوه ای، طلایی، برنزه، خاکستری و زغال چوب بستگی دارد، این رنگ ها با دیوارهای گچی بهترین ترکیب را ایجاد می کنند، از رنگ های روشن تر مانند رنگ سبز و قرمز به طور پراکنده و بیشتر در لوازم جانبی در طرح های مدیترانه ای استفاده می شود. یک مورد استثناء در سبک مدیترانه ای آفریقای شمالی است که در آن در رنگ دیوارها از زمردی و یاقوتی استفاده می شود.

 

مبلمان در سبک مدیترانه ای

مبلمان به کار رفته در این سبک اغلب ساخته شده از مواد طبیعی و دارای حکاکی های زیبای دستی هستند.

مبلمانی محکم و بزرگ که دارای رویه چرم یا روکش هایی با نقش و نگار که در کنار چوب حکاکی شده و عناصر نمایان جلوه بی نظیری دارند. در خانه های به سبک مدیترانه ای مبلمان دستباف بیشتر مورد استقبال قرار می گیرند.

طراحی دیوار با مبلمانی از جنس  کاج و بلوط به خوبی ترکیب می شود، به عنوان مثال اگر در خانه های ایتالیایی به اتاق های مدیترانه ای نگاه کنید، مبلمان مشهور چوبی با پاهای جعلی و نقاشی شده و مبلمان حصیری به چشم می خورند.

عناصر مبلمان ساخته شده از سنگ طبیعی با اثاثیه یا پارچه چرم و ملیله نیز مورد استقبال دوست داران سبک مدیترانه ای قرار گرفته است.

جالب توجه ترین بخش در فضای داخلی مدیترانه مجموعه ای از مبلمان با صندلی های نیشکر حصیری است.

 

پرده و لوازم پارچه ای در سبک مدیترانه ای

پرده های به کار رفته در این سبک معمولا از پارچه های بسیار سبک دوخته می شود و گلدوزی های دست دوز زیبا روی تخت، حصیرهایی بافت شده از چوب نیشکر و…

ویژگی های سبک مدیترانه ای در دکوراسیون منزل3

 

استفاده از پرده های بامبو، پرده های چوبی و پرده رومی ساخته شده از پارچه های طبیعی به طور فزاینده ای در اتاق های مدرن مدیترانه ای یافت می شود.

در آشپزخانه های سبک مدیترانه ای وجود قفسه های چوبی با روشنایی زیاد وجود دارد که یادآور قفسه های نانوایی است، در این قفسه ها ظروف آشپزخانه، سفال های سرامیکی و تصاویر دست نوشته ای از تم های مدیترانه ای معمولاً به نمایش گذاشته می شود.

در خانه های یونانی به سبک مدیترانه، پالت رنگ سرد غالب است که با رنگهای لیمویی، سفید، زرد روشن، سبزآبی و آبی کمرنگ نشان داده می شود و به طور کلی سبک یونانی نشان دهنده پالت رنگ سرد است و در قسمت داخلی آپارتمان ها می توانید دکوراسیونی با رنگ سفید، لیمویی، زمردی و آبی پیدا کنید.

اما برای نزدیکی به خانه های ایتالیایی در سبک مدیترانه به یک پالت رنگ گرم نیاز است، توصیه می شود از رنگ های خاکی و زیتونی استفاده کنید؛ جسارت به خرج دهید و از ترکیب سایه های مختلف در فضای داخلی نترسید زیرا تنوع رنگ ها یکی از ویژگی های اصلی سبک مدیترانه ای است.

 

لوازم جانبی سخت

از آنجا که تقریباً سبک دکوراسیون مدیترانه تقریباً همه چیز دست ساز است، لوازم جانبی سخت مانند پایه لامپ و شمعدان اغلب از آهن فرفورژه، چوب یا حصیری ساخته می شوند.

کتیبه کاری پیچیده آهن فرفورژه تقریباً جهانی در مدیترانه، از شمال تا جنوب و شرق به غرب یافت می شود، موارد قلع سوراخ شده در طرح های آفریقای شمالی نیز متداول است.

 

لوازم جانبی نرم

مواردی مانند پارچه و روکش بالش غالباً از مواد بافته شده و شبیه به ملیله و فرش هستند. چرم دست دوز نیز در ظاهر طراحی مدیترانه ای طرحی آشناست. پنبه، پشم و ابریشم پارچه ای معمولی است که در خانه های مدیترانه نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

 

نور و گرما

فضای داخلی خانه های مدیترانه ای غرق در نور آفتاب است و پنجره در این خانه ها معمولاً بزرگ و بی شمار می باشد.

بیشتر خانه های سبک مدیترانه ای دارای یک شومینه بزرگ سنگی یا سنگفرش بزرگ در سالن اتاق نشیمن است که گرمایی سخاوتمندانه به ساکنین خانه هدیه می دهد.

ویژگی های سبک مدیترانه ای در دکوراسیون منزل4

 

ناگفته نماند سبک مدیترانه دارای سبک های فرعی زیادی است که از بین آنها محبوب ترین شان سبک منازل ایتالیایی و یونانی است. در زیر به مشخصات اصلی این سبک ها اشاره ای کوتاه خواهیم داشت.

 

عناصر اصلی سبک یونانی

 • نقاشی روی دیوار سفید به سنت قدیم
 • بافت گچ خام
 • پارچه های سبک وزن در داخل خانه هستند
 • مبلمان دستباف با چوب های گرانبها
 • عناصر حک شده در دکور
 • مبلمان حصیری چوب خیزران

 

مؤلفه های سبک مدیترانه ای در اصل ایتالیایی

 • تزئین دیوارها و دکوراسیون سقف
 • مبلمان کم
 • پنجره های گسترده و بلند
 • پرده های بزرگ با پارچه های سنگین
 • استفاده از گچ تزئینی

 

در آپارتمانی که به سبک ایتالیایی تزئین می شود فضای داخلی اتاق از درخشش و روشنایی زیادی برخوردار است و سطوح مات زیبا با بافت های مختلف ظریف به نظر می رسند.

در این سبک می توان چندین ماده مختلف را روی دیوارها ترکیب کرد، به عنوان مثال گچ تزئینی، کاشی های معرق یا نقاشی های دیواری که گچ را شبیه سازی می کند.

در این سبک توصیه می شود از کاشی های سرامیکی به عنوان کاشی های معرق به شکلی که به زیبایی روی دیوارها قرار گرفته، به عنوان تابلو استفاده کنید، مطابق اصل ایتالیایی، استفاده از رنگ سفید منطقی است اما مبلمان چوبی ساخته شده برای این سبک در پالت رنگ دریایی مناسب است.

با کمک گچ خشن، با صرف کمترین قدرت، وقت و هزینه می توانید اتاق خود را به خوبی تزئین کنید. برای سبک مدیترانه ای می توانید از آجرهای معمولی حداقل برای یک نمونه، در طراحی شومینه یا یکی از دیوارهای آشپزخانه استفاده کنید.

ویژگی های سبک مدیترانه ای در دکوراسیون منزل5

 

ویژگی های طراحی کفپوش در سبک مدیترانه ای

کف ایده آل برای این سبک کاشی های سرامیکی بدون لعاب در یک پالت رنگی گرم است. به عنوان تزئین می توانید از پانل ها، کاشی ها و گوشه های تزئینی استفاده کنید.

انتخاب کفپوش در داخل می تواند توسط موزائیک های مرمر با استفاده از عناصر تزئینی ایجاد شود، رنگ های به کار رفنه در این کف پوش ها با بهبود خلق و خوی باعث آرامش درونی می شوند.

منسوجات به کار رفته در فضای داخلی سبک مدیترانه ای نه تنها برای اهداف زیبا شناختی بلکه در ارتباط با ویژگی های کاربردی و سودمند است.

از دیگر  ویژگی های بی نظیر سبک مدیترانه ای می توان به مبلمان چوب راش و کاج با پاهای فرفورژه اشاره کرد.

پنجره با پرده های ساده و سبک و روان تزئین شده است همچنین در این طرح از لوازم نمایشگر، ظروف سرامیکی و گیاهان زنده استفاده می شود.

در سبک مدیترانه ای برای ایجاد فضای شاد و آرامش بخش، بهترین استفاده از رنگ های دریایی می شود که شاید کمتر به ذهن کسی خطور کند.

دکوراسیون مدیترانه ای برای طراحی اتاق خواب نیز مناسب است زیرا امکان ساخت سقف و دیوارها با روکش مات یا بافت دار وجود دارد.

طراحی سبک مدیترانه ای از این نظر منحصر به فرد است که در آن تسلط انرژی خورشیدی و دریایی، نقوش گل، ایجاد فضای مسالمت آمیز و انزوا با طبیعت است.

در انتها باید بگوییم سبک مدیترانه ای یک سبک کاملا دریایی است که با سبک های دیگر کاملا متمایز است و به راحتی تشخیص داده می شود. خانه هایی که به سبک مدیترانه ای دکور می شوند فضایی جادویی و سحرآمیز پیدا می کنند و استفاده از گیاهان طبیعی فراوان، نقوش برجسته و نقاشی دریا از ترکیبات این سبک بی نظیر است.

امیدوارم که مطلب ویژگی های سبک مدیترانه ای در دکوراسیون منزل مورد پسندتون بوده باشه.

اگر سوال یا نظری دارید حتما در بخش نظرات برامون بنویسید.

برای مشاهده مطالب بیشتر وارد وبلاگ هومیز شوید.

خبرنامه پیامکی

با عضویت در خبرنامه پیامکی هومیز از آخرین خبر ها و اطلاعیه های هومیز مطلع شوید.

ثبت نظر :