آشنایی با سبک دکوراسیون ایران باستان

آشنایی با سبک دکوراسیون ایران باستان

افراد بسیار زیادی در سراسر کشور ما وجود دارند که به اصالت و تمدن اهمیت بسیاری می دهند؛ به همین علت از نحوه زندگی در ایران باستان الگو گرفته و در جریانات زندگی خود به کار می برند. از میان این الگوبرداری های شیوه زندگی می توانیم به سبک دکوراسیون ایران باستان اشاره کنیم. اگر به وسایل خانه بسیاری از افرادی که با آنها رفت و آمد دارید دقت کرده باشید، متوجه الهام‌گیری آن ها از طرح ها و نقوش ایران باستان می شوید. در خانه بسیاری از ما ممکن است تمامی دکوراسیون به سبک ایران باستان نباشد اما همواره پارچه ها یا مجسمه هایی با نقش و نگار ایران باستان در آن یافت می شود؛ چرا که فرهنگ ایران باستان با ما عجین شده است و نمی‌توان به راحتی از آن دل کند.

در دکوراسیون داخلی به سبک ایرانی تمامی وجوه در نظر گرفته می شوند. پرده ها، پارچه ها، رو اندازها، نقش های دیوارها، مجسمه های اصیل برگرفته از دوران گذشته و… همگی در مرکز توجه قرار دارند؛ از طرفی همه این ها با هم باعث به وجود آمدن یک دکوراسیون داخلی بسیار زیبا و جذاب می شود، اما در هر سبک دکوراسیون داخلی المان های بسیاری وجود دارند که به آنها اهمیت داده می شود و برای اینکه شما بتوانید، خانه خود را به سبک آنها ایجاد کنید بهتر است از آن ها استفاده کنید.

 

نمادهای دکوراسیون ایران باستان

دکوراسیون ها با نمادهای خاص خود شناخته می شوند، برای مثال دکوراسیون مینیمال با رنگهای ساده، دکوراسیون ترانزیشنال با تلفیقی از طرح های مدرن و سنتی، دکوراسیون سنتی با طرح ها و نقش‌های سنتی و رنگ های خاص و … شناخته می شوند؛ در واقع برای اینکه بخواهید از یک نوع دکوراسیون خاص پیروی کنید، باید تمامی قواعد و اصول آن را رعایت کنید، تا به تصویر نهایی از دکوراسیون مدنظر برسید، پس برای اینکه بتوانید یک دکوراسیون به سبک ایران باستان داشته باشد، باید با المان های آن به خوبی آشنا شده و آنها را در نحوه طراحی خود پیاده کنید.

 

فرش

فرش یکی از مهم ترین چیزهایی است که در دکوراسیون ایران باستان کاربرد مهمی دارد و همانطور که می دانید فرش ایرانی از گذشته تاکنون شهره عام و خاص بوده است، تقریبا هر جا نامی از دکوراسیون سنتی می‌آید، نام فرش های ایرانی می‌درخشند؛ بنابراین برای داشتن یک دکوراسیون به سبک ایران باستان باید بتوانید از فرش هایی با طرح های سنتی استفاده کنید به خصوص اگر از طرح های هخامنشی استفاده کنید، شاید زیبایی جذاب‌تری داشته باشد؛ چرا که فرش از جمله چیزهایی است که قسمت زیادی از خانه های ایرانی را پوشش می دهد بنابراین نقش بسیار مهمی در ایجاد فضا برای داشتن یک دکوراسیون به سبک ایران باستان دارند.

آشنایی با سبک دکوراسیون ایران باستان2

 

مجسمه

مجسمه ها نیز یکی از مهمترین المان هایی هستند که باعث می شوند دکوراسیون ایران باستان سبک سنتی خود را به طور کامل حفظ کند، برای داشتن چنین دکوراسیونی بهتر است از نمادهایی که در آثار باستانی ایرانی به کار می رفته است استفاده کنید، برای مثال می توانید از مجسمه‌هایی که شباهت بسیاری با نماد هایی که در تخت جمشید یا سایر آثار باستانی وجود دارد، استفاده کنید.

این مجسمه ها می توانند  در اطراف اپن نصب شوند و یا حتی می توان از نمونه های کوچک آنها بر روی میز یا در کناره های دیوار استفاده کرد.

 

نقوش دیوار

هنگامی که می خواهید در منزلتان به طور کامل فضایی باستانی ایجاد کنید، باید به دیوارها نیز اهمیت بسیاری بدهید؛ چراکه هنگامی که وارد هر ساختمانی می شویم ابتدایی ترین چیزی که از یک ساختمان به نظر می‌آید، دیوارها هستند و بیشتر فضای یک اتاق را آن ها تشکیل می دهند، پس باید دقت بسیار زیادی بر روی آنها داشته باشید؛ برای مثال بهتر است از نقش هایی که بر روی دیوار های مختلف مکان های باستانی ثبت شده است،استفاده کنید؛ البته در هر یک از دوره های مختلف تاریخی تفاوت هایی در نقوش وجود داشته است و اگر تمایل دارید از آن ها استفاده کنید بهتر است آلبوم های عکس های مربوط به فضاهای باستانی را دیده و از آن ها استفاده کنید.

آشنایی با سبک دکوراسیون ایران باستان3

 

ظروف

احتمالاً تا کنون برای شما هم پیش آمده است که با ظرف های سنتی که در فروشگاه های مختلف به فروش می‌رسد مواجه شده اید، اگر به دنبال ظرف هایی هستید که دارای نقوش مربوط به ایران باستان باشد، بهتر است در شهرهای خاصی مانند اصفهان به دنبال آن ها باشید چراکه اصفهان مهد سازندگان ظروف باستانی و سنتی است و احتمالاً شما بتوانید ظروف مد نظرتان را در آنجا بیابید.

معمولاً ظروفی که می‌توانند فضایی باستانی را در یک خانه ایجاد کنند طرح ها و نقش های سنتی دارند و یا ظروف فلزی هستند که با رنگ های طلایی، نقره ای و برنزی آراسته شده اند و می توانند در فضای خانه شما جوی دلخواه را ایجاد کند.

 

رنگ

رنگ های بسیاری هستند که می‌توانند در ایجاد یک دکوراسیون باستانی به شما کمک کنند؛ چرا که رنگ یکی از مولفه‌های بسیار مهم در ایجاد یک دکوراسیون است، همانطور که گفتیم برای مثال در دکوراسیون های مینیمال بیشتر از رنگ های سفید و مشکی استفاده می کنند، در دکوراسیون های ساحلی بیشتر از رنگ های شنی و آبی و در دکوراسیون های باستانی بهتر است از رنگ هایی مانند فیروزه‌ای، طلایی و غیره استفاده کنید. البته باید به این موضوع توجه داشته باشید، که رنگ ها در ترکیب با یکدیگر است که اهمیت پیدا می‌کنند، در واقع اگر شما بتوانید ترکیب بسیار زیبا و جذابی از رنگ ها در دکوراسیون منزلتان ایجاد کنید، به گونه‌ای که معنی خاصی با یکدیگر داشته باشند در این امر موفق شده اید.

آشنایی با سبک دکوراسیون ایران باستان4

 

پرده

در خانه ما ایرانی ها پرده یکی از اعضای جدا نشدنی است؛ چراکه بیشتر ایرانی ها مسلمان هستند و به حریم خصوصی اهمیت زیادی می دهند؛ بنابراین داشتن پرده هایی با ضخامت کافی از جمله چیزهایی است که باید در هر خانه ایرانی به آن دقت کافی شود. در حال حاضر پرده های بسیاری در بازار موجود هستند که شما می توانید از هر یک از آنها که نقش های باستانی و سنتی دارد استفاده کنید و فضای خانه خود را به این سبک از دکوراسیون نزدیک تر کنید، البته باید به رنگ پرده ها نیز دقت کافی داشته باشید، تا هارمونی آن ها با مبلمان، فرش و سایر المان های خانه حفظ شود.

 

مبلمان

اگر سری به بازار های مبل فروشی بزنید حتماً متوجه انبوه مبل هایی با طرح و نقش های سنتی و یا باستانی می شوید. مبل هایی که تحت این نام ساخته می شوند معمولاً مبل های با دسته های چوبی و پارچه های پر نقش و نگار و سنتی هستند. معرق کاری های روی دسته ها و تکی مبل ها می تواند تاثیر بسیار شگرفی در پررنگ کردن دکوراسیون باستانی شما داشته باشد.

شما می توانید مبل های خود را با توجه به سلیقه شخصیتان سفارش داده و فضایی دل انگیز را در خانه تان ایجاد کنید؛ البته بهتر است به طرح های روی کوسن ها نیز توجه کافی داشته باشید، شما می توانید کوسن های مبل هایتان را با توجه به طرح های سنتی که وجود دارد انتخاب کرده و تناسب خوبی میان آنها با مبل هایتان ایجاد کنید، چرا که همانطور که در ابتدا گفتیم  تناسب طرح‌ ها و نقوش است که می‌تواند به شما در ایجاد فضاهای زیبا کمک کند، پس بهتر است در ایجاد این تناسب تلاش کافی داشته باشید و با اطلاعات دقیق و آگاهانه دیزاین خانه خود را انجام دهید.

امیدوارم که مطلب آشنایی با سبک دکوراسیون ایران باستان مورد پسندتون بوده باشه.

اگر سوال یا نظری دارید حتما در بخش نظرات برامون بنویسید.

برای مشاهده مطالب بیشتر وارد وبلاگ هومیز شوید.

خبرنامه پیامکی

با عضویت در خبرنامه پیامکی هومیز از آخرین خبر ها و اطلاعیه های هومیز مطلع شوید.

ثبت نظر :