رایج ترین اشتباهات در چیدمان که بهتر است انجام نشود

رایج ترین اشتباهات در چیدمان که بهتر است انجام نشود

صرف هزینه سنگین برای خرید لوازم خانه مانند مبلمان، فرش، پرده و … یک طرف قضیه است و طرف دیگر آن نحوه چیدمان صحیح آنهاست. صرف اینکه ما هزینه زیادی را صرف خرید وسایلمان کنیم کافی نیست. چیدمان نادرست و بی قاعده موجب می شود تمام انرژی و هزینه ای که صرف خرید وسایل کرده ایم به کلی هدر برود. یک سری اشتباهات در چیدمان وجود دارد که از قضا خیلی هم رایج هستند، و نه تنها سبب زیبایی دکوراسیون نمی شوند بلکه فضا را بسیار آشتفته و متشنج جلوه می دهند.

در این مطلب از هومیز قصد داریم درباره این اشتباهات رایج در چیدمان داخلی صحبت کنیم.

از رایج ترین اشتباهات در دکوراسیون داخلی، نحوه چیدمان مبل است. برخی از افراد یا به دلیل کمبود فضا و یا به هر دلیل دیگری مبل ها را مانند پشتی به صورت ردیفی و چسبیده به دیوار می چینند، این نحوه چیدمان سبب می شود زیبایی و جلوه ای که قرار است مبلمان به منزل ببخشد را از بین ببرید. بهتر است یک فضای مشخص و کافی برای مبلمان در نظر بگیرید.

شاید مدت زمان خیلی زیادی از ورود مبلمان به منزل همه ما ایرانی ها نگذشته است. خانه های قدیمی و اصیل ایرانی که اغلب دارای سالن پذیرایی بزرگی بوده اند که مزین به فرش های خوش نقش و نگار ایرانی می شده اند و دور تا دور آن را با چیدن پشتی هم برای آسایش و هم برای زیبایی بیشتر، مزین می کردند. گسترش زندگی آپارتمان نشینی به سبک مردمان غربی باعث شد پای مبلمان به منزل همه ما راه بیابد و چون از مدت زمان این نوع از سبک زندگی خیلی نمی گذرد اغلب ما با اصول و قوانین خریداری و چیدمان مبلمان آشنایی زیادی نداریم و به همین دلیل در چیدمان دچار اشتباهات فاحشی می شویم!

برای آگاهی از این که بدانید مبلمان و سایر وسایل خانه را چگونه خریداری کنید و چگونه در جای مناسب خود قرار دهید تا منزلی شیک و لوکس داشته باشید تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

رایج ترین اشتباهات در چیدمان که بهتر است انجام نشود1

 

چه نوع مبلی بخریم؟

امروزه به دلیل تنوع در سبک های مختلف مبلمان، افراد هنگام خرید دچار سردرگمی می شوند. در اولین گام برای خرید مبل بهتر است نگاهی به متراژ و اندازه خانه خود داشته باشید. اگر خانه کوچکی دارید و رفت و آمد زیادی ندارید بهتر است یک نیم ست کوچک تهیه کنید اما اگر قرار است در این خانه رفت و آمد زیادی شود و میهمانی برگزار کنید، به سراغ مبل های L شکل بروید زیرا این مبل ها فضای کمتری اشغال می کنند.

مبل های ست هفت نفره برای خانه ای که متراژ متوسطی دارد گزینه مناسبی است. مبل های ست نه نفره که می تواند با ست ناهارخوری آن همراه باشد مناسب خانه هایی است که متراژ بسیار زیادی دارند. در این نوع منازل که دارای سالن بزرگ هستند می توان در کنار این ست نه نفره از یک نیم ست راحتی نیز استفاده کرد. انتخاب سبک و نوع مبلمان کاملا وابسته به سلیقه خودتان است که دوست دارید سبک حاکم بر منزل تان از چه نوع باشد.

 

مبل چه سبکی بخریم؟

به تعداد تنوع سبک دکوراسیون داخلی، سبک مبلمان نیز وجود دارد. خانواده های ایرانی در خرید مبلمان اغلب در دوراهی میان خرید مبلمان راحتی و استیل قرار دارند. در این میان سبک های کلاسیک نیز در بازار موجود هستند که توجه خیلی ها را به خود جلب می کند.

مبل های کلاسیک و استیل از نظر سبک و مدل بسیار شبیه هستند. بدنه های چوبی که اغلب با منبت کاری و کنده کاری تزئین می شوند و روکشی از پارچه های پر نقش و نگار دارند. برای این نوع مبلمان باید فضای کافی و مناسب در نظر گرفت. دکورهای سنتی و قدیمی در کنار این سبک از مبلمان جلوه ی خوبی خواهد داشت. این نوع مبل ها برای خانه هایی با متراژ بالا مناسب هستند. اگر فضای کافی در اختیار داشته باشید می توانید از ترکیب دو سبک مختلف مبلمان استفاده کنید.

اما همین مبل های کلاسیک و استیل زیبا برای خانه هایی که سبک مدرن دارند، به هیچ عنوان مناسب نیست. مبلمان راحتی در دسته سبک های مدرن قرار دارد و برای خانه های آپارتمانی و کوچک امروزی مناسب است و با توجه به تنوع بالایی که دارد پاسخگوی تمامی سلایق است.

 

مبل ها را هرگز ردیفی نچینید!

محدودیت و کمبود جا سبب می شود اغلب دچار این اشتباه شویم که به شدت زیبایی دکوراسیون خانه را تحت تاثیر قرار می دهد. رعایت فاصله استاندارد بین هر کاناپه برای سهولت رفت و آمد، ضروری است. اگر فضای کافی ندارید در سبک مبلمانی که می خرید تجدید نظر کنید.

 

به ابعاد فرشی که می خرید دقت کنید

رایج ترین اشتباهات در چیدمان که بهتر است انجام نشود2

 

برای مبل ها فرش کوچک انتخاب نکنید. اشتباه رایج دیگری که اغلب مرتکب می شویم این است که برای زیبایی فضای منزل، فرش کوچک تهیه می کنیم که تنها زیر جلو مبلی را در بر می گیرد. در حالی که در حالت استاندارد ابعاد فرش باید به گونه ای باشد که وقتی مبلمان روی آن قرار می گیرد، کاناپه ها نباید از محدوده فرش بیرون بزند و تمام مبلمان دقیقا روی فرش قرار بگیرد و و فرش بتواند دور آن را کامل کند و وقتی که روی مبل نشسته اید پای شما روی فرش قرار بگیرد نه روی سرامیک!

 

تلویزیون را محور چیدمان مبل ها قرار ندهید

چیدمان اغلب خانواده های ایرانی در گروه محل تابش آفتاب و محل قرارگیری تلویزیون است و سپس مبل ها در این محور چیده می شود. این کار موجب می شود تمام توجه ها به سمت تلویزیون جلب شده و از گرمی و صمیمیت فضای خانه کم شود. اگر به دنبال یک دکوراسیون کم نقص هستید، جسارت به خرج دهید، سنت شکنی کنید و مبل ها را دور از تلویزیون بچینید.

رایج ترین اشتباهات در چیدمان که بهتر است انجام نشود3

امیدوارم که مطلب رایج ترین اشتباهات در چیدمان که بهتر است انجام نشود مورد پسندتون بوده باشه.

اگر سوال یا نظری دارید حتما در بخش نظرات برامون بنویسید.

برای مشاهده مطالب بیشتر وارد وبلاگ هومیز شوید.

خبرنامه پیامکی

با عضویت در خبرنامه پیامکی هومیز از آخرین خبر ها و اطلاعیه های هومیز مطلع شوید.

ثبت نظر :