6 اصل مهم طراحی داخلی کدامند؟

6 اصل مهم طراحی داخلی کدامند

امروزه با توجه به اهمیت دادن افراد به زیبایی منازل و همچنین تاثیر مستقیم فضای زندگی بر روی خلق و خوی افراد طراحی دکوراسیون داخلی منازل از اهمیت بالایی برخوردار است لذا در این مقاله قصد داریم شما را با ۶ اصل تاثیرگذار و مهم طراحی داخلی آشنا کنیم که عبارتند از:

  1. اصل تقارن:

این اصل که بیشتر در طراحی ­های سنتی مشاهده می‌شود به تکرار موضوعات یکسان در موقعیت مشابه در طول یک محور عمودی اطلاق می­شود که به عنوان مثال می‌توان به استفاده از دو گلدان چینی بزرگ در هر دو طرف اتاق خواب یا چیدمان مبلمان زوج در منازل، استفاده از دو شمعدانی کوچک زیبا در دو طرف آینه به صورت متقارن اشاره کرد.

6 اصل مهم طراحی داخلی کدامند1

  1. تعادل نامتقارن:

این اصل که امکان استفاده از عناصر متفاوت را در کنار یکدیگر برای شما فراهم می­کند امروزه در طراحی دکوراسیون داخلی منازل مدرن بسیار مورد استقبال قرار گرفته است و می­تواند یک فضای جذاب، زیبا و مدرن در محیط ایجاد کند. که به عنوان مثال می‌توان به استفاده از یک گلدان قدیمی و سنتی در کنار یک تابلو مدرن و امروزی اشاره کرد.

  1. نقطه کانونی:

این اصل در طراحی به قرار دادن یک نقطه مرکزی در منزل که تمام توجه را به سمت خود جلب کند اشاره دارد که به عنوان مثال می‌توان به استفاده از یک پوستر سه بعدی زیبا بر روی دیوار اشاره کرد.

  1. اصل تکرار:

این اصل در واقع به تکرار یک یا چند باره یک رنگ، یک الگو، بافت یا خط و… به صورت مستمر اشاره دارد که استفاده از آن می­تواند مفهوم گردش در یک فضا را در ذهن مخاطب ایجاد کند و چشم فرد را از توجه به یک عنصر طراحی به سمت دیگری هدایت کنند.

توجه داشته باشید که این اصل به معنای کسل کنندگی نمی­باشد و می­تواند باعث ایجاد یک نظم طبیعی در محیط شود که از آن علاوه بر طراحی دکوراسیون داخلی منازل می‌توان در طراحی فضاهای اداری، تجاری و …. نیز بهره گرفت.

  1. اصل گذر:

این اصل به تغییر از حالتی به سمت حالتی دیگر اشاره دارد که به طور طبیعی چشم فرد را از یک ناحیه به سمت قسمت دیگری سوق می­دهد که از شایع­ ترین موارد استفاده از آن در طراحی منازل می‌توان به استفاده از خطوط منحنی شکل بر روی سقف و دیوار، درهای ورودی طاق­دار و منحنی شکل اشاره کرد.

  1. اصل تضاد (ایجاد کنتراست):

این اصل یکی از اصول ساده در طراحی دکوراسیون داخلی محسوب می‌شود و می‌تواند یک محیط جذاب و طنین انداز ایجاد کند و در روحیه افراد تاثیر مثبتی داشته باشد که برای ایجاد آن کافی است تا از دو عنصر متفاوت چه از لحاظ رنگ و چه از لحاظ طرح و فرم در کنار یکدیگر استفاده کرد که به عنوان نمونه می‌توان به استفاده از دو کوسن با رنگ­های متفاوت سیاه و سفید و یا اشکال تفاوت مربع و دایره اشاره کرد.

البته در هنگام اجرای این اصل باید توجه داشته باشید تا با استفاده بیش از حد از آن مکانیزم‌های دیگری را که به زحمت ایجاد کرده ­اید خنثی نکنید.

6 اصل مهم طراحی داخلی کدامند2

امیدوارم که مطلب 6 اصل مهم طراحی داخلی کدامند؟ مورد پسندتون بوده باشه.

اگر سوال یا نظری دارید حتما در بخش نظرات برامون بنویسید.

برای مشاهده مطالب بیشتر وارد وبلاگ هومیز شوید.

خبرنامه پیامکی

با عضویت در خبرنامه پیامکی هومیز از آخرین خبر ها و اطلاعیه های هومیز مطلع شوید.

ثبت نظر :