آشنایی با سبک دکوراسیون بوهمیان

امروزه در سراسر جهان دکوراسیون های متفاوتی به چشم می خورد که می توانند نیازهای افراد مختلف، با سلیقه های گوناگون را برطرف کنند؛ چراکه سلیقه های متفاوتی در امر چیدمان وجود دارد که نمی توان هیچ گاه در بین آنها مقایسه های معقولی انجام داد؛ در واقع ما نمی‌توانیم بگوییم که این نوع دکوراسیون از نوعی دیگر بهتر است و هیچگونه برتری در میان آنها وجود ندارد، زیرا زیبایی و پذیرش هر یک از آن ها کاملا نسبی است.

افراد مختلف با توجه به سلیقه شخصی خود دکوراسیون های متفاوتی را می پذیرند. از میان انواع دکوراسیون می توان به سبک دکوراسیون بوهمیان، مینیمال، سنتی، ترانزیشنال، و… اشاره کرد. هر یک از این سبک ها با المان های خاصی که دارند شناخته می شوند، برای مثال هنگامی که شما وارد یک خانه که با رنگ های خنثی، مانند سفید و طرح های بسیار ساده پوشیده شده است می شوید، متوجه خواهید شد که طراحی این خانه بر اساس سبک مینیمال بوده است؛ در واقع معمولاً طراحی داخلی هر خانه ای به یکی از سبک های دکوراسیون داخلی بر می گردد.

این هنر گستره بسیار عریضی دارد که انواع و اقسام سلیقه ها را در بر می گیرد. برای اینکه بتوانید یک خانه را به سبک یکی از انواع سبک های دکوراسیون داخلی طراحی کنید، باید اطلاعات کافی در مورد انواع طرح های مرسوم داشته باشید؛ به همین علت در ادامه ما قصد داریم شما را با سبک بوهمیان  آشنا کنیم، تا بتوانید به کمک راهنمایی های ما یکی از سبک های موجود را برای طراحی دکوراسیون داخلی منزل خود انتخاب کنید.

 

دکوراسیون بوهمیان چیست؟

اولین سوالی که ذهن افرادی که مایل هستند در رابطه با سبک دکوراسیون بوهمیان اطلاعات بیشتری کسب کنند را درگیر می کند، این است که این نوع دکوراسیون چیست و چه المان هایی نشان دهنده این سبک است، واژه بوهمیان درواقع به افرادی اطلاق می‌شد که زندگی خود را به سبک کولی ها میگذراندند. این افراد بیشتر شامل شاعران، نویسندگان، روزنامه نگاران، هنرمندان و کسانی که زندگی خود را به سبک آزاد می گذارندند می شد که معمولاً در قسمت های فقیر نشین شهر ها زندگی می کردند.

این افراد روشنفکری های خاصی داشتند و اکثر مواقع در حال مسافرت و یا جابجایی بودند، به همین علت دکوراسیون منزلشان سرشار از انواع وسیله ها با فرهنگ های گوناگون بود؛ در واقع در خانه افراد بوهمیان هر یک از وسایل داستان مختص به خود را دارند.

در گذشته سبک زندگی کولی ها شاید نامتعارف بود، اما همانطور که می‌بینید در حال حاضر به یکی از سبک های طراحی داخلی منزل تبدیل شده است، که بسیاری از افراد از آن  استقبال می کنند.

اگر شما می خواهید چیدمان منزلتان را بر اساس سبک دکوراسیون بوهمیان انجام دهید، در واقع هیچ گاه نباید به سمت فروشگاه هایی که لوازم نو می فروشند بروید؛ چرا که در خانه یک بوهمی هر وسیله داستان ویژه خود را دارد و این مورد با خرید کردن از فروشگاه هایی که وسایل نو می فروشند برطرف نخواهد شد.

 

چه چیزهایی در دکوراسیون بوهمیان مهم است؟

برای این که بتوانید منزل خود را بر اساس سبک دکوراسیون بوهمیان طراحی کنید، باید حواستان به چیزهای مهمی باشد؛ برای مثال در این سبک برخلاف سبک مینیمال به اشیای فلزی اهمیت بسیاری داده می شود، به گونه ای که معمولاً قاب ها و صندلی های فلزی مورد استفاده قرار می گیرند، مورد دیگری که در سبک دکوراسیون بوهمیان بسیار اهمیت دارد، استفاده از  پارچه های طرح دار در مبل ها، پرده ها و… است؛ در واقع این حس طراوت و شادابی که در پارچه هایی با طرح های مختلف وجود دارد، باعث متفاوت شدن سبک بوهمیان شده است.

اگر می خواهید که دکوراسیون منزل خود را بر اساس سبک بوهمیان انجام دهید، باید دفترچه اصول طراحی دکوراسیون داخلی خود را از پنجره به بیرون پرتاب کنید؛ چرا که در این نوع طراحی کوچکترین اهمیتی به قواعد و اصول سبک های دیگر داده نخواهد شد و شما می توانید کاملا به صورت دلخواه از هر یک از وسایلی که به آنها علاقه دارید استفاده کنید. ممکن است در سبک دکوراسیون بوهمیان علاوه بر این که یک قالیچه را بر روی زمین می بینید، نوع دیگری از قالیچه های آسیایی را به صورت آویزان شده از دیوار مشاهده کنید، اگر شما اهل مسافرت بسیار هستید می توانید هر یک از وسایلی که از مناطق مختلف خریداری کرده‌اید را در دکوراسیون منزل خود به کار ببرید و بی پروا آنها را در ترکیب با یکدیگر قرار دهید و از آنها لذت ببرید.

 

طراحی بوهمیان و طبیعت و دست سازه ها

اگر شما به طبیعت و گیاهانی که در خانه نگهداری می شوند علاقه بسیار دارید، سبک بوهمیان می‌تواند یکی از بهترین سبک هایی باشد که این نیاز شما را برطرف می کند، زیرا در این سبک استفاده از گل ها و گیاهان پر شاخ و برگ بسیار توصیه می شود؛ در واقع یکی از المان هایی که میتواند سبک بوهمیان را به خوبی معرفی کند استفاده از گیاهان پر شاخ و برگ با طرح های متنوع است.

در سبک بوهمیان شما می‌توانید خلاقیت خود را به رخ بقیه بکشید، یعنی می توانید با استفاده از قوه خلاقیت خود وسایل مختلفی را ساخته و از آنها در در تزیینات خانه خود استفاده کنید.

این وسایل می توانند به خانه شما رنگ و بویی خاص و زیبا عطا کنند، چرا که دست سازه های هر شخص منحصر به فرد است و در هر جایی نمونه آن پیدا نمی شود؛ بنابراین می تواند به خانه شما رنگ و بوی خاص ببخشد، چرا که باعث حس رضایت درونی می‌شود، زیرا شما توانسته اید با استفاده از خلاقیت خود چیزهایی را بیافرینید که می توانید در دکوراسیون منزل خود از آنها استفاده کنید.

 

طراحی بوهمیان مخصوص چه افرادی است؟

ممکن است برای شما هم این سوال پیش بیاید که  دکوراسیون داخلی بوهمیان مخصوص چه افرادی است و توصیه می شود که معمولاً افراد دارای چه روحیه ای از آن استفاده کنند. برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که اگر شما در قید و بند قواعد هستید و مایلید که همواره  از رنگ های مکمل در کنار یکدیگر استفاده کنید و یا هیچگاه دو طرح متفاوت را در کنار هم قرار نمی دهید و مایلید که همه مبلمان یک رنگ باشند و علاقه بسیار زیادی به ست کردن وسایل مختلف با یکدیگر دارید، هیچ گاه نباید به طراحی بوهمیان  فکر کنید؛ چرا که در این نوع طراحی کوچکترین اهمیتی به این موارد داده نمی شود و افراد معمولا از صندلی های متفاوتی برای مبل های خود استفاده می کنند، هیچ اهمیتی به ست کردن رنگ وسایل با یکدیگر نمی دهند، کاملاً بی پروا می توانند از چندین طرح مختلف در کنار یکدیگر استفاده کنند و کلا در قید و بند قواعد نیستند.

برای افرادی که از این سبک پیروی می کنند، استفاده از وسایل دست دوم  ایراد محسوب نمی شود. در این نوع دکوراسیون داخلی معمولاً به لوسترهای گران قیمت و دارای نور زیاد بهایی داده نمی شود و افرادی که حامی این سبک هستند، بیشتر به سراغ خرید شمع و چراغ های کم نور می روند، زیرا اینگونه بهتر می‌توان با خانه ای که به سبک بوهمیان طراحی شده است ارتباط برقرار کرد.

 

طراحی بوهمیان برای افرادی که به مسافرت کردن علاقه زیادی دارند و به نقاط مختلفی سفر می کنند و از هر جا چیز های مختلفی خریداری می کنند، بهترین انتخاب است زیرا میتوانند به راحتی تمام وسایلی که در سفرهایشان خریداری کرده اند را استفاده کرده و از آنها در کنار یکدیگر لذت ببرند.

امیدوارم که مطلب آشنایی با سبک دکوراسیون بوهمیان مورد پسندتون بوده باشه.

اگر سوال یا نظری دارید حتما در بخش نظرات برامون بنویسید.

برای مشاهده مطالب بیشتر وارد وبلاگ هومیز شوید.

خبرنامه پیامکی

با عضویت در خبرنامه پیامکی هومیز از آخرین خبر ها و اطلاعیه های هومیز مطلع شوید.

ثبت نظر :