آشنایی با سبک دکوراسیون داخلی مدرن

آشنایی با سبک دکوراسیون داخلی مدرن

ویژگی های سبک طراحی داخلی مدرن

ما در توصیف سبک های طراحی داخلی تمایل داریم اصطلاح “مدرن” را دیگر به کار نبریم! چون یقین نداریم که آیا در دنیای دکوراسیون، از این کلمه به معنای واقعی و درست استفاده می شود یا نه!؟

طراحی داخلی به سبک مدرن و معاصر به تناوب در کنار یکدیگر و به یک معنا به کار می روند، در صورتی که تفاوت های فراوانی با یکدیگر دارند. سبک دکوراسیون داخلی مدرن از انقلاب طراحی در اواخر قرن بیستم زاده شد، اما طراحی معاصر به دوره و زمان خاصی تعلق ندارد و بیشتر مربوط به آنچه در حال و لحظه در نحوه چیدمان رخ می دهد، گفته می شود.

در اینجا قصد داریم درباره 7 ویژگی عمده و مهم سبک دکوراسیون داخلی مدرن اشاره کنیم تا به راحتی از سبک های دیگر قابل تمایز باشد و دوست داران این سبک به کمک این ویژگی ها به ایده آل های خود دست بیابند.

 

  • ساده و به دور از تزئینات اضافی

طراحی داخلی مدرن، تحت تاثیر معماری و طراحی آلمانی و اسکاندیناوی، ساده و بدون تزئین است، در واقع مهمترین کیفیت این سبک  عملکردی بودن است. زیبایی در جوار سادگی که زندگی را سخت نمی گیرد!

زندگی مدرن به افراد کمک می کند که ذهن و قلب خود را درگیر خرید خانه های بزرگ با صرف هزینه های گزاف نکنند، چون این سبک ارگانیک با استفاده و بهره گیری از ترفندهای زیرکانه فضای گرم و کوچک شما را بزرگ تر و وسیع تر جلوه خواهد داد!

 

  • استفاده از مواد طبیعی و رنگ های خاکی

در طراحی داخلی مدرن معمولا از مواد طبیعی مانند چوب، فلز، پشم، چرم، انواع پارچه ها در رنگ های خنثی استفاده می شود،  اما این مسئله هرگز به معنای این نیست که شما نمی توانید از دیگر رنگ های مورد علاقه تان در کنار رنگ های خنثی استفاده کنید، بلکه رنگ های چشمگیر مانند رنگ قرمز قابلیت ست شدن با این رنگ ها را دارند، فقط کافیست مقداری جسارت به خرج دهید!

در این سبک اغلب خبری از فرش های پرنقش و نگار نیست، و اگر شخصی تمایل داشته باشد کف پوش خانه را فرش کند؛ از یک فرش کوچک از جنس پشم استفاده می کند.

استیل، شیشه و چرم در کنار اشکال هندسی ساده، از مصالح طبیعی هستند که در مبلمان استفاده شده در سبک مدرن به کار می روند.

آشنایی با سبک دکوراسیون داخلی مدرن2

 

  • استفاده از خطوط مرتب

در معماری سبک مدرن و طراحی داخلی تاکید بسیاری بر مرتب و تمیز و البته تعداد منحنی ها و خطوط افقی و عمودی موجود می شود، به همین دلیل عناصر اصلی سازه مانند تیر آهن ها و بتن نیز معمولا در معرض دید باقی می مانند. شاید دلیل جذابیت گرافیکی قدرتمند سبک مدرن در همین منحنی های قوی و نقش و نگار نه چندان آشنا و برجسته است!

 

  • ایجاد فضایی با کمترین میزان سر و صدا

سبک مدرن برای حفظ سطح استرس و ایجاد فضایی آرام و دنج، برای فضاهای بدون لیست تاکید می کند و اگر چیزی هدف نداشته باشد هرگز به فضا اضافه نمی شود.

 

  • پنجره های بدون تزئین و نور طبیعی

در خانه هایی که به سبک مدرن طراحی می شوند، نور طبیعی بسیار مهم است به همین دلیل تعداد پنجره ها حائز اهمیت است، اما به طور معمول بدون تزئین و زرق و برق هستند. اما اگر تعداد پنجره محدود باشد و ورود نور طبیعی امکان پذیر نباشد در این سبک خبری از لوسترها و روشنایی های به کار رفته در سایر سبک ها نیست، و یا در صورت استفاده در شکل  های کاملا متفاوت و یا به صورت مخفی هستند.

نورهای سفید و روشن در طراحی دکوراسیون مدرن به وضوح مشخص هستند اما هیچ لامپ و یا تابنده مشخصی به چشم دیده نمی شود زیرا همه به صورت مخفی و غیر مستقیم هستند.

آشنایی با سبک دکوراسیون داخلی مدرن3

 

  • استفاده از مبلمان ساده و کاربردی

مبلمان نیز مانند معماری مدرن بر سادگی و کارایی تاکید دارد، در این سبک تعداد مبلمان کم است اما به بهترین نحو از آنها استفاده می شود، این مبلمان به شکل افقی و با خطوط مرتب و تمیز در کنار هم قرار می گیرند و با توجه به شکل و شمایل فضای کمی اشغال می کنند و همانطور که گفته شد مبلمان معمولاً از مواد طبیعی مانند چوب بدون رنگ، چرم، فولاد، کروم یا شیشه ساخته می شوند.

استفاده از سطوح صاف نیز یکی دیگر از ویژگی های مبلمان سبک مدرن است، در ابتدای جنبش مدرنیسم کارخانه های مبلمان تازه شروع به فعالیت کردند و تغییراتی را در شکل مبلمان به وجود آوردند. آنها قطعات جزیی و حک شده ای را جایگزین سطوح صاف نمودند.

 

  • پالت رنگی تک رنگ

در طراحی مدرن اغلب از یک پالت رنگی تک رنگ استفاده می شود، رنگ های غالب و اصلی این سبک سفید و سیاه هستند که معمولا با یکی از رنگ های زرد، آبی و قرمز برای تکمیل پالت رنگ تک رنگ استفاده می شوند که فضایی جذاب و دوست داشتنی ایجاد می شود.

 

چرم یا پوست گاو چگونه می تواند مکمل سبک طراحی داخلی مدرن باشد!؟

آشنایی با سبک دکوراسیون داخلی مدرن4

 

یک پالت خنثی در ترکیبات منحصر به فرد سیاه و قهوه ای که در پوست گاو ( چرم) پیدا می کنید، می تواند فضایی با ظرافت و زیبا را به ارمغان بیاورد. حتی اتاق هایی که در لباس های فاخر مدرن از رنگ خاکستری، سیاه و قهوه ای پوشیده شده اند را می توان با استفاده از چرم گاوی بیاراست.

فرش های کوچک از پوست گاو که به طور معمول سیاه و سفید و یا قهوه ای و سفید هستند، هر کدام یک الگوی منحصر به فرد می باشند که هیچ قسمتی از  از آن مخفی نمی شود و آن را به یک ویژگی بی نظیر در خانه شما تبدیل می کند.

در اینجا چند روش برای برجسته تر کردن دکوراسیون مدرن با چرم آورده شده است:

اگر در استفاده از فلز و شیشه که از مشخصات اصلی طراحی سبک مدرن هستند، تعصب دارید؛ متاسفانه باید به شما بگوییم که خطر ایجاد بیش از حد احساس صنعتی سخت در منزل شما وجود دارد!

یا اگر دوست دارید منزلتان سکوت روزانه خود را داشته باشد و بعد از رفتن میهمانانتان احساس راحتی بیشتری داشته باشید؛ چرم پوست گاو همان عنصر بی نظیری است که احساس راحتی، طرافت و زیبایی را به خانه شما هدیه خواهد کرد.

تنوع رنگ ها و الگوهای موجود در چرم به قدری زیاد است که می توانید با آن بازی کنید و ترکیب کاملی به دست بیاورید. بعلاوه، چرم به اندازه ای نرم است که اگر کف خانه را با یک چرم بپوشانید یا یک دیوار را با آن آراسته کنید، قطعاً فضای شما احساس گرمتری خواهد داشت.

 

پالت های خنثی را روشن کنید!

انتخاب یک پالت خنثی مزایای زیادی دارد، اما چربی ها و لک ها به وضوح در آن دیده می شوند، پوست گاو با سایه های منحصر به فرد خود و ترکیبی از رنگ های سیاه، قهوه ای و سفید و بافت نرم می تواند یک کانون جالب در اتاق ایجاد کند. به جای اینکه خیلی ساده بنظر برسید، اتاق شما با افزودن چرم گاو بر روی دیوارها، کف ها یا حتی به عنوان پارچه مبل گرم و جذاب خواهد بود. تنها با یک همچین عنصری می توانید تغییری بزرگ در فضا ایجاد کنید! تنها کافیست که بدانید چگونه رنگ و بافت را به درستی لایه بندی کنید تا بهترین اثر را داشته باشد.

در طراحی سبک مدرن از اضافه کردن لوازم جانبی مانند آینه، نقاشی و گلدان گل طبیعی غافل نشوید زیرا اگر مراقب باشید تعادل رنگ و بافت را در فضای خود نگه دارید، خیلی شلوغ به نظر نمی رسد.

در هیچ یک از سبک های طراحی دکوراسیون داخلی درست و غلط وجود ندارد؛ پس هراس به خود راه ندهید و تمبر و مارک شخصی خود را به منزلتان بزنید و زیبایی هایی را که دوست دارید به سلیقه خود به دکورتان بیفزایید.

امیدوارم که مطلب آشنایی با سبک دکوراسیون داخلی مدرن مورد پسندتون بوده باشه.

اگر سوال یا نظری دارید حتما در بخش نظرات برامون بنویسید.

برای مشاهده مطالب بیشتر وارد وبلاگ هومیز شوید.

خبرنامه پیامکی

با عضویت در خبرنامه پیامکی هومیز از آخرین خبر ها و اطلاعیه های هومیز مطلع شوید.

ثبت نظر :