آشنایی با سبک دکوراسیون سنتی خاورمیانه

آشنایی با سبک دکوراسیون سنتی خاورمیانه

کشورهای خاورمیانه به کشورهای آسیای میانه و هندوستان اطلاق می­شود، در معماری و طراحی سبک دکوراسیون سنتی خاورمیانه، از الگوهای رنگی شاد و گل­های زیبا و ادویه جات­های متنوع الهام گرفته شده است.

ساختمان­های زیبا و خارق العاده، ادویه جات­های متنوع نظیر هل، میخک، دارچین، چوب و صندل، دین­های متنوع نظیر اسلام، بودائیسم، هندوئیسم (در زمان حاکم شدن جهت معنوی زندگی) آیین­های مذهبی، لباس­های رنگارنگ همه و همه چیزهایی هستند که بر روی طراحی دکوراسیون منازل خاورمیانه، آسیای میانه و هندوستان تاثیرگذار بوده است.

از جمله تزئینات به کار رفته در طراحی دکوراسیون داخلی منازل خاورمیانه می‌توان به رنگ­های محرک و شاد، مبلمان­ های لوکس و مجلل، اسباب و اثاثیه ­های دست ساز و سایر الگوهای تزئینی سنتی اشاره کرد.

این سبک از طراحی دکوراسیون، محیطی مجلل و باشکوه را به نمایش می­گذارد که غنا و فرهنگ یک ملت را به خوبی نشان می ­دهد، این سبک همچنین می­تواند خرد و رمز و رازهای دوران باستان را در ذهن افراد تداعی کند.

امروزه در بسیاری از سبک­های طراحی مدرن، از سبک دکوراسیون سنتی خاورمیانه و ویژگی­های اصلی آن الهام گرفته می­شود، از جمله این ویژگی­ها نیز می توان به استفاده و کاربرد رنگ­های شاد و روشن، تزئینات متنوع، پارچه­ های طبیعی، معرق­کاری روی کاشی­ ها و حکاکی­ های روی چوب اشاره کرد.

 

نحوه طراحی دکوراسیون داخلی منازل خاورمیانه و تزئینات به کار رفته در آن

در طراحی دکوراسیون خاورمیانه، وسایل لوکس را در عین سادگی خطوط و اشکال، و با فروتنی کامل به کار می­گیرند، شما می­توانید با الهام گرفتن از ایده ­های تزئینات پیچیده خاورمیانه، به کارگیری فلزات زیبا، استفاده از پارچه­ های تزیینی متنوع و فرش­های دستباف، فضای منحصر به فرد و ویژه ای در منازل خود ایجاد کنید.

آشنایی با سبک دکوراسیون سنتی خاورمیانه2

 

شما همچنین می­توانید به وسیله­ ی استفاده از طاقچه­ های دیواری، چوب­های حکاکی شده و طرحدار، آینه­ های نصب شده بر روی دیوار، افزودن لامپ­ ها و تابلوهای جذاب در اطراف تختخواب زیبایی منحصر به فردی را به وسیله­ ی اجرای سبک خاورمیانه، آسیای مرکزی و هندوستان ایجاد کنید.

 

نحوه طراحی دکوراسیون اتاق به سبک خاورمیانه

در طراحی دکوراسیون داخلی اتاق خواب به سبک خاورمیانه می­ توان شکوه و جلال خاصی را احساس کرد. این سبک به وسیله الهام گرفتن از کاخ­های خاورمیانه و طراحی‌های مراکشی و آفریقایی، اتاقهایی اسرارآمیز راحت و دعوت کننده ایجاد می­کند. از نمونه‌های بارز اتاق های طراحی شده به این سبک می‌توان به اتاق­های حاکمان قدرتمند، شکوهمند و ثروتمند خاورمیانه اشاره کرد.

آشنایی با سبک دکوراسیون سنتی خاورمیانه3

 

از آنجایی که بیشتر کشورهای منطقه خاورمیانه را کشورهای عربی نظیر عربستان، اردن، قطر، فلسطین، کویت و …. تشکیل می­ دهد، فرهنگ عربی بیشترین تاثیر را در طراحی دکوراسیون خاورمیانه اعمال کرده است.

اتاق خواب­های لوکس و مجلل کاخ­های عربی که به وسیله باغ‌ های بزرگ و فضای سرسبز، (همراه با فواره‌ها، پرندگان عجیب و غریب، سنگ و چوب­های تیره و …..) احاطه شده است، نشانه­ های بارزی از تاثیر کشورهای عربی بر سبک دکوراسیون خاورمیانه است. امروزه کشورهای غربی از تمامی مواد و طرح‌های پر زرق و برق این سبک برای طراحی دکوراسیون اتاق­هایی زیبا و مجلل بهره می ­گیرند.

 

رنگ­های مورد استفاده در طراحی دکوراسیون داخلی منازل خاورمیانه

رنگ­های مورد نیاز در دکوراسیون شرقی از سایه ­های اشباع شده قرمز، سبز و آبی تشکیل می ­شوند. همچنین سایه­ های فیروزه­ ای و سایه­ های پررنگ نارنجی می­ تواند روشنایی، آرامش و گرمای خاصی در سبک دکوراسیون خاورمیانه، آسیای میانه و هندوستان ایجاد کند.

فضای داخلی منازل خاورمیانه از طراوت، شادابی، آرامش و شور و نشاط منحصر به فردی برخوردار است. پالت رنگی متنوع به کار رفته در این سبک نیز احساس آرامش و راحتی را برای فرد به ارمغان می ­آورد و حس دعوت کنندگی ویژه ­ای را در محیط ایجاد می­ کند که مهمان نوازی شرقی­ ها را به بهترین نحو به نمایش میگذارد.

 

مواد مورد استفاده در دکوراسیون خاورمیانه

از پرکاربردترین مواد و مصالح مورد استفاده در دکوراسیون داخلی و تزئینات شرقی می‌توان به چوب طبیعی، آهن، سرامیک، نقره، مس، برنج، مروارید و فلز تراش کاری شده اشاره کرد.

معرق کاری، قلم زنی، سبدهای بافته شده و سایر هنرهای دستی و روش­های سنتی باعث شده تا تمامی وسایل و اثاثیه­ های به کار رفته در منازل سبک خاورمیانه به صورت چشمگیر و خیره کننده توجه افراد را به خود جلب کنند.

 

نقش مبلمان در طراحی دکوراسیون داخلی سبک خاورمیانه

در این سبک مبلمان بسیار کم مورد استفاده قرار می­گیرد و جنس مبلمان­ های مورد استفاده بیشتر از پارچه ­های حصیری و دست بافت است که به وسیله استفاده از چوب­ های طبیعی مقاوم ساخته شده ­اند.

آشنایی با سبک دکوراسیون سنتی خاورمیانه4

 

از آنجایی که در ساخت مبلمان­ ها از هنر منبت ­کاری استفاده می­ شود، قطعات به کار رفته در ساخت آنها بسیار هنرمندانه و تزیینی به نظر می­رسد.

از تخت خواب و مبلمان­ ها در کنار تعداد زیاد و متنوعی از کوسن­های رنگارنگ که به اشکال مختلفی تزیین شده ­اند استفاده می­شود.

چیدمان مبلمان­ ها به صورت مدور، پتوها، عثمانی‌ها، صندلی­های ساده‌ای که در کنار کوسن­های زیبا و تزئین شده قرار گرفته ­اند تنها وسایل تشکیل دهنده مبلمان سبک آسیای میانه و خاورمیانه به شمار می­ آیند.

 

نقش وسایل تزئینی در طراحی دکوراسیون داخلی سبک خاورمیانه

جزئیات کوچک و اسباب و اثاثیه ­های منحصر به فرد، فضا و محیطی مجلل، راحت و عاشقانه را در منازل آسیای میانه و خاورمیانه ایجاد می کند. از جمله اجزای تشکیل دهنده این جزئیات که روحیه­ ای خاص و جذاب در دکوراسیون داخلی منازل خاورمیانه ایجاد می­ کند عبارت­ اند از:

  • نقاشی­های نصب شده بر روی دیوار
  • مجسمه­ های مذهبی
  • مجسمه­ هایی از جنس سنگ طبیعی و برنز
  • پرده­ هایی که به وسیله­ اشکال مختلفی از گل­های زیبا و پرندگان عجیب و غریب تزئین شده­ اند
  • مجسمه ­های سفالی تزئین شده با اشکال متنوعی از حیوانات و پرندگان

 

نقش پارچه ­ها در طراحی دکوراسیون خاورمیانه

استفاده از پارچه هایی با رنگ طلایی و نقره ­ای که با پارچه هایی از جنس مخمل و ابریشم ترکیب شده است فضایی مدرن و جذاب در منازل ایجاد میکند. به کار گرفتن بافت­های طبیعی در کنار مبلمان و سایر وسایل مورد استفاده نیز می­تواند آرامش و زیبایی خاصی به محیط ببخشد.

 

نقش چوب و کاشی در طراحی دکوراسیون داخلی سبک خاورمیانه

در این سبک از طراحی دکوراسیون داخلی به وسیله استفاده از پانل­های چوبی و گچ کاری­ های متنوع، نقوش و طراحی­ های منحصر به فردی را بر روی دیوار و سقف اتاق­ها اجرا می­ کنند.

این سبک با استفاده از کاشی­کاری­ ها، تابلوهای زینتی، الگوهای هندسی چوبی متفاوت، فضایی جذاب ایجاد می ­کند که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می­کند.

 

نقش فرش­ های شرقی در طراحی دکوراسیون داخلی سبک خاورمیانه

از دیگر عناصر جذاب و ایده­ های سنتی به کار رفته در طراحی دکوراسیون خاورمیانه، آفریقا و مراکش می­ توان به فرش­ های دست­ساز شرقی اشاره کرد که زیبایی و جذابیت خاص آنها بر هیچکس پوشیده نیست. از این فرش­ ها به عنوان تزیینات به کار رفته در کف ساختمان­ ها و دیوارها در کنار کاشی­های معرق کاری شده استفاده می­شود.

ترکیب کاشی­ های معرق کاری شده، پارچه ­های مجلل خانگی، فرش­ های دست­بافت شرقی، محیط طراحی شده اتاق­ های خاورمیانه و آفریقا و مراکش را بسیار جذاب، جسورانه و زیبا می­سازد.

 

 نقش نورپردازی­های در طراحی دکوراسیون داخلی سبک خاورمیانه

استفاده از نور­پردازی­ های جذاب یکی دیگر از عناصر اصلی و سنتی به شمار می ­آید که در دکوراسیون منازل خاورمیانه مورد استفاده قرار می گیرد.

آشنایی با سبک دکوراسیون سنتی خاورمیانه5

 

در این سبک به صورت سنتی از فانوس­ های طراحی شده با اشکال متنوع استفاده می­ شود، به صورت عمده از چوب و یا قاب­های آهنی برای ساخت این فانوس­ها استفاده می­شود.

یک فانوس درخشان در کنار پرده­ های سبک می­ تواند دکوراسیونی جذاب و سنتی را در محیط ایجاد کند.

چراغ­های آویز، سایر وسایل روشنایی و فانوس­ ها عضو جدانشدنی دکوراسیون سنتی خاورمیانه محسوب می‌شود که می‌تواند فضای عرفانی، گرم و راحت را در اتاق ایجاد کنند و به صورت عمده از چوب و یا قاب های آهنی طراحی شده است.

امیدوارم که مطلب آشنایی با سبک دکوراسیون سنتی خاورمیانه مورد پسندتون بوده باشه.

اگر سوال یا نظری دارید حتما در بخش نظرات برامون بنویسید.

برای مشاهده مطالب بیشتر وارد وبلاگ هومیز شوید.

خبرنامه پیامکی

با عضویت در خبرنامه پیامکی هومیز از آخرین خبر ها و اطلاعیه های هومیز مطلع شوید.

ثبت نظر :