آشنایی با سبک دکوراسیون صنعتی

آشنایی با سبک دکوراسیون صنعتی

سبک صنعتی از جمله سبک­های طراحی دکوراسیون داخلی منازل محسوب می­شود که امروزه از طرفداران مخصوص به خود برخوردار است. این شیوه از طراحی دکوراسیون به خوبی توانسته است بین سبک سنتی و مدرن سازش ایجاد کند، از عناصر این دو سبک متفاوت و متضاد در کنار یکدیگر بهره بگیرد و جذابیت ­های یک فضای سنتی را با دکوراسیون شیک و مدرن امروزی ترکیب کند.

بسیاری از افراد زمانی که در مورد سبک دکوراسیون صنعتی فکر می­کنند، فضای آن را با پنجره­ های فلزی بزرگ و سیاه رنگ، چوب­ های خام تراشیده نشده و آجرهایی که در معرض تابش نور آفتاب قرار گرفته‌اند تصور می‌کنند. این در حالی است که طراحی دکوراسیون صنعتی فقط مربوط به فضاهای شهری نمی­باشد.

 

طراحی دکوراسیون داخلی صنعتی به چه صورت است؟

سبک صنعتی به دکوراسیونی ساده و بی­ تکلف اشاره دارد که در طراحی آن از کارخانه­ ها، نمای بلند انبارها و دیگر سازه­ های صنعتی الهام گرفته شده است. دکوراسیون سبک صنعتی از جزیئات معماری بسیار ساده نظیر آجر، فلز، چوب و حتی مواد دور ریختنی و بازیافتی بهره میگیرد. مهمترین فایده به کارگیری سبک صنعتی این است که شما می­توانید با استفاده از مبلمان و اثاثیه کاملاً ساده دکوراسیونی منحصر به فرد و جذاب در محیط مورد نظر خود ایجاد کنید.

به عنوان مثال در هنگام طراحی اتاق نشیمن به سبک صنعتی بهتر است مبلمان با طرح ساده را انتخاب کنید و از لوازم و اثاثیه ه­ایی که دارای رنگ‌های خنثی و بافت طبیعی هستند بهره بگیرید.

 

دلایل علاقه افراد به طراحی دکوراسیون صنعتی

 • طراحی دکوراسیون صنعتی از انعطاف پذیری بالایی برخوردار است. در این سبک از طراحی، مصالح خنثی همراه با رنگ­های خنثی به کار گرفته می­شوند که تأکید اصلی آنها بر روی ایجاد یک بافت منحصر به فرد و یک­پارچه در محیط است. این امر با اجرای نورپردازی مبلمان و دکوراسیون تحقق پیدا میکند.

آشنایی با سبک دکوراسیون صنعتی2

 

 • علی رغم سادگی و استفاده از حداقل امکانات می­تواند محیطی جذاب و منحصر به فرد را ایجاد کند.
 • این سبک از طراحی دکوراسیون داخلی از جمله رویکردهای سازگار با محیط زیست محسوب می‌شود زیرا تاکید آن بر روی استفاده و به کارگیری مواد بازیافتی می­باشد.
 • از آنجایی که این سبک از طراحی بر روی استفاده از مواد طبیعی و خام تاکید دارد شما در هنگام اجرای آن نیازی به استفاده از وسایل پر زرق و برق و تجملاتی ندارید.

 

سبک دکوراسیون صنعتی از چه زمانی آغاز شد؟

با این حال که در مورد زمان شکل­ گیری این سبک اطلاعات دقیقی وجود ندارد اما به صورت کلی می­توان گفت که زمان شکل­ گیری این سبک مربوط به اوایل قرن بیستم میباشد. بعد از اینکه انقلاب صنعتی دوم به پایان رسید بسیاری از کارخانه­ ها در اروپای غربی تعطیل شدند و چرخه تولید خود را به کشور­هایی که از نیروی کار ارزان­تر برخوردار بود انتقال دادند. در نتیجه این امر ساختمان­ های صنعتی زیادی که در واقع زمانی منبع تولید مواد باکیفیت بودند خالی ماندند.

از طرف دیگر در اوایل دهه ۹۰ جمعیت شهرها به صورت چشمگیری افزایش پیدا کرد که طبیعتا به فضای مسکونی بیشتری نیز احتیاج داشتند.

تنها راه حل منطقی برای رفع این نیاز نیز تبدیل شدن مناطق متروکه صنعتی به ساختمان­ های مسکونی بود. با توجه به این موضوع صاحبخانه­ های این ساختمان‌های صنعتی اولین طراحان و معمارانی بودند که سبک دکوراسیون صنعتی را ترویج دادند.

 

ویژگی های بارز سبک صنعتی

در هنگام طراحی دکوراسیون داخلی منزل خود به سبک صنعتی نسبت به ویژگی­ ها و خصوصیات زیر توجه لازم را داشته باشید تا بدین وسیله بتوانید فضایی گرم و صمیمی در مکان مورد نظر ایجاد کنید.

 1. مواد: از پارچه­ های مخمل خوابیده در کنار مبلمان دکوراسیون صنعتی استفاده نکنید و به جای آن از وسایلی استفاده کنید که شکل و ظاهر آنها یادآور فضای صنعتی قرن بیستم باشد. برای تهیه مبلمان مناسب سبک صنعتی از موادی نظیر چوب، آهن، قلع، مس، فولاد، آلومینیوم و سنگ استفاده کنید زیرا این مواد بیشترین کاربرد را در طراحی دکوراسیون داخلی صنعتی دارند.

به یاد داشته باشید تا از عناصر فلزی، کف‌های چوبی و تیرهای فولادی بدون هیچ گونه پوششی در طراحی دکوراسیون صنعتی مکان مورد نظر استفاده کنید.

 1. رنگ: در هنگام طراحی اتاق نشیمن به سبک صنعتی رنگ­های خنثی نظیر خاکستری، سیاه و سفید بهترین گزینه انتخابی هستند. با استفاده و کاربرد این رنگ­ها و اضافه کردن لایه­ هایی تیره می­توانید به فضای مورد نظر خود شخصیت، جذابیت و جنب و جوش خاصی ببخشید.
 2. اشکال هندسی: در طراحی صنعتی اشکال مورد استفاده بیشتر به صورت خطوط مربع و اشکال بلوک هستند که انسجام خاصی را در فضا و نمای کلی مکان مورد نظر ایجاد می‌کنند اما این موضوع به معنای استفاده نکردن از اشکال انتزاعی و منحنی­های ارگانیک نیست بلکه باید استفاده از آنها را به حداقل برسانید تا بدین وسیله حس صنعتی بودن را به بهترین شکل ممکن در محیط منتقل کنید.
 3. لوازم جانبی: در هنگام طراحی دکوراسیون داخلی منازل استفاده از لوازم جانبی را به حداقل ممکن برسانید. بهتر است تمامی سطوح تمیز و عاری از هرگونه لباس باشد. در هنگام انتخاب مبلمان و لوازم جانبی اتاق خواب به دنبال وسایلی با سبک صنعتی باشید که در طراحی دکوراسیون مدرن نیز مورد استفاده باشند.

آشنایی با سبک دکوراسیون صنعتی3

 

شما همچنین می­توانید برای جلوگیری از یکنواخت بودن دکوراسیون صنعتی از تابلوهای بزرگ انتزاعی بر روی دیوار، اشیاء فلزی و دیگر وسایل جذاب نیز استفاده کنید.

 

 نکات قابل توجه در مورد سبک دکوراسیون صنعتی

 

 • یک پالت رنگی خنثی انتخاب کنید

از جمله موارد مهمی که در هنگام طراحی دکوراسیون صنعتی باید به آن توجه داشته باشید این است که استفاده و کاربرد رنگ­های روشن و جسورانه فقط در مورد جزئیات کوچک اتفاق می‌افتد در حالی که رنگ­های خنثی بخش عمده‌ای از محیط را در بر می­گیرد. به طور کلی این سبک بر روی استفاده از رنگ­های خنثی متکی است تا بدین وسیله بتواند ظاهری هماهنگ، مینیمالیستی و تمیز در محیط ایجاد کند.

به عنوان مثال در یک حمام طراحی شده به سبک صنعتی از کاشی­ های آجری و سفید در کنار پنجره­ هایی با قاب فلزی سیاه رنگ استفاده می­شود.

 

 • از ترکیب چوب و فلز در کنار یکدیگر استفاده کنید

سبک صنعتی، تلفیقی از دو سبک مدرن و سنتی می­باشد که نمونه بارز در کنار هم قرار گرفتن این دو سبک متضاد استفاده از چوب و فلز در کنار یکدیگر است.

آشنایی با سبک دکوراسیون صنعتی4

 

به عنوان مثال در تصویر بالا با در کنار هم قرار دادن صندلی­ های فلزی و میز چوبی و همچنین پیش­خوان فلزی آشپزخانه ترکیبی مدرن و گیرا در محیط ایجاد کرده است.

 

 • از وسایل و ابزارهای نورپردازی مناسب استفاده کنید

در سبک صنعتی بیشتر نورپردازی­ ها توسط فلزات انجام می­گیرد که در بیشتر مواقع به صورت لامپ و آویز مورد استفاده قرار می­گیرد. آباژورها و میز­های قدیمی نیز از جمله منابع روشنایی مناسب در این سبک به شمار می ­آیند.

 

 • از کف­پوش­ های بتنی جلا داده شده استفاده کنید

انتخاب کف­پوش ­های چوبی گزینه­ مناسبی برای طراحی دکوراسیون داخلی سبک صنعتی به شمار می ­آید اما به کارگیری کف­پوش­ های جلا داده شده می­تواند علاوه بر مقرون به صرفه­ تر بودن فوق العاده منحصر به فرد باشند.

 

 • لوله­ ها و اتصلات موجود را پنهان نکنید

یکی دیگر از ویژگی­ های طراحی دکوراسیون صنعتی نمایان بودن عناصری نظیر مجاری و لوله­ ها می ­باشد که بیشتر افراد تمایل به مخفی کردن آنها دارند. به همین دلیل توصیه می­شود در صورت بازسازی انبارها و مکان­ های صنعتی آن­ها را پنهان نکنید.

آشنایی با سبک دکوراسیون صنعتی5

 

در صورت فقدان لوله و اتصلات در مکان مورد نظر نیز می­توانید همانند تصویر بالا آنها را در طراحی دکوراسیون خود جای بدهید.

 

 • از طراوت گیاهان بهره بگیرید

یکی از عناصر مورد استفاده در طراحی دکوراسیون داخلی صنعتی گیاهان هستند که می­توانند حس زندگی را در محیط جریان دهند.

امیدوارم که مطلب آشنایی با سبک دکوراسیون صنعتی مورد پسندتون بوده باشه.

اگر سوال یا نظری دارید حتما در بخش نظرات برامون بنویسید.

برای مشاهده مطالب بیشتر وارد وبلاگ هومیز شوید.

خبرنامه پیامکی

با عضویت در خبرنامه پیامکی هومیز از آخرین خبر ها و اطلاعیه های هومیز مطلع شوید.

ثبت نظر :