اصول دکوراسیون اتاق خواب

اصول دکوراسیون اتاق خواب

هر خانه از بخش‌های مختلفی ساخته شده است که همه آنها در طراحی داخلی اهمیت بسیار زیادی دارند و باید به آنها اهمیت ویژه ای داده شود، پس هیچگاه نباید مناطقی مانند پذیرایی و آشپزخانه را که بیشتر در معرض دید میهمان ها قرار دارند را مهمتر تلقی کنید، بلکه باید به اتاق خواب ها هم با وجود این که در معرض دید میهمان ها قرار ندارند اهمیت بدهید، چراکه لازم است به آسایش خود اهمیت بدهید.

اتاق خواب شما مکانی است که حداقل در طول شبانه روز ۸ ساعت را در آن سپری می کنید و باید محیطی آرام و با کاربری آسان برای استراحت های روزانه، خواب شبانه و یا حتی مطالعه باشد، پس باید به طراحی داخلی آن اهمیت زیادی داده شود، تا بتوانید اوقاتی خوش را در آن سپری کنید، یک اتاق خواب ممکن است دارای حمام و دستشویی باشد یا به تراس و حیاط خلوت راه داشته باشد، پس باید متناسب با شرایطی که دارند، طراحی داخلی متناسب با آنها انجام شود. در طراحی داخلی یک اتاق خواب چیزهای بسیار زیادی وجود دارد که باید به همه آنها اهمیت داده شود.

ما تصمیم گرفته ایم که در ادامه همه این نکاتی که باید در چیدمان یک اتاق خواب به آنها اهمیت داده شود را برایتان ذکر کنیم، تا شما بتوانید با کمک یک طراح داخلی محیطی زیبا، ارزان و با بهترین کاربری را  برای خودتان طراحی کنید، پس اگر مایل به دانستن نکات لازم برای ایجاد یک دکوراسیون داخلی مناسب اتاق خواب هستید، می توانید در ادامه همراه ما باشید.

 

برنامه ریزی برای راه های عبور

در یک اتاق خواب باید به چیزهای زیادی توجه کنید، برای مثال باید به فضاهایی که برای عبور در اتاق نیاز دارید، توجه ویژه ای شود، به گونه ای که در دو طرف تخت خواب فضای کافی برای رفت و آمد وجود داشته باشد.

تمامی وسایل باید در دسترس باشند، پس باید در انتخاب میز، آینه، تخت، کمد و …حساسیت های لازم را به خرج دهید. برای مثال نباید از میزهایی که ممکن است فضای زیادی را اشغال کنند و در عبور شما در اتاق خوابتان اختلال ایجاد کنند، استفاده کنید.

امروزه به دلیل کمبود فضا سعی شده است که اصول خاصی در طراحی داخلی اتاق خواب ها پیاده شود، از میان آن ها می توانیم به تخت های تاشو، به گونه‌ای که در درون کمد دیواری قرار بگیرند یا میز و صندلی های تاشو که آنها نیز فضای کمی را اشغال کرده و پس ازاتمام استفاده از آنها می توان ‏ آن را تا کرده تا فضای کمتری را اشغال کند، اشاره کنیم. اینگونه وسایل معمولاً وابستگی زیادی به کمد دیواری دارند، چرا که  کمد دیواری می‌تواند بسیاری از وسایل را درون خودش جا دهد، پس نحوه ساخت آن نیز بسیار با اهمیت است.

اصول دکوراسیون اتاق خواب2

 

تمرکز بر روی نما

صبح که از خواب پا می شوید یا شب که می‌خواهید به رختخواب بروید، اینکه اولین صحنه ای که در مقابل خود می بینید چه چیزی است بسیار مهم است؛ یعنی باید در قرار دادن پنجره دقت کافی وجود داشته باشد، البته این برای ساختمان هایی است که روند ساخت آنها هنوز تکمیل نشده و شما در حین ساخت قصد طراحی داخلی آن را نیز دارید و اگر ساختمان در مراحل انتهایی خود باشد، نمی‌شود کاری کرد، اما بهتر است خانه هایی را انتخاب کنید که دارای تراس و یا حیاط باشند و از اتاق خواب به آن راه داشته باشد، تا شما بتوانید اولین صحنه ای که با آن روبرو می شوید را به گونه ای تعیین کنید که چیز های خوب و مورد انتظار تان را ببینید.

بهتر است در بالکن و یا حیاط خلوت گل های زیادی را قرار دهید، تا هر روز صبح با استنشاق بوی گل های مختلفی که در آنجا قرار داده‌اید بیدار شوید.

 

حفظ حریم خصوصی

همیشه باید حواستان به حفظ حریم خصوصیتان باشد، یعنی باید درب اتاق خواب در جایی قرار بگیرد، که  اگر گاهی مجبور شدید درب را باز بگذارید افرادی که در قسمت های مختلف خانه قرار دارند به داخل اتاق خواب دید کاملی نداشته باشند، یعنی باید درب اتاق به جاهایی باز شود که معمولاً دید زیادی ندارد، چراکه حفظ حریم خصوصی یکی از مهمترین نکات در یک اتاق خواب است که باید به آن توجه ویژه شود.

اگر امکانش وجود دارد بهتر است که پنجره اتاق به سمت حیاط خلوت باشد که کسی در آن رفت و آمد نداشته باشد، چرا که اگر پنجره به سمت خیابان باز شود در صورت عدم نصب پرده، بسیاری از افراد می توانند به اتاق شما دید داشته باشند و این موضوع می‌تواند در حفظ حریم خصوصی شما تاثیر منفی بگذارد.

 

ارتباط با فضای بیرون

همانطور که گفتیم در اتاق خوابتان باید ارتباطتان را با فضای بیرون حفظ کنید، یعنی بهتر است اتاق خواب در جایی ساخته شود که بتوان از پنجره هایی که رو به محیط باز می شوند و یا حداقل به سمت حیاط خلوت و یا تراس دید دارند، استفاده کرد، پس باید در انتخاب اتاق خواب نیز دقت کنید.

اصول دکوراسیون اتاق خواب3

توجه به چیدمان مبلمان

همیشه باید در چیدمان مبلمان اتاق خوابتان دقت کافی داشته باشید تا هیچ یک از وسایل راه عبور شما و همچنین استفاده از وسیله های دیگر را نیز با مشکل روبرو نکند، بنابراین باید دقت زیادی در خرید و همچنین چیدن آنها داشته باشید، البته استفاده از رنگ هایی که باید استفاده کنید نیز بسیار مهم است.

بهتر است حتماً رنگ هایی را انتخاب کنید که واقعاً به آنها علاقه دارید و تا مدت ها از آنها دلزده نمی شوید، چرا که بسیاری از افراد هستند که خیلی زود از خرید کالایی پشیمان می شوند و ناچارند یا آن را تحمل کنند و یا هزینه بیشتری را صرف خرید وسایل جدید کنند.

 

نور و تهویه

بسیاری از افراد در اتاق خواب هایشان مشغول مطالعه و یا کار نیز می شوند، بنابراین حتماً باید نور کافی نیز به اتاق بتابد و اگر میزان نور طبیعی ورودی کم است، بهتر است که از چشمه های نور مصنوعی مناسب استفاده کنید، چرا که میزان نور ورودی در فعالیت های روزانه ای که قرار است در اتاقتان انجام دهید مهم است، البته اگر میزان نور طبیعی ورودی به اتاق را تحت کنترل داشته باشید، می تواند تاثیر بسیار بهتری بگذارد، زیرا هنگامی که پرتوهای خورشید در صبح زود وارد اتاق شما می شوند، خود به خود در شما سحرخیزی و شادابی ایجاد می کند، پس بهتر است به آن توجه ویژه ای داشته باشید.

اصول دکوراسیون اتاق خواب4

 

صرف زمان

ممکن است برخی افراد تصور کنند لازم نیست زمان زیادی را برای طراحی داخلی یک اتاق خواب صرف کنند و معتقدند که بهتر است هرچه زودتر این کار را به پایان برسانند، اما این گونه نیست، شما باید بتوانید وقت کافی را برای طراحی یک دکوراسیون خوب برای اتاق خوابتان صرف کنید.

یک دکوراسیون خوب باید دو شرط را به طور همزمان داشته باشد، یکی اینکه حتماً باید کاربری بسیار خوبی داشته باشد تا شما به راحتی به تمام چیزهایی که می‌خواهید دسترسی داشته باشید، دو این که باید قیمت مناسبی داشته باشد، در واقع باید به صرفه ترین دکوراسیون را بتوانید برای خودتان تهیه کنید.

علاوه بر نور، شما باید به تهویه نیز اهمیت ویژه بدهید، چراکه قرار دادن کولر، پنجره و هواکش اهمیت زیادی دارد و می تواند در جهت تعدیل هوا تاثیر بگذارد و محیطی مطبوع را برای شما ایجاد کند.

امیدوارم که مطلب اصول دکوراسیون اتاق خواب مورد پسندتون بوده باشه.

اگر سوال یا نظری دارید حتما در بخش نظرات برامون بنویسید.

برای مشاهده مطالب بیشتر وارد وبلاگ هومیز شوید.

خبرنامه پیامکی

با عضویت در خبرنامه پیامکی هومیز از آخرین خبر ها و اطلاعیه های هومیز مطلع شوید.

ثبت نظر :