اصول دکوراسیون سالن پذیرایی

اصول دکوراسیون پذیرایی1

هنگامی که طراحی داخلی یک خانه را شروع می کنید، حتما باید به تمامی نقاط خانه اهمیت بدهید؛ یعنی باید حواستان به نحوه ساخت و چیدمان اتاق خواب ها، سالن پذیرایی، سرویس بهداشتی، آشپزخانه، تراس و… باشد.

یکی از مهمترین قسمت های هر خانه‌ای سالن پذیرایی است، چرا که در این قسمت از میهمان ها پذیرایی می شود و همچنین اعضای خانواده معمولاً در این قسمت دور یکدیگر جمع می شوند، پس باید به طراحی آن اهمیت ویژه ای داده شود و سلیقه بیشتر افراد خانواده در آن دخیل باشد، برای مثال تنها نباید سلیقه مادر خانواده در نحوه چیدمان منزل مهم باشد، پس به همین دلیل بهتر است به سلایق همه افراد خانواده در این حوزه اهمیت داده شود، اگر یکی از افراد خانواده از آبی خوشش نمی آید، بهتر است از این رنگ در قسمت پذیرایی استفاده نکنید، تا به سلیقه همه افراد خانواده اهمیت داده شود و همچنین محیطی صمیمی برای جمع شدن کلیه افراد خانواده مهیا شده باشد. به دلیل اینکه طراحی داخلی پذیرایی بسیار مهم است ما تصمیم گرفته ایم که در ادامه این مقاله نکات لازم برای داشتن یک دکوراسیون پذیرایی خوب را در اختیارتان بگذاریم تا شما نیز بتوانید با بهره گیری از این اصول خانه خود را به بهترین وجه ممکن دیزاین کنید، پس اگر شما هم تمایل به استفاده از ایده های ما در طراحی داخلی پذیرایی خود دارید، بهتراست در ادامه ما را دنبال کنید.

 

۱)زندگی خود را بشناسید

برای اینکه بتوانید یک اتاق پذیرایی خوب را طراحی کنید، باید ابتدا شناخت کافی از شیوه زندگی خود به دست آورید، منظور این است که شما بهتر از هرکسی می دانید که قرار است چه فعالیت هایی در اتاق پذیراییتان انجام شود، برای مثال اگر شما اهل میهمانی‌های زیاد هستید، پس باید از رنگهای خاصی استفاده کنید و همچنین اگر تعداد میهمان هایتان زیاد است باید متناسب با تعداد آن ها به فکر تهیه مبلمان باشید، یا اگر افراد کم رفت و آمدی هستید و همچنین اگر تعداد افراد خانواده تان کم است، بهتر است فضا را را بازتر بچینید و از لوازم تزئینی بیشتری استفاده کنید، برای مثال می توانید قسمتی از پذیرایی را که جذب آفتاب خوبی دارند، برای ساخت یک گلخانه کوچک استفاده کنید.

همه این ها یعنی شما نیازمند شناخت بسیار خوب از شیوه و سبک زندگی خود هستید، پس قبل از اینکه شروع به طراحی دکوراسیون سالن پذیرایی خود کنید باید حتماً شناخت کافی را پیدا کرده باشید.

اصول دکوراسیون پذیرایی2

 

۲)روی مبل سرمایه گذاری کنید

یکی از المان های بسیار مهم در دکوراسیون داخلی خرید مبلمان است. شما حتماً باید برای خرید مبلمان وقت کافی را در نظر بگیرید و سرسری از آن نگذرید، چراکه بخش بسیار مهمی از هر خانه ای را معمولاً مبلمان آن تشکیل می دهد، پس باید اهمیت بسیار زیادی به آن بدهید.

در خرید مبلمان دو موضوع  اهمیت بسیار زیادی دارد، یکی راحتی و دیگری زیبایی. هنگامی که می خواهید یک مبلمان خوب خریداری کنید، ابتدا باید به زیبایی آن دقت کنید.

در مورد زیبایی موضوع رنگ اهمیت بسیاری دارد، چراکه برای مثال اگر شما از رنگی مانند سفید استفاده کنید ممکن است توسط بچه ها کثیف شود و به دلیل جنس نامناسب پارچه پاک نشود؛ بنابراین با توجه به سبک زندگیتان باید از رنگ های تیره یا روشن استفاده کنید.

سعی کنید مبل هایی با پارچه های مرغوب خریداری کنید، چرا که شما باید چندین سال از آنها استفاده کنید، بنابراین باید جنس آن به گونه ای انتخاب شود که مقاومت خوبی داشته باشد و همچنین در صورت کثیف شدن به راحتی بتوان آن را پاک کرد.

حال اگر بخواهیم از بحث زیبایی شناختی مبلمان خارج شویم، باید به راحتی آن بپردازیم، چرا که شما ممکن است در یک میهمانی طولانی مجبور شوید بر روی آنها بنشینید و یا به دلیل علاقمندی به فیلم خاصی ساعت ها باید آن ها را تحمل کنید و همین باعث می شود که اگر مبل راحتی نباشد شما با مشکل روبرو شوید، پس بهتر است در طی مراحل خریدتان حتما به راحتی نیز اهمیت بدهید و در فروشگاه این تست را انجام دهید، تا مطمئن شوید که مبل مدنظرتان راحتی مورد نیاز را دارد.

اصول دکوراسیون پذیرایی3

 

۳)نورپردازی کنید

میزان نور ورودی به سالن پذیرایی اهمیت بسیار زیادی دارد؛ چرا که میزان و نوع نوری که یک سالن پذیرایی را احاطه می‌کند، معمولاً باعث بزرگتر یا کوچکتر یا شاد و دل مرده نشان دادن فضا می شود، پس همواره باید به آن اهمیت زیادی داده شود.

هر خانه را از نظر نور می شود از دو جهت بررسی کرد، یکی میزان نور ورودی که توسط خورشید می تابد و دومی لوسترها و چراغ هایی که خودتان در سقف سالن پذیرایی نصب می کنید. باید حواستان باشد که از لوستر هایی استفاده کنید که در تناسب خوبی با سایر اجزای دکوراسیون شما باشد.

 

۴)اتاق را با فرش سامان دهید

به هیچ وجه استفاده از فرش را دست کم نگیرید. یکی از مهم‌ترین چیزهایی که حتماً باید از آن در سالن پذیرایی منزل خود استفاده کنید، فرش می باشد. ممکن است برخی افراد به دلیل گرایش به مدرن شدن زندگی ها ترجیح بدهند که استفاده از فرش را نادیده بگیرند؛ به همین علت لازم دانستیم که در این مقاله اهمیت فرش را حتماً ذکر کنیم.

هنگامی که شما یک فرش مناسب را در خانه پهن می کنید، می‌توانید بخش‌های مختلف خانه را تقسیم بندی کرده و همچنین گرما و لطافت خاصی را به پذیراییتان ببخشید.

مهمترین کاری که باید بکنید این است که در انتخاب نوع فرش دقت زیادی به عمل آورید، یعنی فرشتان باید به گونه‌ای باشد که هنگامی که بر روی آن قدم می زنید کاملاً آن را حس کنید و احساس رضایت را در عمق وجودتان لمس کنید، چراکه یکی از مهمترین انتخابات در وسایل لازم برای دکوراسیون داخلی منزل فرش است که زیبایی بسیاری به خانه می بخشد.

اصول دکوراسیون پذیرایی4

 

۵) به بافت اهمیت دهید

مسلما در خرید وسایل لازم برای دکوراسیون داخلی منزل شما به چیزهای مختلفی نیاز دارید که از جمله آنها می‌توان به پرده، مبل، فرش، کوسن و غیره اشاره کرد. تمامی چیزهایی که از آن ها نام بردیم از جنس پارچه هستند و باید در خرید آنها دقت زیادی شود.

یکی از نکاتی که در خرید چیزهای پارچه‌ای باید به آن توجه ویژه شود این است که باید به بافت آنها اهمیت دهید، یعنی پارچه را از جنس هایی انتخاب کنید که قابل لمس هستند، مانند مخمل. بگذارید هنگامی که دستتان با هر یک از این پارچه ها برخورد می کند کاملاً حس لمس یک شی خاص به آن القا شود، این موضوع شاید در ابتدا آنچنان مهم جلوه نکند، اما هنگامی که در بطن زندگیتان از آنها استفاده می کنید، کاملا متوجه تفاوت با سایر چیزها خواهید شد، نکته بعدی انتخاب رنگ است، یکی از چیزهایی که باید همواره به آن توجه داشته باشید، حفظ هارمونی است که باید در دکوراسیون پذیراییتان حفظ شود.

ممکن است شما از سبک های خاصی برای ایجاد یک دکوراسیون خوب و قابل قبول در پذیراییتان استفاده کنید، اما باید حواستان به این موضوع باشد که از هر نوع سبکی هم که استفاده کنید، باید به تناسب رنگ ها و اشکال توجه کنید، چرا که تنها تناسب رنگ ها است که می تواند یک محیط دل انگیز را برای شما ایجاد کند، پس همواره در جهت ایجاد و حفظ آن بکوشید و اطلاعات خوبی را در ارتباط با طراحی داخلی کسب کنید، اما بهتر است از مشورت طراحان داخلی زبده استفاده کنید.

امیدوارم که مطلب اصول دکوراسیون سالن پذیرایی مورد پسندتون بوده باشه.

اگر سوال یا نظری دارید حتما در بخش نظرات برامون بنویسید.

برای مشاهده مطالب بیشتر وارد وبلاگ هومیز شوید.

خبرنامه پیامکی

با عضویت در خبرنامه پیامکی هومیز از آخرین خبر ها و اطلاعیه های هومیز مطلع شوید.

ثبت نظر :