اصول دکوراسیون حمام1

حمام یکی از مهمترین قسمت های هر خانه ای است که هر شخص در طول هفته چندین بار از آن استفاده می‌کند، بنابراین باید به آن اهمیت بسیار زیادی داده شود؛ چراکه اشخاص مختلف از این مکان استفاده می کنند، بنابراین باید به گونه‌ای طراحی شود که بتواند نیازهای همه افراد را برطرف کند.

در گذشته حمام ها به صورت عمومی بودند و افراد زیادی از آن ها استفاده می کردند و شکل و ساختار آنها متفاوت بود، اما امروز نحوه حمام کردن افراد تا حدودی تغییر پیدا کرده و افراد تمایل دارند که مدت زمان کمتری را در حمام سپری کنند، بنابراین ساختار آن ها به شکلی شده است که با معضل کمبود زمان زندگی های امروزی سازگاری داشته باشد و افراد بتوانند به راحتی در آن امورات خود را بگذرانند.

از المان های حمام های امروزی می توان به دوش و وان اشاره کرد. در واقع مهم ترین المان ها در حمام های امروزی همین دو مورد است، البته نکات ظریف و بسیاری وجود دارد که باید در رابطه با آن اطلاعات بیشتری داشته باشید، به همین علت ما تصمیم گرفتیم که در ادامه این مقاله در این رابطه  صحبت کنیم تا شما اطلاعات بیشتری کسب کنید، پس اگر مایل به دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، در ادامه با ما همراه باشید.

درب حمام

حمام های امروزی گاها از درب های شیشه ای مات استفاده می کنند که از نظر فرهنگ ایرانی و اصل حریم خصوصی  نمی‌تواند گزینه  خوبی باشد، بنابراین این درب ها در ایران کاربرد گسترده‌ای ندارند و بیشتر درب هایی که در خانه های ایرانی برای حمام استفاده می‌شوند چوبی هستند و همین باعث می شود که در داخل حمام هیچ چیز مشخص نباشد و این خود موضوع بسیار مهمی است و به همین علت  اکثر افراد از آن استقبال می کنند.

 

سطح سقف

در سطح سقف حمام معمولا دوش و چراغ نصب می‌شود که البته باید از چراغ های مخصوصی استفاده شود که دارای محافظ باشند و در اثر برخورد آب مشکل الکتریکی به وجود نیاورند. بنابراین یک طراح داخلی باید دقت کافی را در این زمینه به عمل بیاورد تا بتواند یک اتفاق خوب را رقم بزند و مشکلی از بابت مسائل الکتریکی در آینده به وجود نیاورد.

اصول دکوراسیون حمام2

فضای آزاد

در هر حمام باید فضای آزاد وجود داشته باشد، منظور از فضای آزاد این است که شخص به راحتی بتواند در آن راه برود، زیرا ممکن است گاهی چند نفر مجبور شوند با یکدیگر به حمام بروند. فرض کنید که شما دارای دو فرزند هستید و باید آنها را استحمام کنید، بنابراین محل عبور و مرور آن ها بسیار اهمیت دارد، پس فضای حمام باید به گونه ای باشد که به راحتی بتوان از آن عبور کرد و مشکلی از این بابت به وجود نیاید، حتی وجود فضای آزاد بیشتر می تواند برای زوج های جوان یا افراد کهنسال نیز بسیار مناسب باشد، چرا که راحت تر می توانند از حمام استفاده کنند.

 

ارتفاع سینک

معمولاً در حمام ها سینک های مناسبی برای صورت شویی نیز وجود دارد و ارتفاع آن بسیار مهم است، چراکه در هر خانواده‌ای معمولاً افراد بلند قد، کوتاه قد، خردسال، کودک و… وجود دارد بنابراین باید ارتفاع سینک در حدی باشد که همه افراد بتوانند از آن استفاده کنند، البته ممکن است در برخی خانه ها برای خردسالان از چهار پایه هایی استفاده شود که در هنگام استفاده از سینک از آن استفاده کنند، اما یک بدی وجود دارد و آن این است که ممکن است سلامت فرزندان به خطر بیفتد، چراکه گاهی کف زمین لیز است و ممکن است چهارپایه بلغزد و فرزند شما به زمین خورده و دچار جراحت شود، بهتر است از همان ابتدا ارتفاع سینک را مناسب اکثر افراد خانواده انتخاب کنید تا مشکلی در این زمینه به وجود نیاید.

 

گوشه های کانتر

معمولاً در هر حمام تعدادی کانتر وجود دارد که برای قرار دادن وسایل مختلف استفاده می شود. یکی از معضلات آن‌ها این است که لبه های تیزی دارند و ممکن است به بعضی از افراد به خصوص کودکان  آسیب برسانند، بنابراین حتماً باید به آن ها توجه زیادی کرد و چاره ای برای از بین بردن لبه های آنها اندیشید، بهترین کاری که می شود انجام داد، این است که از همان ابتدا از کانترهایی با لبه های گرد استفاده کنید تا جلوی آسیب های احتمالی که ممکن است به سایر افراد خانواده تان وارد شود را بگیرید.

 

اندازه دوش

یکی از مهمترین چیزهایی که در هر حمامی وجود دارد دوش است که باید مناسب باشد. دوش های مختلفی در بازار موجود هستند که مرسوم ترین آنها دوش های گرد و مربع شکل هستند.

یک دوش اگر اندازه مناسبی داشته باشد می تواند حمام خوبی را برای شما رقم بزند، پس باید اندازه مناسبی را داشته باشد.

می‌توانید از همان ابتدا میزان خروجی آب آن را تست کنید تا متوجه شوید که در صورت قرار گرفتن در زیر آن چه مقدار از بدن شما را پوشش خواهد داد، چرا که برخی دوش ها می توانند به خوبی کل بدن شخصی که در زیر آن قرار می گیرد را پوشش دهند، بنابراین حمام لذت بخشی را برای فرد به وجود می‌آورد.

اصول دکوراسیون حمام3

کنترل های وان و دوش

در دسترس بودن، این نکته کلیدی برای استفاده از هر وسیله ای است؛ در واقع هنگامی که شما می خواهید از وسیله ای استفاده کنید، باید کاربری آسانی داشته باشد، برای مثال هنگامی که در حمام خود دراز کشیده اید، باید دسترسی خوبی به کنترل کننده های دوش داشته باشید، شما باید  بتوانید آب را کم  و زیاد و یا سرد و گرم کنید، پس هنگام نصب شیرآلات کنترل کننده باید حواستان به کاربری آسان آن ها در موقعیت های مختلف باشد.

 

صندلی دوش

صندلی دوش از مواردی است که در هر خانه مورد نیاز است، زیرا افراد سالخورده و یا کسانی که مشکل فیزیکی پیدا کرده اند، نمی توانند برای مدتی در زیر دوش سرپا بایستند و باید صندلی مناسبی وجود داشته باشد تا فرد بتواند دوش خود را تمام کند. از انواع صندلی هایی که در زیر دوش استفاده می شود، می توان به صندلی های تاشویی که بر روی دیوار نصب می شوند اشاره کرد، زیرا فضای کوچکی را اشغال می کند و مشکلی را برای سایر افراد به وجود نمی آورد.

 

محوطه دور دوش

همانطور که گفتیم دوش مهمترین قسمت حمام است و باید به آن اهمیت زیادی داده شود، یک نکته این است که باید استفاده از آن بسیار آسان باشد و همچنین مشکلی برای شما ایجاد نکند، از جمله مشکلاتی که بسیاری از افراد با آن درگیر هستند، این است که باید محوطه اطراف دوش بزرگ باشد و فضای آزاد مناسبی را در اختیار فرد بگذارد، زیرا در غیر این صورت افراد باردار یا سالخورده، با مشکل روبرو می شوند، پس از همان ابتدا باید محوطه دور دوش به اندازه لازم باشد تا مشکلی به وجود نیاید.

 

میله کمکی

هنگامی که شخصی در وان قرار می گیرد باید بتواند به راحتی از آن خارج شود زیرا عمق وان و فشار آب مانع  این کار می شود برای حل این مشکل می توان یک میله کمکی در کنار آن قرار داد تا افراد بتوانند به راحتی با با کمک آن میله از وان خارج شوند.

مقاومت و دسترسی راحت به میله کمکی بسیار مهم است و باید به گونه ای باشد که همه بتوانند از آن استفاده کنند.

اصول دکوراسیون حمام4

وان

در بسیاری از حمام های امروزی وان وجود دارد و این در حالی است که همیشه دوش کاربرد بسیار بیشتری نسبت به آن داشته است، چرا که سرعت استحمام با دوش بسیار بالاتر است و زندگی های امروزی بیشتر پذیرای صرفه جویی در وقت است، پس وان کاربرد کمتری نسبت به دوش دارد، با این حال باید درخرید و نصب آن دقت کافی انجام شود، برای مثال باید طول آن مناسب با قد همه افراد خانواده باشد و مشکلی برای کسی وجود نیاید، بهتر است برای ورود به وان پله ای در نظر گرفته شود تا کودکان بتوانند به راحتی از آن استفاده کنند.

اصول دکوراسیون حمام5

 

 

امیدوارم که مطلب اصول دکوراسیون حمام مورد پسندتون بوده باشه.

اگر سوال یا نظری دارید حتما در بخش نظرات برامون بنویسید.

برای مشاهده مطالب بیشتر وارد وبلاگ هومیز شوید.

 

پاسخ دهید

ممکن است از این برچسب ها و ویژگی های HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>