اصول طراحی اتاق کار

اصول طراحی اتاق کار4

هر انسانی در زندگی مراحل متفاوتی را پشت سر می گذراد که این مراحل از کودکی شروع شده و تا بزرگسالی و کهنسالی ادامه می یابد، یکی از مهمترین قسمت های زندگی بازه زمانی است که فرد باید علاوه بر گذران زندگی شخصی منبع درآمدی را برای خودش پیش بینی کند و از آن کسب درآمد کند تا بتواند زندگی خوبی را برای خود و خانواده‌اش ایجاد کند.

هنگامی که صحبت از کار می شود بحث محیط کاری هم به میان می آید. مشاغل مختلف محیط های کاری متفاوتی دارند، برای مثال محیط کاری یک راننده تاکسی با یک پزشک یا یک کارمند اداری کاملاً متفاوت است و هر یک از آنها در محیط های خاص خود فعالیت می کنند.

برخی مشاغل محیط کاری قابل کنترلی ندارند، یعنی فرد نمی تواند خودش تصمیم بگیرد که در چه محیطی مشغول به کار شود، اما در برخی دیگر از محیط های کاری شخص می تواند به هر شکلی که صلاح می داند محیط کاری خود را دیزاین کند تا به بیشترین میزان بازدهی شغل خود برسد؛ چرا که هیچ چیز به اندازه محیط کاری مناسب نمی‌تواند در میزان بازدهی اشخاص تاثیر مثبت بگذارد، پس بهتر است اگر کارفرما هستید و یا قصد ایجاد یک دفتر کار خوب برای خودتان را دارید در ادامه همراه ما باشید تا نکات مهمی را در رابطه با طراحی داخلی یک اتاق کار مناسب بیاموزید.

 

خلاقیت و نوآوری

یکی از نکاتی که در طراحی داخلی اتاق کار بسیار اهمیت دارد خلاقیت و نوآوری است، اما موضوع قابل بحث این است که منظور از خلاقیت و نوآوری در ایجاد یک اتاق کار چیست؟

طراحی یک اتاق کار به دو دسته تقسیم می شود، یک مورد توسط کارفرما ایجاد می‌شود تا با استخدام کارمند های مختلف بتواند شغل خاصی را به صورت هدفمند پیش ببرد، اما نوع دیگر آن مربوط به اتاق کار شخصی است، یعنی خود شخص تصمیم می گیرد که دقیقاً باید چه کار کند تا اتاق کاری مطابق با سلیقه شخصی خودش را به وجود بیاورد، در نهایت هر دو نوع اتاق کار باید سرشار از نوآوری باشند تا افراد بتوانند با احساس بهتری کار کنند.

یکی از المان های نوآوری و خلاقیت می تواند استفاده از به روز ترین دکوراسیون ها باشد، چراکه هنگامی که درباره وسایل به روز صحبت می شود، قطعاً در این میان پای خلاقیت نیز به میان می آید که می تواند مسئله خلاقیت را در دکوراسیون شما حل کند.

 

ارتباط و تمرکز

هنگامی که در حال طراحی اتاق کار هستید باید به این موضوع توجه کافی داشته باشید که شما قرار است در این اتاق کار کنید، بنابراین باید بتوانید با سایر همکاران خود ارتباط خوب و موثری را ایجاد کنید، پس باید در انتخاب و نحوه قرار گیری میز ها، شیشه ها، پنجره ها، درب ها و… دقت کافی داشته باشید.

ارتباط باید به گونه‌ای باشد که علاوه بر اینکه باعث ایجاد رابطه ای خوب و صمیمی میان همکاران می شود، تمرکز آنها را مختل نکند؛ چرا که گاهی پیش می آید که افراد دچار ارتباطات بسیار گسترده‌ای با یکدیگر می‌شوند و این ارتباط می تواند در کیفیت کاری آن ها و همچنین تمرکز و بازدهیشان تاثیر بگذارد، پس نگه داشتن ارتباط در میانه به گونه‌ای که تمرکز افراد را به هم نزند بسیار اهمیت دارد که باید در آن دقت کافی شود، اما ارتباط دیگری که باید به آن اشاره کنیم، ارتباط اشخاص با وسیله هاست.

برخی وسیله ها و مکان ها هستند که در یک شرکت باید در دسترس همگان قرار بگیرند و بنابراین باید در قرارگیری آنها دقت بسیاری به عمل آورد، برای مثال در برخی از دفاتر کار پرینتر باید در دسترس تعدادی از افراد قرار بگیرد، بنابراین باید انتخاب مکانی که قرار است در آن قرار بگیرد به‌گونه‌ای باشد که علاوه بر اینکه افراد استفاده کننده به مشکل بر نخورند، برای سایر افراد که در نزدیکی آن دستگاه قرار دارند نیز مشکلی به وجود نیاید و همگی بتوانند در آسایش کامل از وسیله دلخواه استفاده کنند.

اصول طراحی اتاق کار2

 

اختیار

اختیار یکی از نعمت های خداوند است که تنها به انسان داده شده است و هیچ گاه نباید آن را محدود کرد؛ چرا که انسان به صورت ذاتی دارای این موهبت است و حتماً باید به آن بها داده شود.

منظور ما از بها دادن به قدرت اختیار در زمینه ایجاد دفتر کار مناسب این است که همانطور که در ابتدا گفتیم هر دفتر کار ممکن است توسط خود شخص و یا کارفرما ایجاد شود و در هر دو مورد باید شخصی که قرار است در آن منطقه کار کند، خودش مطابق با سلیقه شخصی دفتر کارش را طراحی کند، یعنی باید یک سری جزئیات را برعهده شخصی که قرار است در آن منطقه کار کند قرار داد، برای مثال ممکن است شخصی بخواهد گل خاصی را بر روی میزش قرار دهد، از نوشت افزار ویژه‌ای استفاده کند و هزاران چیز دیگری که می‌تواند در به وجود آمدن یک اتاق کار مناسب تاثیر بسزایی داشته باشد.

اگر شما کارفرما هستید باید به کارکنانتان این اجازه را بدهید که بتوانند تغییراتی هر چند جزئی در دکوراسیون محل کار خود به وجود آورند و اگر اتاق کار مناسب خود را طراحی می کنید باید حواستان باشد که شما نیاز به تنوع دارید و باید از قوه اختیار خود استفاده کرده و هر از گاهی تغییراتی را در دفتر کار خود ایجاد کنید.

 

پرورش نشاط

در هر محیط کاری باید شادابی و نشاط لازم وجود داشته باشد تا افراد بتوانند در مدت زمانی که برای استراحت سپری می کنند، انرژی گرفته و دوباره به محیط کاری باز گردند، پس در طراحی اتاق کار باید حتماً به این مورد توجه شود که کارکنان نیازمند داشتن محیطی برای شادابی و نشاط هستند، پس باید علاوه بر این که در طراحی دفتر کار دقت شود، بهتر است محیط جداگانه ای برای گذراندن زمان استراحت و نهار تعبیه شود تا افراد برای مدت کمی در آنجا ریکاوری کرده و دوباره بر سر کار خود باز گردند.

البته اگر بخواهید ایجاد محیط جداگانه برای داشتن نشاط و شادابی مضاعف را نادیده بگیرید، باید به رنگ ها و طرح هایی که در دفتر کار استفاده می شود نیز دقت کنید، برای مثال بهتر است از رنگ های روشن و امیدبخش استفاده کنید تا باعث از بین بردن رخوت و بی حوصلگی کارکنان شود، شاید در ابتدا این موضوع بدون اهمیت جلوه کند اما حقیقت این است که رنگ‌ها می‌توانند در روحیه بخشی به انسان بسیار کمک کننده باشند، پس تاثیر جادویی آنها را نباید نادیده بگیرید و بهتر است با کارشناسان طراحی داخلی در این رابطه مشورت کرده و اطلاعات مورد نیاز را را کسب کنید.

اصول طراحی اتاق کار3

 

مبلمان دفتر کار

در هر دفتر کاری معمولاً دو نوع صندلی به کار می رود، یکی برای شخصی که در آن محیط کار می کند و یکی برای افرادی که به آن دفتر مراجعه می کنند. در کیفیت هر دو نوع مبلمان باید توجه شود، چرا که شما در آن محیط کار می کنید و حداقل روزی ۸ ساعت باید بر روی یک صندلی بنشینید، پس بهتر است صندلی ای انتخاب کنید که بتوانید به راحتی ساعت ها بر روی آن نشسته و اذیت نشوید، این موضوع بسیار با اهمیت است که هنگام خرید صندلی بهتر است حتما آن را چک کنید تا مطمئن شوید که از کیفیت آن راضی هستید.

باید به صندلی هایی که قرار است برای مهمان هایتان خریداری کنید نیز توجه کافی داشته باشید، این نوع صندلی ها علاوه بر اینکه باید راحتی داشته باشند، باید از جنس مرغوبی باشند تا در اثر گذر زمان دچار پوسیدگی و یا پارگی نشوند و به راحتی قابل پاک کردن باشند.

امیدوارم که مطلب اصول طراحی اتاق کار مورد پسندتون بوده باشه.

اگر سوال یا نظری دارید حتما در بخش نظرات برامون بنویسید.

برای مشاهده مطالب بیشتر وارد وبلاگ هومیز شوید.

خبرنامه پیامکی

با عضویت در خبرنامه پیامکی هومیز از آخرین خبر ها و اطلاعیه های هومیز مطلع شوید.

ثبت نظر :