اصول دکوراسیون سرویس بهداشتی

اصول دکوراسیون سرویس بهداشتی

یکی از مهمترین قسمت های هر خانه سرویس بهداشتی است و همان قدر که آشپزخانه اهمیت دارد باید به سرویس بهداشتی نیز اهمیت داد زیرا افراد زیادی از آن استفاده می کنند و باید به دکوراسیون آن اهمیت ویژه ای داده شود تا به بهترین و راحت ترین شکل ممکن ایجاد شود. شاید در نگاه اول سرویس بهداشتی آنقدر که بقیه جاهای یک خانه اهمیت دارد مهم به نظر نرسد، اما بهتر است از این بعد نگاه کنیم که یکی از نیازهای اساسی هر شخصی استفاده از سرویس بهداشتی است و باید به آن توجه شود.

هر سرویس بهداشتی از دو بخش اصلی توالت و حمام تشکیل شده است که هر کدام به نوبه خود در زندگی اهمیت دارند و باید مطابق با اصول طراحی داخلی سرویس بهداشتی ساخته شوند پس برای آشنایی بیشتر با اصول طراحی داخلی سرویس بهداشتی بهتر است در ادامه همراه ما بوده و اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید.

 

توالت

همان طور که گفتیم هر سرویس بهداشتی از توالت و حمام تشکیل شده است و باید به یک میزان به هر دوی آنها اهمیت داده شود. در خانه های ایرانی معمولا از ۲ نوع توالت فرنگی و ایرانی استفاده می‌شود که به دلیل عاداتی که از گذشته تاکنون وجود دارد بهتر است از هر دوی آنها در هر خانه استفاده شود تا هیچ یک از اعضای خانواده و یا میهمان ها دچار مشکل نشوند، چرا که برخی از افراد در استفاده از یکی از انواع دستشویی ها مشکل دارند، پس بهتر است برای کسب رضایت آنها از هر دو نوع مرسوم در سرویس بهداشتی خود استفاده کنید.

 

صورت شویی

صورت شویی یکی از چیز های ضروری در هر سرویس بهداشتی است که باید نکات خاصی را در رابطه با آن بدانید، مهمترین نکته ای که باید به آن اشاره کرد این است که ارتفاع صورت شویی حتماً باید متناسب با قد همه افراد خانواده باشد، یعنی باید به قد کوچکترین فرد خانواده نیز اهمیت داده شود تا مشکلی برای آنها پیش نیاید.

برخی افراد صورت شویی با ارتفاع متوسط را در نظر می‌گیرند و برای بچه ها چهارپایه هایی را تهیه می‌کنند تا به کمک آن بتوانند دست های خود را بشویند، البته این کار ممکن است که باعث آسیب رسیدن به آنها شود، چرا که گاهی زمین لیز است و ممکن است با بالا رفتن روی چهارپایه آن‌ها به زمین خورده و دچار آسیب شوند، پس بهتر است که از همان ابتدا صورت شویی مناسب با قد افراد عادی خانواده را انتخاب کنید تا همه بتوانند از آن به خوبی استفاده کنند.

اصول دکوراسیون سرویس بهداشتی2

 

حمام

عضو دیگر هر سرویس بهداشتی حمام است، که خود از دو بخش اصلی دوش و وان تشکیل شده است و باید به هر یک از این دو مورد توجه کافی شود تا حمامی مناسب شما به وجود بیاید. مواردی که در حمام باید به آن توجه شود، یکی ابعاد دوش است، امروزه دوش ها معمولاً به صورت دایره و یا مربعی به کار می روند و حتماً باید قبل از اینکه اقدام به خرید کنید، مساحتی که دوش مدنظرتان پوشش می‌دهد، را بررسی کنید تا متوجه شوید که دوش مناسبی است یا خیر.

مورد بعدی که باید به آن توجه کنید ارتفاع وان است، معمولا برای وارد شدن به وان چندین پله قرار داده می شود تا افراد ناتوان تر نیز بتوانند به راحتی وارد آن شوند. طول یک وان نیز به نوبه خود اهمیت دارد و باید متناسب با قد اکثر افراد خانواده در نظر گرفته شود تا مشکلی برای کسی به وجود نیاید.

 

مرز حمام و توالت

برخی از سرویس های بهداشتی حمام و توالت را در خود دارند و به همین علت باید بین این دو تفکیک وجود داشته باشد تا افراد مختلف بتوانند حتی به صورت همزمان از حمام، دستشویی و صورت شویی استفاده کنند، به همین علت بسیاری از طراحان داخلی سعی کرده‌اند با قرار دادن دیوار و درب در میان این سه، مرز های مشخصی را برای آنها ایجاد کرده تا افراد بتوانند به صورت همزمان از آنها استفاده کنند.

هنگامی که مرز قسمت های مختلف در سرویس بهداشتی تعیین شد، باید به نحوه قرارگیری آنها نیز توجه کافی شود، شما باید بتوانید حمام و توالت را به گونه ای قرار دهید که اگر سهواً درب آنجا باز شد کسی نتواند چیز زیادی را ببیند؛ همچنین بهتر است سرویس بهداشتی در قسمتی از خانه باشد که عبور و مرور در آنجا راحت و بی دردسر باشد و افراد بتوانند به خوبی از آن استفاده کرده و حتی مهمان ها نیز مشکلی برای استفاده از سرویس بهداشتی منزل شما نداشته باشند و اگر همه این موارد رعایت شده باشد، نتیجه می گیریم که شما در این مورد بسیار حرفه‌ای عمل کرده اید.

اصول دکوراسیون سرویس بهداشتی3

 

نور

اگر اطلاعات خوبی در رابطه با زندگی های گذشته داشته باشید، متوجه این خواهید شد که سرویس های بهداشتی در گذشته  معمولاً جاهایی نمور، تنگ و تاریک بوده اند و این موضوع باعث می شود که اگر فردی بخواهد در شب به آن ها مراجعه کند کمی بترسد به خصوص کودکان در شب همراه یک فرد بزرگتر به سرویس بهداشتی مراجعه می کردند؛ چراکه استفاده کردن از آن برای برخی افراد واقعاً ترسناک است، از این رو در سرویس‌های بهداشتی امروزی این مسائل بسیار کمرنگ شده است و به دلیل نورپردازی بسیار خوبی که در سرویس های بهداشتی می شود، هیچ یک از این اتفاق ها نخواهد افتاد و افراد هنگام استفاده کردن از سرویس بهداشتی از آن لذت خواهند برد.

تامین نور به دو چیز بستگی دارد، یکی میزان نور طبیعی قابل جذب و دیگری انواع لامپ هایی که در هر سرویس بهداشتی استفاده می شود، در واقع اگر شما به نور طبیعی دسترسی دارید، می توانید سرویس بهداشتی خود را به گونه ای ایجاد کنید که در طول روز نیازی به روشن کردن چراغی نداشته باشید و به طور مستقیم از نور خورشید استفاده کنید، همچنین می توانید با استفاده کردن از لامپ های مناسب در ایجاد یک سرویس بهداشتی مناسب خود و خانوادتان بکوشید.

 

تهویه

شاید مهمترین بخش هر سرویس بهداشتی تهویه آن باشد، چراکه اگر در سرویس بهداشتی عمل تهویه به خوبی صورت نگیرد، علاوه بر اینکه باعث از بین رفتن وسایل داخل آن می شود، شما را مجبور می کند که دائماً از هوای نامطبوع آن استنشاق کنید، که این به نوبه خود می تواند بدترین مشکل در یک سرویس بهداشتی باشد.

تهویه در سرویس بهداشتی به دو مورد بستگی دارد، یکی بخار آب ناشی از حمام و دیگری بوی بد ناشی از توالت که هر دو به اندازه خود می توانند ناخوشایند باشند، پس بهتر است از تهویه مناسبی استفاده کنید تا همواره هوای مطبوعی را تنفس کنید، اما سیستم تهویه معمولاً به دو صورت است، یکی استفاده از پنجره که در سرویس های بهداشتی امروزی کمتر به چشم می خورد و دیگری هواکش های مختلف است که در بازار به فروش می رسند و شما می توانید یکی از انواع مناسب ساختمان خود را از میان آنها استفاده کرده و تا سالها از بو و یا بخار سرویس بهداشتی در امان باشید و وسایلی مانند چیزهای فلزی که در حمام نگهداری می شوند را نیز از خطر زنگ زدگی نجات دهید.

امیدوارم که مطلب اصول دکوراسیون سرویس بهداشتی مورد پسندتون بوده باشه.

اگر سوال یا نظری دارید حتما در بخش نظرات برامون بنویسید.

برای مشاهده مطالب بیشتر وارد وبلاگ هومیز شوید.

خبرنامه پیامکی

با عضویت در خبرنامه پیامکی هومیز از آخرین خبر ها و اطلاعیه های هومیز مطلع شوید.

ثبت نظر :