مبانی طراحی داخلی دکوراسیون منزل

مبانی طراحی داخلی دکوراسیون منزل

بسیاری از افراد تصمیم می گیرند تا دکوراسیون منزلشان را تغییر دهند یا به طراحی داخلی تازگی و نشاط ببخشند، اما گاهی پیش می آید که  ایده های مناسب، خلاقانه و پر جنب و جوش و با هدف به دست آوردن خانه ای تازه با بودجه اندک وجود نداشته باشد. به همین دلیل ما قصد داریم شما را با اصول اولیه دکوراسیون داخلی خانه و مواردی که باید در نظر گرفته شود؛ از رنگ دیوار و سقف و سایر لوازم گرفته تا تعادل و سایر نکات صحبت کنیم.

مبانی دکوراسیون داخلی

همه ما رویای داشتن یک خانه بسیار چشمگیر و زیبا را در سر می پرورانیم اما اطلاعات کمی از چگونگی به دست آوردن یک چنین خانه ای را داریم.

طراحی و دکوراسیون داخلی  یک علم و دانش گسترده است که به خودی خود به عنوان یک شاخه جداگانه در دانشگاه ها تدریس می شود پس نمی توانیم ادعا کنیم که همه استاد طراحی دکوراسیون هستیم!  بنابراین در این مقاله مهمترین نکات و اصول اولیه و مهم دکوراسیون داخلی منزل را یاد خواهیم گرفت تا به رویاهایمان نزدیک شویم.

انتخاب مبلمان

خانه پناهگاه امنی است که ما بعد از یک روز طولانی پر از کار و سختی به آن متوسل می شویم و این مکان باعث می شود احساس آرامش و تعلق داشته باشیم و به همین دلیل وقتی به فکر تغییر دکور هستیم باید به طور جدی فکر کنیم و مبلمانی را انتخاب کنیم که با روحیه و شخصیت ساکنان خانه مطابقت داشته باشد.

انتخاب رنگ ها

رنگ ها عنصر مهمی هستند که باعث احیای مکان و تحریک فعالیت در آن می شوند. هر رنگ معانی و تأثیر روانشناختی خود را دارد، بنابراین قبل از اقدام به انتخاب رنگ دیوارها یا مبلمان ، شما را با الگوی انتخاب رنگ ها آشنا خواهیم کرد.

مبانی طراحی داخلی دکوراسیون منزل1

 

رنگ های متضاد

در این مرحله کمی جرات و جسارت به خرج دهید، بر اساس ایده انتخاب رنگ های متضاد در دایره رنگ ها، مانند قرمز و سبز با امکان اضافه کردن رنگ های مکمل به آنها یا مخلوط کردن آنها با یکدیگر در نسبت های مختلف یا انتخاب اصل هماهنگی سه گانه که مبتنی بر مفهوم انتخاب سه رنگ مخالف مانند سبز نارنجی و بنفش باشد، دست به کار شوید.

رنگهای سلسله مراتبی

این روند به اندازه جسارت و شجاعت به عنوان ایده قبلی احتیاج ندارد، بلکه مبتنی بر دو اصل است ، یعنی؛ رنگ های مجاور مانند انتخاب آبی که رنگ اصلی است و دو رنگ مجاور به رنگ بنفش مایل به سبز و مایل به آبی است.

اصل دوم انتخاب یک رنگ خنثی و سپس دو رنگ حاصل از آن است ، مانند انتخاب رنگ سفید و ترکیب آن با سیاه و خاکستری.

مبانی طراحی داخلی دکوراسیون منزل2

 

وحدت و تناسب

وحدت و توازن یکی دیگر از نکات اساسی مبانی دکوراسیون داخلی خانه است و لزوماً به معنای تقارن در مبلمان، الگوها و نقاشی ها در مکان نیست، بلکه نمای کلی باید پیوستگی را نشان دهد و باید نقاط مشترک وجود داشته باشد که در طی آن چشم از یک مکان به مکان دیگر منتقل می شود مانند نقاشی دیوارها با یک رنگ یا کفها همان نوع متریال هستند که در مبلمان و در همه اتاقها مورد استفاده قرار می گیرد.

در اینجا نکته دیگری باید مورد توجه قرار گیرد، یعنی تناسب اثاثیه با فضایی که اشغال می کند، مانند انتخاب قطعاتی که متناسب با اندازه اتاق باشد ، نه اینکه در بسیاری از اهداف غیر ضروری فضایی ناراحت کننده و کوچک ایجاد کند که نه تنها زیبایی به فضا نمی بخشند بلکه موجب کوچک تر شدن فضا می شوند.

مبانی طراحی داخلی دکوراسیون منزل3

تعادل و توازن

ایده تعادل به عنوان یکی از اصول اولیه دکوراسیون داخلی منزل به چندین شاخه تقسیم می شود.

تعادل متقارن

این یک روش بدون نوآوری است و براساس اصل طراحی، اتاق به دو قسمت کاملاً مشابه تقسیم می شود.

گویا یک خط تخیلی وجود دارد که بین آنها می گذرد. این اصلی جذاب و راحت قلمداد می شود ، اما برای مدت بسیار کوتاه فرد در این فضا  احساس بی حوصلگی می کند.

مبانی طراحی داخلی دکوراسیون منزل4

تعادل نامتقارن

این اصل با نام تعادل فعال نیز شناخته می شود و یکی از مزایای آن این است که اجازه می دهد تا از قطعات با اندازه ها و وزن های مختلف در یک اتاق استفاده شود، مانند ترکیب رنگ های گرم مانند قرمز، نارنجی و زرد با رنگ های سرد مانند آبی، سبز و بنفش یا ترکیب بین تکه های مبلمان، جایی که وزن بصری قطعا بازی می کند.

نقش اصلی در این روش مانند انتخاب صندلی ساتن یا چوب با میز شیشه ای ، زیرا وزن نوری شیشه از وزن بصری چوب و ساتن سبک تر است و همین امر باعث می شود اختلاط بین آنها فضایی نامتقارن ایجاد کند.

فضای مناسب برای لوازم ریز و درشت ایجاد کنید.

نصب قفسه های بلند روی دیوارها، به شما کمک می کند تا بسیاری از وسایل مورد نیاز روزانه را در آن قرار دهید تا از ریخت و پاش و آشفتگی فضا جلوگیری کنید.

نورپردازی و روشنایی

نورپردازی در خانه یکی از مهمترین عناصر و اصول اولیه دکوراسیون داخلی خانه است، زیرا باعث احیا و طراوت فضای داخلی خانه می شود.

نورپردازی مهمی را می توان برای میزهای ناهار خوری و لامپهای رومیزی در کنار تخت خواب استفاده کرد.

برای برجسته کردن کارهای هنری، مجسمه ها، تابلوها و … می توانید از نورپردازی کارگردانی استفاده کنید تا باعث بهبود دید و سرزندگی شود.

قطعات تزئینی مهم

می توانید از طریق گل ها، شمع ها یا نقاشی های هنری که در معرض دید قرار دارند، اتاق پذیرایی تان را لوکس کرده و تازگی را به فضای داخلی خانه اضافه کنید تا ابعاد ویژه دیگر در محل ایجاد شود.

امیدوارم که مطلب مبانی طراحی داخلی دکوراسیون منزل مورد پسندتون بوده باشه.

اگر سوال یا نظری دارید حتما در بخش نظرات برامون بنویسید.

برای مشاهده مطالب بیشتر وارد وبلاگ هومیز شوید.

خبرنامه پیامکی

با عضویت در خبرنامه پیامکی هومیز از آخرین خبر ها و اطلاعیه های هومیز مطلع شوید.

ثبت نظر :