چگونه کتابخانه خود را طراحی کنیم؟

چگونه کتابخانه خود را طراحی کنیم

معمولا تمامی عاشقان و علاقه­ مندان کتاب به دنبال طراحی کتابخانه مدرن، زیبا و هنرمندانه در منزل خود هستند و آرزو دارند یک اتاق وسیع و بزرگ داشته باشند که طبقه­ های کتابخانه ­اش تا سقف امتداد داشته باشد و درون هر کدام از طبقه­ هایش کتاب­های نفیس چرمی متعدد قرار داشته باشد.

 

شما به دنبال طراحی چه نوع کتابخانه ­ای هستید؟

در صورتی که شما نیز می­ خواهید کتاب­های خود را به بهترین نحو به نمایش بگذارید در ادامه با ما همراه باشید، در اینجا نکات مهمی را که در طراحی و ساخت کتابخانه به شما کمک زیادی می­کند را مورد بررسی قرار می­دهیم و به شما معرفی می­کنیم.

 

اصول طراحی و ساخت یک کتابخانه جذاب

 

  1. یک مکان مناسب انتخاب کنید

با این حال که ایجاد کتابخانه در یک اتاق دردار می­تواند یک ایده کاملا مناسب باشد اما بهتر است بدانید که برای احداث کتابخانه در منزل، شما می­توانید از هر مکانی بهره بگیرید و تنها چیزی که شما به آن احتیاج دارید یک دیوار بلند است و یک اتاق که از نوردهی مناسب برخوردار باشد.

بهتر است مکان انتخاب شده تا حد امکان روشن باشد و نور طبیعی خورشید به داخل آن راه پیدا کند.

شما می­توانید در هر قسمتی از منزل خود از اتاق خواب گرفته تا اتاق نهارخوری و یا هر جای دیگری که از شرایط مناسب برخوردار باشد کتابخانه دوست داشتنی خود را احداث کنید.

چگونه کتابخانه خود را طراحی کنیم2

 

  1. سایز و اندازه کتابخانه خود را مشخص کنید

برای طراحی کتابخانه به صورت مناسب باید سایز و اندازه آن را متناسب با تعداد کتاب­هایتان انتخاب کنید و از اینکه مکان انتخاب شده شما فضای کافی برای نگهداری کتاب­ها را در اختیارتان می­گذارد، اطمینان حاصل کنید.

اگر از یک مجموعه بزرگ و تعداد زیادی کتاب برخوردار هستید می­ توانید قفسه­ های کتابخانه خود را از کف تا سقف اتاق ادامه بدهید و در صورتی که بودجه کافی در اختیار دارید می­ توانید کتابخانه مورد نظرتان را سفارش بدهید تا طراحی و ساخت کتابخانه مطابق با سلیقه و نیاز شما توسط متخصصین این کار انجام بگیرد.

در صورتی که تمایل دارید از یک کتابخانه کوچک استفاده کنید می ­توانید از قفسه­ های شناور بهره بگیرید، اما در این روش باید دقت داشته باشید تا قفسه­ ها به صورت کامل و صحیح نصب شده باشند.

چگونه کتابخانه خود را طراحی کنیم3

 

  1. قفسه­ های مناسب تهیه کنید

هر دوست­دار کتابی می­ داند که کتاب­ها ممکن است سنگین باشند لذا باید در هنگام طراحی کتابخانه به یاد داشته باشید تا قفسه­ های کتاب از قدرت و ضخامت لازم برای پشتیبانی از وزن و بار کتاب­ها برخوردار باشد.

 

  1. اتاق را رنگ­ آمیزی کنید

هر خواننده کتابی از یک سلیقه خاص برخوردار است و دوست دارد در طول مطالعه کتاب مورد علاقه­ اش در یک فضای خاص قرار بگیرد.

شما دوست دارید فضای کتابخانه چه احساسی را منتقل کند؟

در هنگام طراحی کتابخانه دقت داشته باشید که یک محیط رنگی می­ تواند همان احساس دلخواه شما را در محیط ایجاد کند لذا بهتر است برای ایجاد این احساس دیوارها را با رنگ دلخواه خود رنگ­ آمیزی کنید.

چگونه کتابخانه خود را طراحی کنیم5

 

  1. یک صندلی و یا مبلمان برای کتابخانه انتخاب کنید

مورد دیگری که در هنگام طراحی کتابخانه باید در صدد تهیه آن باشید تهیه یک صندلی و یا مبلمان راحت است که در هنگام مطالعه کتاب بر روی آن بنشینید؛ برای این کار فضایی را که در اختیار دارید با دقت ارزیابی کنید و تصمیم بگیرید که از چه نوع صندلی و یا مبلمان یک یا چند نفره می­ خواهید استفاده کنید.

در صورتی که فضای کمی در اختیار دارید می­ توانید از یک صندلی کوچک در کنار کتابخانه بهره بگیرید.

امیدوارم که مطلب چگونه کتابخانه خود را طراحی کنیم؟ مورد پسندتون بوده باشه.

اگر سوال یا نظری دارید حتما در بخش نظرات برامون بنویسید.

برای مشاهده مطالب بیشتر وارد وبلاگ هومیز شوید.

خبرنامه پیامکی

با عضویت در خبرنامه پیامکی هومیز از آخرین خبر ها و اطلاعیه های هومیز مطلع شوید.

ثبت نظر :