چگونه یک حیاط خلوت زیبا داشته باشیم؟

چگونه یک حیاط خلوت زیبا داشته باشیم

راحتی و کاربردی بودن از مهمترین ویژگیهایی است که باید هنگام ایجاد یک حیاط خلوت و یا حیاط پشتی مورد توجه قرار گیرد، از آنجا که سلیقه ها متفاوت است و هر شخصی تعریف به خصوصی از زیبایی دارد و برای دیزاین و طراحی با سبکهای مختلف و متفاوتی روبرو است، اما اصول اساسی در ایجاد حیاط خلوت، آسایش و سودمندی آن است، با در نظر گرفتن این مفاهیم اساسی در ابتدای روند طراحی خود، می توانید اطمینان حاصل کنید که حیاط خلوت شما شامل تمام اجزای مورد نیاز برای یک فضای دلپذیر و زیبا خواهد بود.

 

برای زیبایی و جذابیت این حیاط کوچک کاربردی می توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

1- درختکاری کنید و یا آلاچیق بسازید: بهترین روش برای پاک سازی ایمن و ایجاد فضایی دلنشین همین کار خواهد بود!

2- یک پیاده رو ایجاد کنید: یک مسیری آجری زیبا و بی خطر ایده خوبی برای طراحی حیاط خلوت است.

3- قبل از هر اقدامی در حیاط خلوت، تمام زوایا را مورد بررسی قرار دهید: در هنگام کار هیچ چیز بدتر از ضربه زدن و آسیب رساندن به لوله هایی که در مسیر قرار دارند، نیست!

4- اندازه بالغ گیاهانی که قصد دارید بکارید را در زمان کاشت بدانید: زیرا مهم است که فضای کافی بین گیاهان برای جا دادن به اندازه نهایی آنها پس از رشد کامل وجود داشته باشد.

5- مسیرهای اولیه را حداقل 3 متر عریض طراحی کنید: مسیرهای ثانویه می توانند کوچکتر باشند اما عرض آنها کمتر از 3 متر نباید باشد زیرا اینگونه یک گذرگاه دلپذیر و مهمان نواز را حفظ می کنند.

6- مسیرهای عبور را شلوغ نکنید: گیاهان بلند و عریض را حداقل دو متر از لبه مسیر دورتر بکارید.

7- اگر قصد چیدن مبلمان در حیاط خلوت را دارید، حداقل 2 متر فضای آزاد در اطراف مبلمان پاسیو بگذارید تا از عبور آسان آن اطمینان حاصل کنید.

8-  گیاهانی را انتخاب کنید که چیزی بیشتر از شکوفه دادن ندارند، اما در صورت تمایل و در دست داشتن فضای بسیار می توانید برای گسترش نمایش های فصلی به دنبال گیاهانی با شاخ و برگ، پوست یا میوه جالب باشید.

9-  یک محیط آرامش بخش ایجاد کنید: با استفاده از درختان، بوته ها و گیاهان چند ساله در مقیاس بزرگ از تابش آفتاب گرم، وزش بادهای شدید و گردو غبار می توانید جلوگیری کنید.

10- تعادل بین زمین چمن و مناطق کاشت را برقرار کنید: باغی ایجاد کنید که به نگهداری و مراقبت کمتری نیاز داشته باشد که بتوانید بدون نگرانی از خرابی، برای تفریح ​​مورد استفاده قرار گیرد و از زیبایی آن لذت ببرید.

چگونه یک حیاط خلوت زیبا داشته باشیم2

 

به یاد داشته باشید داشتن یک حیاط پشتی با طراحی خوب به این معنی است که شما همیشه مکانی برای استراحت، سرگرمی و لذت بردن از فضای باز خواهید داشت، چه حیاط خانه شما فضای وسیعی را پوشش دهد و چه یک قطعه کوچک باشد، برای طراحی این فضای دلنشین فقط به عناصری که می خواهید یا بیشتر به آنها نیاز دارید فکر کنید، مانند ایجاد یک فضا برای کباب پز یا یک سوله باغ و…

طراحی حیاط خلوت باید به گونه ای باشد که زیبایی طبیعی محیط شما را افزایش دهد به عنوان مثال، اگر درخت بزرگی آنجا دارید، ممکن است بخواهید میز و صندلی هایی در زیر آن قرار دهید تا یک مکان سایه دار برای چای بعد از ظهر ایجاد کنید.

مسیر تابش خورشید و وزش باد در حیاط خود را در نظر بگیرید، همانطور که قصد دارید از حیاط خانه خود بیرون بروید، توجه داشته باشید که وقتی اوقات خود را در خارج از آن می گذرانید، آفتاب و باد بر شما تأثیر می گذارند اگرچه به خاطر داشته باشید که این موارد در طول سال تغییر خواهد کرد، بنابراین تنها راه درک واقعی آنها صرف وقت زیاد در فصول مختلف است.

به عنوان مثال، اگر تابستان آفتاب به بخش خاصی از حیاط شما بتابد، مکان خوبی برای راه اندازی زمین بازی کودکان نخواهد بود.

به همین ترتیب، منطقه ای که از طریق آن باد عبور می کند، مانند بین 2 ساختمان، مکان مناسبی برای گذاشتن کباب پز نیست زیرا احتمالاً در روشن نگه داشتن آتش آن مشکل خواهید داشت! ایجاد یک سایبان کوچک روی آن می تواند کوره کباب پزی شما را از آسیب عناصر طبیعی محافظت کند.

فراموش نکنید که نور را در طراحی خود مد نظر داشته باشید، اگر حیاط خلوت شما نزدیک خانه باشد، چراغ ایوان ممکن است مناسب باشد. در غیر این صورت، برای اینکه بتوانید پس از غروب خورشید ازحیاط خلوت خود لذت ببرید، باید از نورپردازی در فضای باز استفاده کنید.

امیدوارم که مطلب چگونه یک حیاط خلوت زیبا داشته باشیم؟ مورد پسندتون بوده باشه.

اگر سوال یا نظری دارید حتما در بخش نظرات برامون بنویسید.

برای مشاهده مطالب بیشتر وارد وبلاگ هومیز شوید.

خبرنامه پیامکی

با عضویت در خبرنامه پیامکی هومیز از آخرین خبر ها و اطلاعیه های هومیز مطلع شوید.

ثبت نظر :